PO POSLEDNÝCH PRIESKUMOCH STRANA LABOURISTOV OBRÁTILA KABÁT – OTVORIA UHOĽNÚ BAŇU O VEĽKOSTI BRITÁNIE

0
158

Klimatická zmena mala vyhrať austrálskej strane voľby. Ale včera, 24. mája, členovia Labouristickej strany po prvotných prieskumoch spanikárili, obrátili kabáty a podporili otvorenie uhoľnej bane väčšej ako Spojené kráľovstvo.

Strach (Labouristov) z prehry v budúcoročných štátnych voľbách, ocitnúc sa pritom napomedzí narastajúcej vlny pracovníkov, ktorí sú za otvorenie uhoľných baní, a odporu proti plánu znížiť uhlíkové emisie v Austrálii o polovicu, sa Labouristická strana v Queenslande rozhodla urýchliť svoje rozhodnutie otvoriť uhoľnú baňu Galilee Basin o rozlohe 272 000 kilometrov štvorcových.

Stalo sa tak pár dní po tom, ako strana prehrala v súboji, ktorý sa tlmočil ako„klimatické voľby“, s etablovanou stredo-pravicovou pro-uhoľnou vládou Scotta Morrisona. Percentá (Labouristov) klesli až o 20 bodov v krajine uhlia v strednom Queenslande a Hunter Valley z Nového Južného Walesu.


Obavy z kvôli pracovným miestam v bani ako je táto v Hunter Valley dostali prednosť pred klimatickým nebezpečenstvom v Austrálii


Premiérka Quenslandu, Annastacia Palaszczuková, vyhlásila, že sa snažila zabrániť  všetkými možnými spôsobmi otvoreniu bane a že všetky schválenia budú vyriešené v priebehu troch týždňov. Priznala, že bola „znechutená“ krokmi jej vlastnej vlády a že voľby boli budíčkom pre ťažbu uhlia. Tento krok však uvítal minister federálnych zdrojov, Matt Canavan, ktorý pre The Times prezradil, že Galilee Basin znamená víťazstvo pre „revolúciu hi-vis pracovníkov“ – odkazuje tak na davy baníkov oblečených do reflexných viest, ktorí sa pričinili o to, že Austrália patrí k najväčším vývozcom uhlia na svete; pričom zdanlivo odkazoval aj na hnutie „žlté vesty“ vo Francúzsku, ktoré bojkotovali klimatickú politiku prezidenta Macrona.

Medzinárodné klimatické hnutie však argumentuje s tým, že ak by sa v Galilee Basin vyťažilo, exportovalo a spálilo odhadovaných 27 miliárd ton uhlia, oxid uhličitý, ktorý sa následne každoročne uvoľní, ďaleko presiahne celkové množstvo emisií, ktoré Austrália doteraz vypustila, čo značne zníži šance našej civilizácie udržať zvýšenie globálnej teploty pod 2°C.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments