OSTRÁ KRITIKA TURECKÉHO REŽIMU ZO STRANY AKADEMIKOV A ERDOGANOV HNEV

0
495
Noam Chomsky, Buenos Aires 2015, zdroj: flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Akademici z tureckých i zahraničných univerzít sa rozhodli otvoreným listom vyzvať Tureckú republiku na ukončenie štátneho násilia a vytvorenie podmienok na ďalšie rokovania s kurdskými stranami. Tureckého prezidenta Erdogana v ňom otvorene obvinili z vojny proti svojim vlastným ľuďom.

List adresovaný Ankare a tureckému vodcovi podpísalo približne 1128 tureckých a zahraničných akademických pracovníkov z 89 univerzít po celom svete, vrátane Noama Chomskeho a Immanuela Wallersteina. Výzva odsudzujúca vojenskú operáciu proti Kurdom bola vydaná minulý mesiac pod názvom: “Nebudeme súčasťou tohto zločinu”.

Prominentný americký lingvista a filozof Noam Chomsky sa na adresu tureckého prezidenta Recepa Erdogana vyjadril, že je “temný” a má “koloniálnu mentalitu”. Filozof obvinil tureckého vodcu z pokrytectva a uplatňovania dvojakého metra v prístupe k terorizmu, a rovnako aj z otvoreného napomáhania teroristickým organizáciám. “Turecko obviňuje ISIS (za útok v Istanbule), ktorý Erdogan v mnohých smeroch podporoval, a zároveň podporuje Frontu an-Nusrat, čo je sotva niečo odlišné. Potom začal s prenasledovaním tých, ktorí odsudzujú jeho zločiny proti Kurdom – ktorí sú hlavnou silou proti ISIS ako v Sýrii, tak aj v Iraku.” povedal Chomsky.

Na 8. výročnej konferencii tureckých veľvyslancov prezident Ergodan vo svojom prejave silne kritizoval signatárov a vyhlásil, že porušovanie ľudských práv na juhovýchode Turecka bolo páchané “teroristami” a nie štátnymi silami. Chomskeho vyzval, aby osobne navštívil kurdskú oblasť. “Ak sa rozhodnem prísť do Turecka, nebude to na jeho pozvanie, ale na časté pozvania mnohých odvážnych disidentov, vrátane Kurdov, ktorí boli silno atakovaný po mnoho rokov,” reagoval Chomsky na Erdoganovo pozvanie.

Turecký prezident sa verejne vyhrážal univerzitným pracovníkom, podpísaným pod túto výzvu a hrozil im, že čoskoro prídu o svoje zamestnanie.”Tento dav, ktorý sa nazýva akademikmi, obviňuje štát prostredníctvom vyhlásenia. Okrem toto tiež pozývajú cudzincov sledovať vývoj. To je mentalita kolonializmu.” reagoval Erdogan a obvinil tureckých akademikov, ktorí podpísali petíciu zo spáchania vlastizrady. Nie je to prvý krát, čo sa turecký prezident takto vyhráža. Z vlastizrady obvinil a turecké úrady aj stíhajú šéfredaktora novín Cumhuriyet, ktorí uverejnil článok s videom, na ktorom boli zachytené turecké dodávky zbraní džihádistom v Sýrii. Erdogan na adresu akademikov pokračoval “Vy nie ste osvietené osoby, ste temní. Nie ste intelektuáli. Ste ignoranti a temní, neviete nič o východe alebo juhovýchode. My poznáme tieto miesta, rovnako ako poznáme naše  domáce adresy.”

Rada Vysokého školstva Turecka (YOK) tiež odsúdila petíciu a sľúbila začať právne kroky proti tureckým signatárom. “Vyhlásenia vydané skupinou akademikov, ktorá popisuje náš štát a pokračujúci boj proti terorizmu na juhovýchode ako” masaker a vraždenie” vrhá tieň na celý akademický svet” povedal YOK vo vyhlásení.

Ozbrojené strety na juhovýchode Turecka medzi tureckými silami a kurdskými bojovníkmi z Kurdskej strany pracujúcich (PKK), ktorá bola Ankarou zakázaná, prebiehajú už od júla. Turecké orgány tvrdia, že obete operácie tvoria iba členovia PKK. Avšak, podľa viacerých humanitárnych organizácií ako napr. Human Rights Watch, bolo zabitých počas tvrdých zákrokov viac ako 100 civilistov. Podľa Nadácie pre ľudské práva v Turecku (HRFT), bolo zabitých najmenej 162 civilistov, vrátane 29 žien, 32 detí, a 24 starších osôb. Zákazy vychádzania vyhlásili turecké orgány v niekoľkých juhovýchodných mestách, a to aj napriek opakovaným žiadostiam miestnych obyvateľov, aby ich zrušili.

ZDROJrt.com
FOTOAugusto Starita / Ministerio de Cultura de la Nación
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments