PRACOVNÍCI NA STAVBE RUSKÉHO KOZMODRÓMU DRŽALI HLADOVKU

0
292
Stavenisko kozmodrómu Vostočnyj (Foto: twitter.com/rogozin)

Pracovníci na jednej z najvýznamnejších stavieb Ruska strávili časť Veľkej noci hladovku, na protest proti nevyplateným mzdám vo výške miliónov rubľov.

Za účelom ukončenia sporu ovplyvňujúceho projekt budovania kozmodrómu Vostočnyj musel osobne zasiahnuť ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Výstavba kozmodrómu prebieha na ruskom ďalekom východe, v regióne Amur.[sociallocker]

Táto najnovšia dráma ovplyvňujúca kozmodróm, ktorý už bol poznačený meškaním a zatýkaním pre spreneveru, prichádza len niekoľko týždňov po tom, čo Rogozin schválil na urýchlenie výstavby navyše 32 miliárd rubľov (cca 596 miliónov eur).

V septembri 2014 prevzal Rozogin nad projektom osobnú kontrolu a minulý mesiac pohrozil, že bude “stínať hlavy” v prípade, ak niekto projekt spomaľuje, alebo kradne peniaze.

Na stavbu boli nainštalované webové kamery, aby pre ruskú verejnosť naživo demaskovali akúkoľvek nečinnosť.

Vláda chce, aby bolo zariadenie pripravené pre štart kozmickej rakety do konca tohto roka, avšak pretrvávajúce problémy by mohli znamenať, že termín splnený nebude.

14 miliónov rubľov

26 robotníkov začalo na Veľký piatok (3. apríl) hladovku a pripojilo sa tak k ďalším 100 pracovníkom, ktorí začali bežný štrajk kvôli nevyplateným mzdám.

Ako uviedli noviny Vedomosti s odvolaním sa na úrad generálneho prokurátora (podľa Moscov Times), federálna agentúra Specstroj, ktorá je prepojená s armádou a ktorá figuruje pri výstavbe kozmodrómu ako dodávateľ, dlhuje na nevyplatených mzdách viac ako 14 miliónov rubľov (približne 261 000 eur).

Avšak na Veľkonočný pondelok (6. apríl)  Rogozin na svojom twitterovom účte uviedol, že spor vyriešil.

“Robotníci mi potvrdili, že sú ochotní zostať na mieste,” napísal. “Ich pracovné a životné podmienky sa zlepšia. Všetko znovu preverím” dodal.

V rovnaký deň Rogozin uviedol, že dal pokyn na prepustenie šéfa spoločnosti Dalspecstroj, Dmitrija Savina. “Nielen že skrýval problémy pracovníkov, ale tiež prijal svoju manželku a platil jej mzdu 800 000 rubľov (cca 14 900 eur) mesačne,” napísal.

V snahe o ešte väčšie zdôraznenie neskôr napísal: “Varoval som, že pri odvolávaní tých, ktorí porušili práva staviteľov kozmodrómu sa nebudeme obmedzovať”.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments