OTVORENÝ LIST HLAVÁM ŠTÁTOV A VLÁDE EURÓPSKEJ ÚNIE A NATO (09/2004)

0
471

Ako občania euroatlantického spoločenstva demokracií, chceme vyjadriť našu sústrasť a solidaritu s ľudom Ruskej federácie v ich boji proti terorizmu. Masoví vrahovia, ktorí obsadili školu č. 1 v Beslane spáchali odporný teroristický čin, pre ktorý neexistuje žiadne odôvodnenie ani ospravedlnenie. Zatiaľ čo ostatní masoví vrahovia zabili deti a neozbrojených civilistov, úmyselné cielenie na toľko nevinných detí v škole je bezprecedentný akt barbarstva, ktorý porušuje hodnoty a normy nášho spoločenstva a ktorý musia všetky civilizované národy odsúdiť.

Súčasne sme hlboko znepokojený tým, že tieto tragické udalosti sú používané k ďalšiemu podkopávaniu demokracie v Rusku. Ruské demokratické inštitúcie boli vždy slabé a krehké. To, že sa v januári 2000 stal prezidentom Vladimír Putin,  ich urobilo ešte slabšími. Systematicky podkopáva slobodu a nezávislosť tlače, zničil kontroly a rovnováhy v Ruskom federálnom systéme, svojvoľne uväznil ako skutočných tak aj domnelých politických súperov, z volebných kandidátok odstránil legitímnych kandidátov, prenasledoval a zatýkal vodcov mimovládnych organizácií a oslabil ruské politické strany. V nadväznosti na hrozný zločin v Beslane, prezident Putin oznámil plány na ďalšiu centralizáciu moci a presadzovanie opatrení, ktoré priblížia Rusko o krok bližšie k autoritárskemu režimu.

Vyjadrujeme tiež svoje obavy ohľadom zhoršujúceho sa správania Ruska v zahraničných vzťahoch. Zahraničná politika prezidenta Putina je stále viac poznamenaná výhražným postojom voči ruským susedom a energetickej bezpečnosti v Európe, návratom rétoriky militarizmu a ríše a odmietaním plnenia záväzkov medzinárodných zmlúv Ruska. Nástroje štátnej moci sa zdajú byť vo všetkých aspektoch ruského politického života prestavované a rastie dominancia bezpečnostných služieb. Sme presvedčení, že toto riadenie nemôže byť prijaté ako základ skutočného partnerstva medzi Ruskom a demokraciami NATO a Európskej únie.

Tieto kroky sú iba najnovšími dôkazmi, že súčasné ruské vedenie sa odpútalo od základných demokratických hodnôt euroatlantickej komunity. Západ v minulosti až príliš často mlčal a so svojou kritikou bol zdržanlivý vo viere, že kroky prezidenta Putina zlým smerom boli dočasné a dúfal, že Rusko sa čoskoro vráti na demokratickú a prozápadnú cestu. Lídri Západu naďalej prijímali prezidenta Putina tvárou v tvár rastúcim dôkazom, že krajina sa pohybuje zlým smerom a že jeho stratégia pre boj proti terorizmu produkuje menej a menej slobody. Pevne veríme, že diktatúra nebude a nemôže byť odpoveďou na problémy Ruska a veľmi reálne hrozby, ktorým čelí.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Vedúci predstavitelia Západu musia uznať, že naša súčasná stratégia voči Rusku zlyháva. Našou politikou sa nepodarilo prispieť k demokratickému Rusku,  ktoré sme si priali a ktoré by si ľudia v tejto veľkej krajine po tom všetkom utrpení, ktoré vydržali zaslúžili. Je na čase, aby sme si premysleli, ako a do akej miery s Putinovým Ruskom spolupracovať a dať samých seba jednoznačne na stranu demokratických síl v Rusku. V tomto kritickom okamihu v dejinách, kedy Západ presadzuje demokratickú zmenu po celom svete, vrátane širšieho Blízkeho východu je nutné, aby sme sa pri posudzovaní správania Moskvy nepozerali na inú stranu, alebo nevytvárali dvojaký štandard pre demokraciu v krajinách, ktoré ležia na východe Európy. Musíme hovoriť pravdu o tom, čo sa v Rusku deje. Dlhujeme to obetiam v Beslane a desiatkam tisíc ruských demokratov, ktorí stále bojujú o udržanie demokracie a ľudskej slobody vo svojej krajine.

28. september 2004

Podpísaní:

 Urban Ahlin    Madeleine K. Albright   Giuliano Amato

Uzi Arad      Timothy Garton Ash    Anders Aslund

Ronald D. Asmus      Rafael L. Bardaji     Wladyslaw Bartoszewski

       Arnold Beichman       Jeff Bergner          Joseph R. Biden

Carl Bildt           Max Boot         Ellen Bork

Pascal Bruckner          Mark Brzezinski         Reinhard Buetikofer

        Janusz Bugajski         Michael Butler          Martin Bútora

Daniele Capezzone        Per Carlsen        Gunilla Carlsson

Ivo Daalder         Massimo D’Alema          Pavol Demeš   

Larry Diamond          Peter Dimitrov           Thomas Donnelly

    Nicholas Eberstadt    Uffe Elleman-Jensen   Helga Flores Trejo

        Francis Fukuyama      Jeffrey Gedmin    Bronislaw Geremek

Carl Gershmann        Marc Ginsberg          Andre Glucksmann

Phil Gordon        Karl-Theodor von und zu Guttenberg

Istvan Gyarmati           Pierre Hassner       Václav Havel

Richard C. Holbrooke      Toomas Ilves        Bruce Jackson

Donald Kagan         Robert Kagan        Craig Kennedy

  Penn Kemble        Glenys Kinnock       Bernard Kouchner

Jerzy Kozminski        Ivan Krastev       William Kristol

Girts Valdis Kristovskis        Ludger Kuehnhardt    Mart Laar

Vytautas Landsbergis        Stephen Larrabee

Mark Leonard    Sabine Leutheusser-Schnarrenberger

Tod Lindberg        Tom Malinowski

Will Marshall          Margarita Mathiopoulos

Clifford May       John McCain         Michael McFaul

Matteo Mecacci        Mark Medish        Thomas O. Melia

Sarah E. Mendelson          Michael Mertes         Ilir Meta

Adam Michnik          Richard Morningstar        Joshua Muravchik

Klaus Naumann          Dietmar Nietan         James O’Brien

Janusz Onyszkiewicz       Cem Ozdemir         Can Paker

Mark Palmer         Martin Peretz        Friedbert Pflueger

Danielle Pletka       Florentino Portero        Samantha Ravich

    Janusz Reiter     Alex Rondos        Jim Rosapepe

Jacques Rupnik      Eberhard Sandschneider

Randy Scheunemann         Christian Schmidt

Gary Schmitt       Simon Serfaty       Stephen Sestanovich

Radek Sikorski          Stefano Silvestri        Martin Šimečka 

Gary Smith          Abraham Sofaer         James Steinberg

Gary Titley           Ivan Vejvoda         Saša Vondra

Celeste Wallander       Ruth Wedgood       Richard Weitz

Kenneth Weinstein          Jennifer Windsor         R. James Woolsey


Pozn. List bol jedným zo série listov a vyhlásení tzv. Projektu pre nové americké storočie. Projekt pre nové americké storočie (anglicky The Project for the New American Century, skrátene PNAC) bol think tank amerických neokonzervatívcov. Cieľom PNAC bolo “povýšiť americkú globálnu vedúcu úlohu”. Organizácia uvádzala, že “americké vodcovstvo je dobré ako pre Ameriku tak aj pre svet.”  Z dvadsiatich piatich ľudí, ktorí podpísali zakladajúce vyhlásenie o zásadách PNAC, desať pôsobilo v administrácii amerického prezidenta Georgea W. Busha, vrátane osôb ako Dick Cheney, Donald Rumsfeld a Paul Wolfowitz.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments