POLÍCIA V NEW YORKU ZAČALA POUŽÍVAŤ SYSTÉM SHOTSPOTTER

0
251
Logo Policajného zboru mesta New York (Foto: nyc.gov)

Policajné oddelenie mesta New York (NYPD) začalo používať detekčný systém, ktorý presne označuje miesto streľby a odosiela informácie na policajnú stanicu.  Policajný zbor mesta New York, ktorý je najväčším policajným zborom v Spojených štátoch, informoval o zavádzaní novej technológie v pondelok.[sociallocker]

NYPD spolupracuje na umiestňovaní technologických zariadení potrebných pre výstražný a analytický systém streľby mesta New Yorks so spoločnosťou ShotSpotter od apríla 2014. Podobné systémy už používa aj Washington, Newark, East Orange, Plainfield, Atlantic City, Camden a Nassau County.

Po nainštalovaní senzorov (čo sú v podstate citlivé mikrofóny) v sledovanej oblasti sa snímajú zvuky z ulice, ktoré by mohli byť streľbou a pomocou týchto senzorov sa zároveň identifikuje poloha, odkiaľ boli výstrely vypálené.

Systém ShotSpotter na základe údajov zo senzorov upresní polohu výstrelu, kde výstrel vznikol a odovzdá informáciu o incidente stredisku, v ktorom vyškolený operátor overuje zvukový súbor a posudzuje, či zaznamenaný zvuk pochádza z výstrelu, alebo inej podobne znejúcej činnosti (napr. ohňostroje, štartovanie motora, atď.).

Ak je incident vyhodnotený ako výstrel, výstraha je následne odoslaná prostredníctvom systému Domain Awareness System (DAS) na oddelenie newyorskej polície. Táto výstraha obsahuje relevantné informácie, ako napríklad počet výstrelov, miesto výstrelu (vrátane prístupovej mapy), v prípade, že sa strelec v čase incidentu pohyboval (napríklad vo vozidle), tak aj smer pohybu strelca.

Po prijatí takéhoto záznamu môže NYPD odoslať na miesto streľby svoje jednotky.

V rámci pilotného programu bude v siedmych okrskoch v Bronxe a v desiatich v Brooklyne, na celkovej ploche 15 štvorcových míľ (38,85 km2) umiestnených 300 senzorov. Pilotný dvojročný program v New Yorku bude stáť 1.500.000 dolárov ročne.

„Vďaka newyorskej polícii je mesto New York stále najbezpečnejšia veľké mesto na svete a táto technológia nám pomôže zostať ešte bezpečnejším. Dnešné oznámenie nadväzuje na dlhú tradíciu oddelenia, týkajúcu sa zavádzania priekopníckej techniky na znižovanie kriminality a zmení spôsob, akým NYPD reaguje na streľbu v našich štvrtiach. ShotSpotter pomôže ochrániť našich obyvateľov, naše komunity a našich policajtov,“ povedal starosta mesta Bill de Blasio.

Avšak niektorí odborníci a volení zástupcovia vyjadrujú ohľadne takéhoto zhromažďovania  a používania údajov políciou svoje obavy.

Mestská verejná obhajkyňa Letitia James predstavila na mestskej rade návrh, ktorý požaduje štvrťročné správy o zaznamenaných výstreloch, rovnako ako aj o všetkých ostatných údajoch zhromaždených systémom ShotSpotter.

Už v minulosti bol medializovaný jeden prípad z mesta New Bedford, podľa ktorého mal systém ShotSpotter zaznamenať aj hádku a krik na  ulici.

Vtedajší viceprezident spoločnosti ShotSpotter James G. Beldock v tejto súvislosti uviedol, že systém nebol určený na nič iné, iba na zaznamenávanie výstrelov a že prípady, ako je New Bedford boli veľmi zriedkavé. „Existujú ľudia, ktorí veria, že tieto senzory sú spúšťané rozhovormi, ale to zjavne nie je pravda,“ povedal. „Nezapínajú sa, ak nepočujú výstrel.“[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre