OFICIÁLNE BOLO POČAS UKRAJINSKÉHO KONFLIKTU ZABITÝCH VIAC AKO 1700 UKRAJINSKÝCH VOJAKOV

0
137

Ukrajinský úradník v nedeľu informoval o viac ako 1700 vládnych vojakoch, ktorí boli zabití vo  východnej časti Ukrajiny od začiatku vypuknutia ozbrojeného konfliktu. Reagoval tak na obvinenia o umelom znižovaní počtu obetí.[sociallocker]

Poradca ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Jurij Birjukov napísal na svojom účte na sociálnej sieti Facebook, že počas 13 mesačného konfliktu medzi vládnymi silami a proruskými separatistami v Luhanskej a Doneckej oblasti bolo zabitých 1723 vojakov, vrátane 1368 vojakov Ukrajinskej armády.

Ako ďalej dodal, skutočné straty budú vyššie, ale nie dramaticky. Údaj o obetiach podľa neho nezahŕňa vojakov, ktorých úmrtia neboli úradne potvrdené.

Úrady totiž evidujú bližšie nespresnený počet vojakov, ktorí sú pohrešovaní a o ktorých nikto nevie kde sa nachádzajú. Či padli do zajatia, či svojvoľne opustili jednotku, alebo či boli zabití a ich zmrzačené telo je možné identifikovať iba pomocou analýzy DNA.

Podľa Birjukova totiž existujú telá, ktoré je možné identifikovať iba pomocou skúšok DNA, avšak identifikáciu komplikuje skutočnosť, že nie je známa ich rodina a ani sa o ne nikto nezaujíma.

Poradca ukrajinského prezidenta informoval aj o opačnom prípade, kedy sa pohrešovaný vojak “vrátil sám (bez výmeny, jednoducho sa “náhle” objavil), hoci existovali svedkovia jeho dolapenia a jeho popravy.” A manželka (ktorá bola 7 mesiacov považovaná za vdovu) už medzičasom obdržala úmrtný list.

Počet civilných obetí sa podľa oficiálnych údajov približuje k 7 tisícom.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments