POSLANCI SCHVÁLILI ZÁKON, KTORÝ ZVÝŠI POKUTY ZA UKLADANIE ODPADU NA ČIERNYCH SKLÁDKACH

0
1475

Na Slovensku je podľa Ministerstva životného prostredia oficiálne približne okolo 2 500 čiernych skládok odpadu a neoficiálne až 7 000. A aj práve proti čiernym skládkam by mal účinnejšie bojovať nový zákon, ktorý schválila NR SR.[sociallocker]

Kompetencia boja proti čiernym skládkam zostane aj naďalej v rukách obcí, avšak posilní aj kompetencie polície. Tá začne konať v zmysle trestného zákona, ak výška škody pri čiernej skládke presiahne 266 eur.

Zvyšovať sa bude aj pokuta pre tých, ktorí na čiernej skládke nelegálne uložia odpad. Tá sa bude zvyšovať zo súčasných 160 eur na 1500 eur.

Na likvidáciu čiernych skládok budú určené peniaze z tzv. Environmentálneho fondu, do ktorého bude smerovať štyridsať percent zo sumy, ktorú občan zaplatí za uloženie odpadu na legálnej skládke.

Okrem spomínaného boja s čiernymi skládkami prinesie nová legislatíva aj zrušenie Recyklačného fondu (jeho funkcie prejdú na výrobcov a na štát) a sprísni aj systém výkupu kovov od fyzických osôb.

Zberne budú povinné uskladniť kovy na sedem dní na tzv. monitorovacom priestore, ktorý bude monitorovaný kamerovým systémom, budú využívať len váhy s platným certifikátom o ich ciachovaní.

Rovnako ako sa tomu pred niekoľkými týždňami stalo aj v ČR, tak aj v SR bude vyplácanie osôb, ktoré kov do zberne prinesú fungovať len formou prevodu na bankový účet alebo pomocou peňažného poukazu, nie v hotovosti.

Ministerstvo si od týchto opatrení sľubuje pokles trestnej činnosti spojenej s výkupom kovov.

Za nový zákon, ktorého cieľom je priblížiť Slovensko k smerniciam a štandardom Euróspkej únie, či zaviesť transparentnosť vzťahov zahlasovalo 79 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Zákon po podpise prezidentom SR nadobudne účinnosť 1. januára 2016.

[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments