BÝVALÝ IZRAELSKÝ PREMIÉR VARUJE PRED FAŠIZMOM V IZRAELSKEJ VLÁDE

1
262
Zdroj foto: flickr.com/kudumomo (CC BY 2.0)

Bývalý premiér a minister obrany Izraela Ehud Barak počas piatkového televízneho rozhovoru povedal, že aktuálna izraelská vláda vedená úradujúcim premiérom Benjaminom Netanjahuom vykazuje znaky fašizmu.

Barak vo vysielaní televízie Channel 10 kritizoval plán izraelského premiéra nahradiť odstupujúceho ministra obrany Mošeho Jalona Avigdorom Liebermanom.

Netanjahu je na čele koalície, ktorá má v 120-člennom parlamente tesnú väčšinu – 61 kresiel. Po uzatvorení spolupráce so stranou Liebermana by jeho koalícia mala 67 kresiel.

Lieberman patrí k výrazným odporcom voči arabskej menšine. Na jednom z predvolebných mítingov v roku 2011 vyhlásil: “S tými, ktorí sú proti nám, sa nedá robiť nič iné, než vziať sekeru a odťať im hlavu.” Jeho strana ruských imigrantov Izrael je náš domov chce okrem iného zmeniť legislatívu tak, aby bolo možné udeľovať trest smrti Palestínčanom, ktorí pri útoku zabijú Izraelčanov.

Odstupujúci Jalon na sociálnej sieti Twitter uviedol, že svoje rozhodnutie prijal “vzhľadom na najnovší vývoj udalostí, ako aj vzhľadom na stratu dôvery v jeho osobu [Netanjahua]” a ako ďalej dodal “odchádzam z vlády a parlamentu, pretože si chcem oddýchnuť od politického života“.

Jerusalem Post uváza, že Netanjahu a Jalon sa dostali do sporu pre ministrovu podporu zástupcu náčelníka štábu IDF (Izraelskej armády) generálmajora Jaira Golana ako aj premirérovu podporu pre vojaka, ktorý 24. marca v Hebrone spustil paľbu na už “neutralizovaného” Palestínčana. Minister naopak podporil rozhodnutie armády obviniť vojaka zo zabitia. Ten zastrelil na zemi ležiaceho palestínskeho útočníka, ktorý už nikoho neohrozoval.

Minulý týždeň si Netanjahu zasa predvolal Jalona potom čo povedal, že velitelia IDF sa môžu slobodne vyjadrovať, aj keď sú ich názory v rozpore so stanoviskami vysokých politických predstaviteľov.

1
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
1 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
1 Autori komentárov
Gój Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
Gój
Nezareg.
Gój

To sú židovskí Kotlebovci?