PORADIE “NAJSILNEJŠÍCH” PASOV NA SVETE

0
1171
Slovenský pas je na 10. mieste spolu s poľským (Foto: screenshot passportindex.org)

Vízové povinnosti sú zaujímavý, ale prehliadaný indikátor medzinárodných vzťahov. Väčšina krajín podmieňuje prekročenie svojich hraníc občanmi iných národností získaním víz pred vstupom, avšak požiadavky sa môžu značne líšiť.[sociallocker]

Krajiny, ktoré sú spojencami ponúkajú občanom všetkých ostatných štátov rýchle víza pri príchode. Pri krajinách, ktoré nie sú až tak priateľské, sa môže od návštevníka požadovať poskytnutie vstupných a výstupných informácií, pozývacieho listu a dokonca aj zoznam všetkých klubov, do ktorých patril na strednej škole – rovnako ako aj zaplatenie nemalého poplatku.

Finančná poradenská spoločnosť Artoni Capital vytvorila index pasov, ktorý vám umožní triediť pasy krajín z celého sveta prostredníctvom “stupňa sily pasu.” Poradie je vypočítané na základe toho, koľko krajín môžu držitelia cestovných pasov navštíviť bez vopred vybavených víz, alebo zakúpením si víz pri príchode.

Americké a britské pasy, ktoré umožňujú vstup do 147 krajín bez potreby vopred vybavených víz stavia do čela rebríčka. Francúzsko, Južná Kórea a Nemecko so vstupom do 145 krajín sú druhé, ako tretie nasleduje Taliansko a Švédsko; štvrté Dánsko, Singapur, Fínsko, Japonsko, Luxembursko a Holandsko a piate Švajčiarsko.

Hornej časti zoznamu dominujú krajiny vyspelých ekonomík. Hongkong sa nachádza na 11. mieste, zatiaľ čo Argentína a Izrael sú zaradené na 16. mieste. Brazílii patrí 17., Mexiku 22., Ruskej federácii 35. a Číne 45.

Pozn. slovenský pas sa s umožnením vstupu do 137 krajín sveta umiestnil na 10. mieste.

Najmenej žiadúce pasy sú podľa tohto rebríčka zo Šalamúnových ostrovov, Mjanmarska, Južnkého Sudánu, Svätého Tomáša a Princovho ostrova a Palestínskych území. Tie sú zaradené na 80. miesto a bez dopredu vybavených víz umožňujú vstup do púhych 20 krajín sveta.

Stránka taktiež umožňuje zoradiť pasy podľa umiestnenia a farby. A hoci zoskupenie podľa farby nemá žiadny zjavný účel, je zaujímavé vidieť svetové pasy zoskupené do zbierok červenej, modrej, zelenej a čiernej farby.
[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments