PÁPEŽ FRANTIŠEK: MOCNÍ ĽUDIA NECHCÚ MIER, PRETOŽE ŽIJÚ Z VOJNY

0
1534

Dali mu na zápästie guľatý náramok a “mierovú helmu” hovoriac “pretože ste náš top mierový pracovník”. Vítali ho spievaním “My sme svet” a rozlúčili sa s ním s piesňami a objatiami. Pápež dnes privítal 7000 detí z “Peace Factory”.

Pápež zrušil svoj pripravený prejav a pohotovo reagoval na každú z 13 otázok, ktoré mu deti dali. Otázky sa týkali mieru, vojny, väzenia a choroby. Požiadal deti, aby to spolu zopakovali “tam, kde nie je žiadna spravodlivosť, tam nie je žiadny mier” s vysvetlením, že na svete neexistuje žiadny mier, pretože mocný zarábajú peniaze pomocou zbrojného priemyslu.[sociallocker]

Cieľom iniciatívy podporovanej psychologičkou Mariou Ritou Parsiovou je okrem iného mobilizovať inštitúcie, médiá, subjekty cirkvi, mimovládne organizácie, pracovné sily a politické osobnosti pri snahe budovať svet mieru “bezprostredne a v budúcnosti”. V sále Pavla VI bola tiež prítomná  šéfka radikálnej strany Emma Boninová. Ako Boninová uviedla v rozhovore pre Radio Radical, pápež ju osobne pozval prostredníctvom telefónu, keď jej volal s otázkou o jej chorobe  a ako dodala, pápež sa s ňou zoznámil, keď bola ešte ministerkou zahraničných vecí Talianska.

Egyptské dieťa žijúce na predmestí Ríma, povedalo, že rovnako ako ostatné deti s prisťahovaleckými rodičmi prišili z dedín, kde je chudoba a vojna. Opýtalo sa pápeža, prečo “mocní ľudia nepomôžu školám”. “Môžeme si položiť väčšiu otázku,” odpovedal pápež: “Prečo toľko mocných ľudí nechce mier? Pretože žijú z vojny, zbrojný priemysel je vážna vec! Mocní si zarábajú na živobytie tým, že produkujú a predávajú zbrane krajinám: je to priemysel smrti, peniaze zarábajú prostredníctvom neho. Vieš, chamtivosť je pre nás naozaj zlá, naša túžba mať viac, viac peňazí a keď vidíme, že všetko sa točí okolo peňazí, že ekonomický systém sa točí okolo peňazí a nie okolo ľudí, okolo mužov a žien, obetuje sa veľmi veľa a ľudia idú do vojny na obranu peňazí. To je dôvod, prečo toľko ľudí nechce mier:  profitujete viac z vojny a peňazí, ale stratíte život, kultúru, vzdelávanie, stratíte toľko vecí. Pred niekoľkými rokmi som sa stretol s postarším kňazom, ktorý hovorieval: diabol prichádza cez peňaženky ľudí, cez chamtivosť a to je dôvod, prečo nechcú mier”.

“Milý Pápež, mám 9 rokov a neustále počujem ľudí hovoriť o mieri, čo je mier?” spýtalo sa dieťa pripútané na invalidný vozík s tým, že sa chystá do Lúrd s UNITALSI navrhujúc, že pápež František by mal riadiť vlak a tak by sa tam dostal na čas: “Bol si skvelý” odpovedal pápež. “Mier znamená predovšetkým, žiadne ďalšie vojny, ale tiež to znamená radosť, priateľstvo medzi všetkými, každý deň podniknúť kroky smerom k spravodlivosti, podniknúť kroky, aby sa zabezpečilo, že nebudú žiadni hladujúci a chorí, ktorí nemajú prostriedky na získanie zdravotnej starostlivosti. Mier je vykonávanie tohto všetkého. Mier vyžaduje úsilie, nie je to o relaxovaní. Musíme pracovať, aby sa zabezpečilo, že každý má riešenie problémov a potrieb ich krajiny, ich rodiny a ich spoločnosti. To je spôsob, ako zabezpečiť po domácky urobený mier”. Mier nie je priemyselný výrobok, mier je po domácky urobený produkt, je tvorený deň za dňom našou prácou, našim životom, našou láskou, našou blízkosťou, našou starostlivosťou. Mier je budovaný každý deň”.

Pápež Franitšek potom požiadal deti, aby spoločne povedali: “Tam, kde nie je žiadna spravodlivosť, tam nie je žiadny mier”.

Pokračovanie článku (v angličtine) TU.

[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments