PREBOHA! (RELIGULOUS, 2008)

  0
  434

  Originálny, satirou nabitý dokument, v ktorom režisér Larry Charles (Borat, Diktáror) a známy komik Bill Mahers navštevujú slávne náboženské centrá, vedú rozhovory s predstaviteľmi cirkví i veriacimi  a snažia sa poodhaliť “skutočnú” tvár náboženstva a jeho úlohy v dnešnej dobe. Večná téma – boj racia a viery tu je podaná originálnym štýlom, s dôvtipom, perfektnou argumentáciou i humorom. Dokument nastavuje zrkadlo organizovanému náboženstvu a v tomto smere je nepochybne prínosom. Možno mu však vytknúť jeho vlastný vyhranený postoj, nakoľko sa jeho tvorcovia ani netaja tým, že náboženstvo vnímajú ako manipuláciu ľudí a teda je podľa nich, pre zdravie človeka škodlivé. Jeho odkaz je ale jasný – nezáleží ani tak na tom, či je niekto ateista alebo veriaci, záleží len na tom, akým je človekom …

  imdb

  csfd

  Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako turistika, cestovanie, fotografovanie, remeslá, tvorba webov a podpora rôznych projektov) aj spracúvaniu článkov a videí o ekológii a geopolitike, s dôrazom na vojenské intervencie (priame či zástupné) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Na jednej strane vnímame značnú dávku neobjektívnosti a s tým spojenú absenciu či dezinterpretáciu informácií v rámci slovenských médií hlavného prúdu, na druhej strane sa neubránime záplave množstva správ tzv. alternatívy, ktoré sú často a právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím však, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné, a môže dotvárať objektívny obrázok reality dneška. Záleží to však na nás spoločne - na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.

  DISKUSIA K ČLÁNKU

  UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

  avatar
    Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
  Upozorniť ma na