ODŠTARTOVALO CVIČENIE BALTOPS 2015

0
311
Lode viacerých národností počas cvičenia BALTOPS 2014 (Zdroj foto: U.S. Navy, Luis R. Chavez Jr./Released)

Od 5. do 20. júna sa bude v Poľsku, Švédsku, Nemecku a na celom Baltskom mori sedemnásť krajín NATO a partnerských krajín podieľať na 43. iterácii nadnárodného námorného cvičenia BALTOPS 2015.

BALTOPS je každoročne opakované mnohonárodné cvičenie, ktoré je navrhnuté tak, aby sa pomocou neho zvyšovala flexibilita a interoperabilita, ako aj demonštrovalo odhodlanie spojeneckých a partnerských síl brániť Pobaltie.[sociallocker]

Citácia:

“Toto cvičenie predstavuje významnú príležitosť pre naše sily, ako spojencov a partnerov, s cieľom posilniť našu schopnosť spolupracovať a posilniť schopnosti potrebné na udržanie bezpečnosti v oblasti. Toto cvičenie bude prebiehať v naozaj spoločnom prostredí a teším sa na vzájomnú spoluprácu a učenie sa od toľkých rôznych národov a služieb” – viceadmirál James Fogg III, veliteľ 6. americkej flotily a veliteľ námorných útočných a podporných síl NATO

Stručné fakty:

Operácie protivzdušnej obrany, námorný interdikt, anti-podpovrchové bojovanie a obojživelné operácie bude v spoločnom prostredí vykonávať približne 5600 pozemných, námorných a vzdušných síl zo zúčastnených krajín.

BALTOPS zostáva cvičením vedeným USA a za vykonávanie tohtoročného cvičenia je zodpovedný veliteľ námorných útočných a podporných síl NATO (STRIKFORNATO).

BALTOPS je cvičenie, ktoré spája členské aj nečlenské krajiny NATO s cieľom zvýšiť interoperabilitu v duchu programu Partnerstvo pre mier.

Účasť má naplánovanú celkovo 49 lodí, 61 lietadiel, jedna ponorka a kombinovaná výsadková jednotka 700 švédskych, fínskych a amerických vojakov.

Zoznam 49 lodí podieľajúcich sa na cvičení (Zdroj foto: cimsec.org /embedované/)

Medzi účastníkov #BALTOPS2015 patrí Belgicko, Kanada, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Gruzínsko, Lotyšsko, Litva, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Švédsko, Turecko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty.

U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet, so sídlom v talianskom Neapole riadi celé spektrum spoločných a námorných operácií často v súčinnosti so spojeneckými, spoločnými a medziagentúrnymi partnermi v záujme dosiahnutia pokroku v národných záujmoch USA a bezpečnosti a stability v Európe a Afrike.

Pre ďalšie správy od veliteľa U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet navštívte www.navy.mil/local/naveur/.

[/sociallocker]

ZDROJnavy.mil
Avatar
Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať. Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments