PRAVICOVÝ UKRAJINSKÝ LÍDER JE (PREKVAPIVO) ŽID A (SKUTOČNE PREKVAPIVO) JE NA TO HRDÝ

0
1088

Otázky a odpovede Vladislava Davidzona s poslancom Pravého sektora Borislavom Berezom.

Moje stretnutie s novozvoleným poslancom Ukrajinského parlamentu Borislavom Berezom, ktorý kandidoval za Pravý sektor, sa konalo v piatkové slnečné ráno. Stretli sme sa pri stole s nádherným výhľadom na rieku Dneper na treťom poschodí vo food courte obchodného centra Sky Mall v Kyjeve. Navzdory predpovediam ruskej televízie, sa krajne pravicovej a ultra-nacionalistickej strane, ktorá je všeobecne považovaná za symbol nového opakovania sa “ukrajinského fašizmu”,  nepodarilo prelomiť 5 percentnú hranicu potrebnú pre parlamentné zastúpenie. Iba dvaja z jej kandidátov boli zvolený v jednomandátových obvodoch. Stranícky líder Dmitrij Jaroš a hovorca strany Bereza, ktorý vsadil na kampaň zameranú na jeho boj s ilegálnymi nelicencovanými barmi a podzemnými kasínami. Tí čo nesúhlasia s vytváraním rovnocennosti medzi Pravým sektorom a neo-foašizmom často zdôrazňujú, že Bereza je hrdo sa hlásiaci a synagógu navštevujúci Žid.

Skontaktovali sme sa vďaka nášmu veľmi rešpektovanému spoločnému priateľovi, ortodoxnému židovskému filmovému producentovi. Bereza je veľmi vysoký a má svalnatú postavu. Má široké ramená a širokú chôdzu boxera spolu s ustupujúcou vlasovou linkou a prenikavými sivými očami. Nosí diamantovú náušnicu v ľavom uchu a na sebe mal jednoduché športové modré sako s ukrajinským znakom pripnutým na klope oblečené na modrej bodkovanej košeli.  Zhovorčivý, otvorene  a úprimne hovoriaci, rozpráva v rýchlom prúde krátkych a oznamovacích viet a častokrát vás ani nenechá dokončiť vetu predtým, ako sa nadýchne k odpovedi. Deň predtým, než sme sa stretli pre ukrajinské noviny povedal, že “Putin veľmi dobre chápe, že jeho moderné Rusko by mohlo kráčať v stopách ZSSR k úplnému zrúteniu.”

Nediplomatický a úplne intenzívny Bereza, ktorý so mnou hovoril v ruštine, sa ukázal byť jedným z najviac sympatických politikov, akých som kedy stretol, kríženec medzi kamarátom na pivo, izraelským výsadkárom a agresívnym militantným židovským partizánom, ktorého hral vo filme Definance Liev Schreiber. K zvoleniu za poslanca som mu zablahoželal slovami “Mazel tov” a on odpovedal s nadšeným “Baruch Hashem!”

Ste Žid.

Áno. Som Žid.

Takže, ste židovský veriaci a ako som povedal, chodíte do synagógy a považujete sa za člena židovského národa.

Samozrejme. Nie som ortodoxný Žid, ja nenosím na verejnosti pajesy, alebo kipu, ale snažím sa ísť do synagógy tak často, ako sa len dá. Študujem Tóru a je to úplne harmonickou neoddeliteľnou súčasťou môjho života. Od roku 1993 chodím do Izraela každý rok a žil som tam.

Ale ste tiež členom Pravého sektora?

Ja som Žid a tiež Kohén. Ohľadne tohto nebol nikdy žiadny problém. Pravý sektor sa skladá z ľudí rôznych národností, a to nielen Ukrajincov a Židov, ale aj Poliakov a Bielorusov, Gruzíncov, Čečencov, máme ľudí zastupujúcich každú [Sovietsku] etnicitu. Otázkou nie je etnická príslušnosť; otázka je “ste Ukrajinec? Podporujete Ukrajinu? Ste ukrajinský vlastenec? “V tom prípade ste môj brat. Ak ste nepriateľ Ukrajiny, bez ohľadu na štátnu príslušnosť, nemáme si čo povedať.

Dôvodom na takéto otázky je to, že ako viete, táto krajina je historicky svedkom mnohých problémov, vychádzajúcich z národností, ktoré ju tvoria. Vždy boli problémy medzi Poliakmi a Ukrajincami, Ukrajincami a Rusmi a áno, Ukrajincami a Židmi.

Áno, je to tak. To nepopieram. Sám som zažil každodenný antisemitizmus. To je niečo, čo zažívam nepretržite od života v Sovietskom zväze, kedy môj otec nemohol ísť na univerzitu na ktorú chcel, pretože bol Žid. Bolo mu povedané, že pre Židov existujú kvóty. Áno, samozrejme máte pravdu.

Ja viem, že antisemitizmus na každodennej úrovni na Ukrajine stále existuje, sám som to zažil. V istých kruhoch  tiež určite existuje aj rusofóbia a ukrainofóbia. Ale otázka antisemitizmu nie je závažný ideologický problém, alebo otázka v tejto spoločnosti.

Dobre, chápem a rešpektujem vašu pozíciu. Avšak odpoveď nie je celkom uspokojujúca. Mnoho znakov a symbolov vášho hnutia vníma veľa ľudí ako problematické. Sú to symboly Druhej svetovej vojny, ktoré-

Ktoré symboly?

-No, začnime s červeno-čiernou vlajkou UPA [alebo Ukrajinskej povstaleckej armády], pod ktorou pochodujete. Pod ktorou bojujete. 

Skvelé! Nádherné! Musíte pochopiť: Pod záštitou červeno-čiernej vlajky neboli ničení iba zástupcovia Červenej armády, ale aj fašisti, rovnako ako všetci tí, ktorí napadali ukrajinské územie. Červeno-čierna vlajka UPA predstavoval boj za nezávislú Ukrajinu. Poznáte tri klasické princípy, ktoré [Stepan] Bandera nastolil vo vzťahu ku všetkým národnostným menšinám žijúcim na Ukrajine? 

Nie, ja nie.

Povedal: “Keď mi podáte pomocnú ruku, aby ste mi pomohli vytvoriť slobodnú Ukrajina, ste môj brat.” Dodal tiež, “Avšak, ak mi nechcete podať pomocnú ruku, aby ste mi pomohli, ale ani mi nebudete brániť, môžete tu žiť. Je tu dostatok miesta a môžete tu žiť “To bola jeho klasický fráza: “Je tu miesto” Ale záver: “.. Ak bránite procesu, strkaním palíc do kolesa, potom ste nepriateľ a musíte byť zničený”. Takže, je to všetko veľmi jednoduché.

Pre mojich ideologických bratov v hnutí som oveľa viac ukrajinský, než etnický Ukrajinec typu [vodca Ukrajinskej komunistickej strany Petro] Simonenko. Keď hovoríme napríklad o Banderovi, bol som kedysi tiež jeden z tých, ktorí si vstrebaním sovietskej propagandy mysleli, že je fašista. Ale ja som bol schopný čítať veľa kníh a premýšľať a zistiť pravdu: že toto bol  muž, ktorý strávil väčšinu vojny vo vnútri nemeckého internačného tábora. A že bol zlikvidovaný sovietskymi, skôr než nacistickými spravodajskými agentmi.

Pravý sektor je tiež často obviňovaný v súvislosti s reakciami ohľadne otázky LGBT práv, práv homosexuálov. Aký je vzťah voči homosexuálom vás osobne a tiež vzťah  vašej strany voči homosexuálom?

Opäť platí, že porušenie práv LGBT je podobne ako antisemitizmus, skutočný a vecný problém, ale nepoznám jedinú krajinu, kde by homofóbia neexistovala.  Neviem, o krajine, kde nie sú žiadni homofóbovia, alebo xenofóbovia. Takí ľudia existujú všade. Osobne nemám s LGBT žiadne problémy a myslím, že by to malo byť otázkou osobnej slobody.

Podporujem výrok, ktorý kedysi povedala Faina Ranevskaja, že akúkoľvek vládu, ktorá je znepokojená tým, čo sa občania rozhodnú robiť so svojimi zadkami, postihne tragédia. Čo je samozrejme veľmi hrubý spôsob, ako to vyjadriť.

Dokonca viac než to: Ja osobne chcem na zázname povedať, že mám rád prácu Freddieho Mercuryho a rád si obliekam pekné veci, ktoré navrhol Armani.

Je pravda, že ste sa dobre oblečený.

Ďakujem. Súhlasím s vami. Chcel by som povedať, že pre mňa neexistuje problém homofóbie. Chcem ešte raz povedať, že si myslím, že sexuálna orientácia, osobné voľba náboženstva a etnického pôvodu, sú všetko záležitosti osobnej slobody a osobného svedomia.

Áno, ale môžete zaručiť, že všetci ostatní v Pravom sektore to takto cítia?

Nemáme totalitnú sektu. Nie, v našej strane máme ľudí, ktorí sú homofóbny. Ale nemôžem im rozkázať, aby prestali byť homofóbny. Môžem s nimi diskutovať, pokúsiť sa argumentovať so snahou zmeniť ich názor. Ale nemôžem ich nútiť zmeniť svoj názor. Všetko, čo môžem urobiť, je verejne uviesť svoje postavenie.

Pretože ako dobre viete, 31. októbra bol na filmovom festivale Molodist podpaľačský útok, ktorý sa odohral počas LGBT úseku tohto festivalu.

Áno, ja som tento útok kategoricky odsúdil. Tiež som jasne uviedol, že to je nehorázny akt obzvlášť v krajine, s problémami s korupciou, oligarchami, vojnou, ekonomikou, vyzdvihnutie tohto problému v tomto okamihu je úplne neprimerané.

Áno. Ale, ako pravdepodobne tiež viete, váš tlačový tajomník Artem Skoropadsky verejne potvrdil, že páchatelia boli aktivisti Pravého sektora.

To bolo jeho vlastné osobné frázovanie, ktoré bolo stranou nepotrestané.

Jeho slová boli nepotrestané?

Nie, neboli prípustné.

Takže, mladí muži, ktorí to urobili, títo idioti, títo zločinci, títo barbari, ktorí to urobili  neboli členmi Pravého sektora?

Pozrite sa, áno, boli tam zapojení aj príslušníci pravého sektora.

Chcem zopakovať, Pravý sektor je prierez ukrajinskej spoločnosti, sú tam všetky druhy ľudí zo všetkých vrstiev spoločnosti. V Pravom sektore máme všetky druhy ľudí, mohli by byť ktokoľvek. My sme odrazom spoločnosti, neidealizujte nás, nie sme rytieri v lesklej zbroji. Sme to, čo sme. Máme problematické prvky a neustále sa snažíme čistiť a zbaviť sa ich. Máme interné čistenie/čistky a zbavovanie sa našich problémov interne; ak sa nemôžeme zbaviť týchto problémov v dome vylúčime ich z našej strany verejne.

Na rovnakú tému, môže viete o inom pánovi v parlamente, ktorý sa volá Andrij Bileckij, veliteľ práporu Azov, konkurenčnej pravicovej skupiny. Čo si myslíte o ňom a jeho spojencovi pro-ruskom policajnom šéfovi Vadimovi Trojanovi?

Pán Bileckij je z iného ideologického krídla, do ktorého nie sme vôbec zapojený.

Ale tí ľudia sú antisemiti. 

Ja viem, že sú a to je dôvod, prečo nie sme s nimi v jednej strane a nie sme s tými ľuďmi spojení. Počas Euromajdanu sa spojili všetky možné strany okolo ideálu záchrany vlády Ukrajincov, odstrihnutím Janukovyča. Potom, tam boli na základe ideologických otázok všetky druhy protirečení. Ale ak chcete hovoriť o ňom, choďte hovoriť s nimi. Ale ak sa ma idete pýtať, či je Bileckij antisemita, ja by som odpovedal, že pravdepodobne je, ale rovnako vám poviem, že vo chvíli, keď potreboval pomoc pri zachraňovaní Ukrajiny, sme ho pri zachraňovaní Ukrajiny podporovali. V tejto chvíli sa naše cesty rozdelili a my sme každý išli v našich samostatných smeroch.

Dobre. Odišli ste ako čestný chlap a ja Vám verím. Verím, to čo hovoríte, že nemáte vzťahy s antisemitskými skupinami nacionalistickej pravice.

Ďakujem.

Tak mi povedzte, čo by ste povedal tým Rusom, tým Američanom, tým Francúzom

Tým Izraelčanom-

Áno, tým Izraelčanom tiež, rovnako ako všetkým tým  ľuďom všade na svete, ktorí veria, že Pravý sektor je rakovina, že títo ľudia sú nacionalisti. Že ste zlé hnutie.

Môžem povedať, znova a znova, že nie sme xenofóbovia, antisemiti, fašisti, ale pre ľudí, ktorí sú pod vplyvom ruskej propagandy nie je nič, čo môžem robiť, až pokiaľ sa nerozhodnú hľadať sami. Pred pár dňami, niekto   o kom som vedel, že sem príde z Ruska sa ma vopred spýtal, či nie sú na ulici zatýkaní Rusi, či nie sú v Kyjeve banditi čo vás zabijú za hovorenie po rusky.

Áno, ľudia si to myslia.

Povedal som mu, aby tomu neveril a odolával propagande, keď sa vráti! Ale je ťažké odolať propagande. Ak sa vám každý deň budú hovoriť, že vaša dcéra je prostitútka, nakoniec tomu budete veriť, aj keď máte iba syna. Tu máme rovnakú situáciu. Rusi vyhrávajú informačnú vojnu. Sme silní s prácou a úkonmi. Sme silný na duchu! Nezabudnite, že Ukrajina produkovala rad cadikov. Rabín Nachman z Umanu, Breslova Rebbe. Ukrajina dala svetu dar mnohých cadikov! A každý rok tu máme masy veriacich pútnikov, bez problémov. Ak by sme mali incidenty, cestovalo by do Umanu tak veľa pútnikov?

Boli incidenty. 

Incidenty sú všade! Minulý rok zatkli gang neonacistov v Izraeli.

Pozrite sa na túto krajinu, kde gubernátor Dnepropetrovska [Kolomojskij] je Žid, kde množstvo ľudí vo vedení administratívy sú Židia, kde hovorca Pravého sektora je Žid! Ako je možné hovoriť o antisemitizme? Ako je možné hovoriť o fašizme?

Byť Židom, je túžiť po slobode; to je dôvod, prečo sme opustili Egypt. Byť Žid, je odmietnuť byť otrokom. To je podstata judaizmu. To je tiež dôvod, prečo pevne stojíme proti ruskému imperializmu, čo je forma zotročenia. Až na niekoľko výnimiek, ako je [Boris] Nemcov, alebo zosnulá [Valerija] Novodvorskaja, ktoré vidia cez propagandu, sú Rusi v súčasnej dobe otroci.

Vladislav Davidzon je rusko-americký spisovateľ, prekladateľ a kritik. Narodil sa v Taškente v Uzbekistane a žije v Paríži. Pôsobí aj ako európsky kultúrny korešpondent pre Tablet Magazine.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na