OBVINENIA OSN A VYHRÁŽKY USA VERZUS SÝRSKA REALITA, PRESVEDČTE SA NA VLASTNÉ OČI

0
1636
Civilisti v sprievode záchranárov opúšťajú východnú Ghútu, foto: Sofia El Hajj, zdroj: facebook

Kým OSN prijíma rezolúcie a pravidelne obviňuje sýrsky režim a armádu z vojnových zločinov, zo spôsobovania masového hladomoru a používania chemických zbraní vo východnej Ghúte, realita na zemi vyzerá odlišne. Sýrskej armáde sa za tri týždne podarilo oslobodiť vyše 70% územia ovládaného militantmi, objaviť laboratórium na výrobu chemických zbraní, zadržať dodávky nových zbraní i munície smerujúce do rúk teroristov a zabezpečiť humanitárne koridory, cez ktoré aktuálne prúdia tisíce utečencov do bezpečnostných zón, kde sa o nich starajú zdravotníci a záchranári.

Pred mesiacom začala vojenská ofenzíva s cieľom oslobodiť územia ovládané militantnými skupinami vo východnej Ghúte, ktorí stupňovali útoky na civilné obyvateľstvo hlavného mesta a odmietali pristúpiť na ruskou stranou sprostredkúvané prímerie a odsun ozbrojencov z oblasti. Po mohutnej propagande, ktorú naštartovali kontroverzné Biele helmy a šírila nemenej kontroverzná SOHR a ktorá rovnako ako v prípade Aleppa vyvolala dojem prebiehajúcej apokalypsy, OSN po rokovaniach a podmienkach ruskej strany prijala rezolúciu o 30-dňovom prímerí. Tá však nebola dodržaná, humanitárne koridory pre utečencov nefungovali, nakoľko boli ostreľované militantmi. Ruské velenie obvinilo povstalcov, že civilistov používajú ako živé štíty a že pripravujú falošné chemické útoky, z ktorých by obvinili sýrsku armádu. Tá samozrejme z taktického hľadiska nemala najmenší dôvod pristúpiť k takýmto praktikám, nakoľko za prvé dva týždne ofenzívy dokázala oslobodiť asi 50% okupovaného územia. Obvinenia z použitia chemických zbraní sýrskou armádou podľa očakávaní prichádzali a rýchlym postupom frontu sa opakovali, živil ich aj prísľub francúzskeho prezidenta Macrona, že v prípade použitia chemických zbraní v  Sýrii vojensky zasiahne. Spojené štáty posledné dva týždne opakovane obviňujú z porušovania prímeria i použitia chemických zbraní výhradne Rusko a sýrsku vládu a všemožne sa snažili zastaviť postup sýrskych vojsk. Na pôde OSN dokonca USA pohrozili vojenským zásahom proti Damašku, na čo ruské velenie reagovalo odhodlaním okamžite útok opätovať, čím Rusi stanovili jasnú hranicu. Ofenzíva sýrskej armády pokračuje rýchlym teplom, za 3 týždne sa podarilo oslobodiť asi 80% územia východnej Ghúty a zostávajúce povstalecké dŕžavy rozdeliť na 3 časti. Tzv. aktivisti a Biele helmy ďalšej šíria informácie, ktoré interpretujú aj západní politickí predstavitelia a rôzne organizácie o tom, ako sýrska i ruská armáda zabíja namiesto teroristov, iba nevinných civilistov. Týmto informáciám nechýba len logický základ, ale aj overenie skutočne nezávislými stranami, vrátane údajov o tisícke mŕtvych civilistov, ktoré majú mať na svedomí ruské a sýrske nálety. Ak by tieto údaje aj boli pravdivé, je možno vhodné ich porovnať so skutočnou apokalypsou v prípade oslobodzovania Rakky či Mosulu, kde prišlo kvôli koaličným útokom proti Daešu o život až 40-tisíc civilistov či s aktuálnym „demokratickým“ dobytím Afrinu tureckou armádou a FSA, pri ktorom zahynuli stovky civilistov. ktorý bol defakto etnickou čistkou a spôsobil exodus 150-tisíc kurdských obyvateľov. To, čo dnes skutočne vieme je, že v bojoch o oslobodenie východnej Ghúty prišlo o život 545 vojakov, vrátane 39 Rusov (údaj k 20.3.2018). Zhrňme si teda posledný vývoj vo východnej Ghúte:

Prezident Bašár al-Asad navštívil sýrskych vojakov podieľajúcich sa na ofenzíve a tiež oslobodených civilistov vo východnej Ghúte.

Podľa ruských vojenských predstaviteľov, ktorí zabezpečujú humanitárne koridory z východnej Ghúty, opustilo územia ovládané militantmi už takmer 70-tisíc civilistov, prevažne žien, detí, starcov a zranených.

Postup vojsk Sýrskej arabskej armády pri oslobodzovaní území východnej Ghúty. SAA sa podarilo za približne 3 týždne získať pod kontrolu takmer 80% územia, ktoré ovládali militanti a džihádisti.

Napriek tomu, že militanti stratili veľké územia i počty bojovníkov, neustále odpaľujú rakety na civilné obyvateľstvo hlavného mesta. Útoky znamenajú nielen materiálne škody, ale aj obete na životoch, desiatky zranených, ale hlavne zúfalstvo miestnych obyvateľov, ktorí veria v rýchly postup armády a elimináciu teroristickej hrozby.

Sýrska armáda objavila v agrárnej časti východnej Ghúty laboratórium a sklad chemických látok. V laboratóriu, ktoré patrilo skupine Jaysh al-Islam (Západom považvovaná za súčasť tzv. umiernenej opozície) objavili látky pochádzajúce ako zo Sýrie, tak aj zo Saudskej Arábie, vrátane rôznych schém so vzorcami.

Utečenci z východnej Ghúty podávajú emotívne svedectvá o živote v oblastiach okupovaných džihádistami. O tom ako ich militati používali ako živé štíty, ako títo obchodovali so zásobami potravín a liekov, ako zabíjali ľudí, ktorí sa pokúšali utiecť.

Navzdory informáciám a obvineniam zo strany OSN a niektorých západných mocností, sýrska vláda koordinovala s humanitárnymi organizáciami dodávky potravín a liekov do okupovaných častí východnej Ghúty.

Cez humanitárne koridory utekajú z východnej Ghúty tisíce ľudí so svojim majetkom. Ranení a chorí končia v rukách pracovníkov Sýrskeho červeného polmesiaca.

Sýrska arabská armáda zachytila dodávky zbraní smerujúcich do východnej Ghúty a pre médiá pripravila prehliadku zaistených a objavených zbraní a munície militantov. Niektoré zbrane sú aj americkej výroby. Vojaci taktiež objavili viacero skladov a výrobní rakiet, používaných na ostreľovanie Damašku.

Sýrskej armáde sa vzdávajú aj prví militanti. Po odzbrojení a prehliadkach sú v rámci Rusmi dohovorených vyjednávaní presunutí autobusmi do Idlibu.

Po rýchlom postupe sýrskej armády sa darí z militami ovládaných území utiecť cez humanitárne koridory prvým rodinám.

V niektorých častiach východnej Ghúty prebiehajú demonštrácie miestneho obyvateľstva, ktorí žiadajú militantov, aby opustili mesto a umožnili vstup sýrskej armáde bez krviprelievania.

Rôzne časti hlavného mesta sú aj napriek rezolúcii OSN o kľude braní neustále pod raketovou a mínometnou paľbou teroristov z východnej Ghúty. Zasiahnuté sú obytné budovy, promenády, trhoviská a dokonca aj školy a nemocnice. Zranených a mŕtvych sú stovky. 7 miliónov obyvateľov Damašku a jeho predmestí je vydaných na milosť a nemilosť radikálov ukrývajúcich sa vo východnej Ghúte. Informácie neprinášajú len štátne médiá, ale aj nezávislé humanitárne organizácie a novinári.

 

Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre