„PÍŠE SA TU HISTÓRIA“: ÍRSKO SA PRIDÁVA K FRANCÚZSKU, NEMECKU A BULHARSKU ZÁKAZOM FRACKOVANIA

0
568

Írsko vydalo zákaz na prímorské frackovanie po tom, ako senát schválil minulú stredu (8.5.2019) legislatívu, ktorá zbavila platnosti kontroverznú techniku ťažby.

Návrh zákona Petroleum and Other Minerals Development (Prohibition of Onshore Hydraulic Fracturing) 2016 teraz už len čaká na podpis od írskeho prezidenta Michaela D. Higginsa. Prezident by mal svojím podpisom uviesť nový zákon do platnosti v „nadchádzajúce dni“.

Rubínový ostrov sa tak čoskoro týmto počinom pripojí k ďalším trom členským krajinám Európskej Únie, Francúzsku, Nemecku a Bulharsku – uvedené štáty prijali novelu zákona týkajúcu sa frackovania na pevnine.

Fine Gael TD Tony McLoughlin predložil mimovládny návrh zákona – to znamená, že ho nepredložila vláda – už minulý rok. Návrh zákona prešiel v írskom parlamente až teraz v máji.

„Píše sa tu história,“ napísal McLoughlin na svojom Tweeteri po hlasovaní a označil to za „jeden z momentov, na ktoré som vo svojej politickej kariére najviac hrdý.“

McLoughlin tiež vydal vyhlásenie v ktorom spomenul aj následky frackovania v USA:

Tento zákon znamená, že spoločnosť v západnom a severnom Írsku bude ušetrená a uchránená pred negatívnymi dopadmi hydraulického frackovania. Kraje ako Sligo, Leitrim, Roscommon, Donegal, Cana, Monaghan a Clare už viac nebudú čeliť negatívnym dôsledkom, ktoré možno vidieť a zažiť v mestách v Spojených štátov, kde mnohé oblasti sa rozhodli zaviesť podobné zákazy.

Ak by frackovanie bolo aj naďalej povolené v Írsku a Severnom Írsku, predstavovalo by to výrazné ohrozenie vzduchu, vody a zdravia a bezpečnosti ľudí a komunít, ktoré tu žijú.

Frackovanie musíme vnímať ako vážne ohrozenie verejného zdravia a problém pre životné prostredie.

Environmentálna skupina Priatelia Zeme Írsko oslávili prijatie zákona Tweetom:

„Dôvod na oslavu! Deň pre #ClimatePride (#HrdoBojujemeZaKlímu). Írsky parlament prijal zákon na #BanFracking (#ZákazFrackovania). Pripíjame na #FossilFree future (#SvetBezFosílnychPalív).“


 

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na