PODĽA OSN TVORIA 75% UTEČENCOV A MIGRANTOV MUŽI, 13% DETI A 12% ŽENY

0
1130
Hlavné trasy migrácie utečenov do Európy cez Stredozemné more (Zdroj foto: unhcr.org)

Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (angl. United Nations High Commissioner for Refugees, skratka UNHCR) prišlo v priebehu roka 2015 do Európy cez Stredozemné more 366 402 utečencov a migrantov. Toto číslo pochádza z posledných dostupných údajov zo zdrojov v Grécku, Taliansku, na Malte a v Španielsku a priebežne sa aktualizuje.

Z demografického hľadiska tvoria tri štvrtiny t.j. 75 percent utečencov a migrantov muži. Zvyšná jedna štvrtina pripadá na ženy a deti v pomere 12 a 13 percent.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Z hľadiska národností má medzi nimi jednoznačne najväčšie zastúpenie Sýria (51 %). Nasleduje Afganistan (14 %), Eritrea (8%), Nigéria (4 %), Irak (3 %) , Somálsko (2 %), Sudán (2 %), Gambia (1 %), Bangladéš (1 %), Senegal (1 %). Zvyšok utečencov a migrantov pochádza z iných krajín.

Pri medziročnom porovnávaní príchodov utečencov a migrantov za jednotlivé mesiace bol doteraz najväčší nárast zaznamenaný za mesiac august, kedy oproti 33 478 utečencom a migrantov v auguste 2014 prišlo cez Stredozemné more do Európy v auguste 2015 až 129 843 utečencov a migrantov.

Porovnávanie počtu utečenov za jednotlivé mesiace (Zdroj foto: data.unhcr.org)
Porovnávanie počtu utečenov za jednotlivé mesiace (Zdroj foto: data.unhcr.org)

Obrovský nárast vykazuje medziročné porovnanie celkového počtu utečencov a migrantov. Kým za celý rok 2014 bolo na tejto trase zaznamenaných 216 054 utečencov a migrantov, v priebehu tohto roka bolo zaznamenaných už 366 042 utečencov a migrantov.

Čo sa týka počtu osôb, ktoré pri svojej ceste cez Stredozemné more zahynuli resp. sú pohrešované, tak v roku 2014 medzi nimi figurovalo 3500 utečencov a migrantov, aktuálny stav pre rok 2015 je 2800 utečencov a migrantov.

Medziročné porovnávanie počtu utečenov /počtu zahynutých a nezvestných utečencov (Zdroj foto: data.unhcr.org)
Medziročné porovnávanie počtu utečenov /počtu zahynutých a nezvestných utečencov (Zdroj foto: data.unhcr.org)

 

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na