PODĽA EUROBAROMETRA DOSIAHLA CELKOVÁ PODPORA JEDNOTNEJ MENY V EUROZÓNE NOVÉ MAXIMUM

1
182
Zdroj foto: ec.europa.eu

Posledný prieskum Eurobarometer ukazuje, že celková podpora eura v členských štátoch eurozóny sa naďalej zvyšuje.

Percento tých, ktorí vidia euro pre ich vlastnú krajinu ako dobré dosiahlo nové maximum. 61% respondentov v celej eurozóne si podľa tohto prieskumu myslí, že euro bolo pre ich vlastnú krajinu dobré. Je to najvyššia úroveň podpory od zavedenia prieskumu v roku 2002 a v porovnaní s minulým rokom to predstavuje nárast až o 4 percentuálne body.

Percento respondentov považujúce euro za dobrú vec pre ich krajinu
Percento respondentov považujúce euro za dobrú vec pre ich krajinu

Na Slovensku považujú euro za dobrú vec pre Slovensko dve tretiny obyvateľstva. So 67% sa Slovensko spolu s Estónskom umiestnilo na 4.mieste.

Najvyššia podpora bola zaznamenaná v Luxembursku 79%, ktoré bolo nasledované Írskom so 75% respondetov uvádzajúcimi, že spoločná mena bola pre Írsko dobrá.

Otázka: Myslíte si, že mať euro je pre vašu krajinu dobré, alebo zlé? (dobré /modrá/, zlé /červená/, neviem sa rozhodnúť /žltá/, neviem /šedá/)

Neobľúbenosť mincí nízkej nominálnej hodnoty

Približne jedna tretina (29%) občanov v celej eurozóne si myslí, že existuje príliš veľa euromincí s rôznymi hodnotami. Väšina respondentov s týmto názorom vyjadrila zároveň podporu pre odstránenie jednocentovej mince (89%) a dvojcentovej mince (83% ).

Keď boli všetci respondenti konfrontovaní vyslovene otázkou, či by si priali zrušenie jedno a dvojcentových mincí v celej eurozóne a povinné zaokrúhlenie  výsledných súm na najbližších päť centov (nahor alebo nadol), 59% respondentov uviedlo, že by si takýto krok želalo, zatiaľ čo 38% bolo proti. Na Slovensku sa za plošné zrušenie týchto mincí vyslovilo 72% respondentov.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Prepočítavanie eur na pôvodnú menu

Desiatky percent občanov žijúcich v krajinách eurozóny si pri svojich nákupoch aj naďalej prepočítava ceny uvedené v eurách do svojej bývalej národnej meny. Pri špeciálnych nákupoch, ako sú napríklad kúpa domu, auta a pod. prepočítava cenu uvedenú v eurách na cenu v starej národnej mene tretina oslovených respondentov (33%). Pri bežných nákupoch ako je každodenné nakupovanie ceny prepočítava pätina respondentov (19%).

Pri slovenských respondentoch boli percentá ešte o niečo vyššie. Pri špeciálnych nákupoch si cenu na koruny prepočítava 38% respondentov a pri každodennom nakupovaní 22% respondentov.

Prieskum sa uskutočnil telefonicky v 19 krajinách eurozóny v dňoch 12. – 14. októbra 2015 na vzorke 17 500 respondentov.

1
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
1 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
1 Autori komentárov
Pajko Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
Pajko
Nezareg.
Pajko

Kto je ten barometer? Preco klame?