PREČO MA MOJE OBAVY Z KLIMATICKEJ ZMENY PRINÚTILI VYKROČIŤ Z VLASTNÉHO TIEŇA A ODDELIŤ TAK AKADEMICKÚ PÔDU OD AKTIVIZMU?

1
228

Zdá sa, že všetci začínajú opäť hovoriť o klimatických zmenách. Tentokrát ale väčšina rozhovoru smeruje k myšlienke, že čelíme kríze, ktorá si vyžaduje okamžitú reakciu.

Protesty hnutia Extinction Rebellion vyvolali pobúrenie, ale aj prekvapivú podporu. Švédsku aktivistku Gretu Thunberg obdivujú už po celom svete, David Attenborough urguje všade, kam príde a keďže už aj v hlavnom vysielacom čase sa začína hovoriť o klimatickej zmene, tak diskusie o zmene klímy prenikli už aj do obývačiek, kancelárií a na sociálne médiá.

Takže, je toto ten legendárny bod zlomu vo verejnej mienke, ktorý predznamená širokú podporu radikálnej zmeny? To je otázka, na ktorú si budeme vedieť odpovedať až s odstupom času.

Ale aj napriek značnému nárastu záujmu a obáv, väčšina ľudí stále pravdepodobne nevie, čo klimatická zmena naozaj znamená: tu nejde len o to, aby sme o niečo málo znížili emisie. Je to výzva, ktorá nemá v ľudských dejinách obdoby.

Prekročíme pomyselnú čiaru?

Keďže učím o klimatickej zmene na univerzite, dokážem rozprávať celé hodiny o dôležitosti zmien globálnych teplôt či jej ekologických dopadoch.

Ale toto sú len akademické obavy, ktoré sú vo svojej podstate celkom vzdialené od toho, čo klimatická zmena znamená pre mňa, moju rodinu, priateľov a som si istý, že aj pre mnohých ďalších, ktorí sa o túto problematiku zaujímajú. Trvalo mi nejakú dobu, kým som si uvedomil, že som istým spôsobom popieral samotnú klimatickú zmenu. Ale dokázal som sa od toho odpútať.

Uvažovanie o tom ma ale priviedlo k tomu, aby som prekročil tú pomyselnú čiaru, ktorá oddeľuje akademikov od aktivistov. Medzi mojimi kolegami a priateľmi sú ľudia, ktorí pozorne sledujú separáciu štátov – niektoré z nich sa obávajú, že presadzovanie konkrétnych politík spájajúcich sa s klímou by mohlo ohroziť ich profesionálnu objektivitu, a v krajnom prípade aj kariéru.

Niektorí netúžia byť predmetom online zneužívania, ktoré často prichádza po tom, ako vystrčíte hlavu z piesku a zapojíte sa do verejnej diskusie.

Mal som rovnaké výhrady. Postupom času sa však postupne stratili pod návalom zlých správ a nedostatočnou činnosťou. Môj osobný bod zvratu nastal po neobyčajnej prednáške jedného z mojich vysokoškolských študentov.

Preberali sme práve atmosférickú koncentráciu CO2 v priebehu času, a poukazoval som na to, že hladina CO2 sa postupne zvyšovala už od momentu, kedy sa narodil každý jeden z mojich študentov. Každé narodeniny bola hladina CO2 vyššia ako v ten istý deň predošlý rok. Každým pridaním sviečky na narodeninovej torte sa v medziročnom náraste zvýšil objem CO2 o jedno, dve alebo tri percentá.


Merač uhlíka od Národného oceánskeho a atmosférického úradu

Počas prednášky som hľadel na svojich študentov, do tvárí generácií, pre ktoré boli tie predošlé sklamaním. Zlyhanie, ku ktorému došlo napriek dvom desaťročiam vedy, ktorá jasne a zreteľne tlmočila, že zvyšujúce sa koncentrácie CO2 stoja za ďalším otepľovaním, a že nebezpečné zmeny, ktoré globálne otepľovanie spôsobuje, pomaly ale isto unikajú našej pozornosti a kdesi striehnu a čakajú na svoju chvíľu.

A… akcia

Vtedy som si uvedomil, že moje osobné a pozitívne orientované profesionálne zmeny, ktoré som uskutočnil, boli beznádejne nedostatočné. Áno, nelietal som, keď to bolo možné a áno, zredukoval som do značnej miery konzumáciu mäsa a mliečnych produktov vo svojom jedálničku. Používal som bicykel miesto auta. Prešiel som na zelené energetiku. To všetko bolo skvelé. A dôležité. Ale kdesi vnútri som cítil, že musím spraviť viac.

Tak som sa rozhodol natočiť dokument o klimatickej zmene – čo ju spôsobuje a čo môže spraviť každý z nás, ale aj to, čo môžeme spraviť ako spoločnosť, aby sme zaistili stabilný svet pre naše deti a budúce generácie.

A prečo film? No, k rozhodnutiu došlo, keď som si chatoval s jedným svojím dobrým priateľom, filmovým producentom Paulom Mapleom z Global Documentary. Písali sme si o tom, ako sme obaja frustrovaní z nedostatku programov zaoberajúcich sa klimatickou zmenou, a tak sme sa rozhodli natočiť jeden takýto dokument spolu.

Netušil som, čo všetko by mal obsahovať, ale Paul mi to tiež neprezradil – možno zo strachu, žeby ma odplašil. Do celého projektu, počas ktorého sme precestovali tisícky kilometrov po Veľkej Británii, natočili hodiny materiálu a ešte viac času strávili nad editovaním, sme sa pustili pred tromi rokmi.


Natáčanie v Londýne.

Všetku tú prácu sme zostrihali na 39 minút a nazvali ju The Race Is On: Secrets and Solutions of Climate Change (Čas beží: Tajomstvá a riešenia klimatickej zmeny). Počas procesu tvorby filmu sme mali nesmierne šťastie, že sme dokázali urobiť rozhovory s vedúcimi osobnosťami v oblasti vedy klimatických zmien, ekonomiky a aktivizmu. Veľmi rád by som, no nie som schopný vymenovať všetkých 67 ľudí, ktorí sa na natáčaní filmu podieľali, aj prostredníctvom crowdfundingu, a pomohli nám pretaviť naše predstavy do reality.

Film pre budúcnosť

Na začiatku sme sa dohodli, že film, bez ohľadu na to, nech už bude akýkoľvek, bude len jednou časťou celkovej stratégie angažovanosti. Tak sme naplánovali komunitné projekcie, po ktorých mala vo filme nasledovať panelová diskusia a stretnutia na radnici. Taktiež sme vyrobili sprievodnú webovú stránku s informáciami o praktických krokoch, ktoré môže podniknúť každý z nás, aby nejakým spôsobom ovplyvnil klímu.

Cesta z akademickej na filmovú pôdu nie je niečo, čo môžem bezvýhradne odporučiť. Musel som si ujednotiť aspekty môjho profesionálneho a osobného života, keď som si uvedomil, koľko času mi celý projekt zaberá. A teraz sa mi zdá, že som prevzal na seba novú rolu distribútora a propagátora, keďže film nebude mať žiadnu hodnotu, pokiaľ si ho ľudia nepozrú.

Hoci dúfam, že pôjde o viac ako len o kompenzáciu tvorbou pozitívneho vplyvu, je tiež pravdou, že na osobnostnej úrovni to stálo za to. Stretol som úžasných ľudí, dostal som povolenie ísť na miesta a robiť veci, ktoré by som inak nemohol a boli by mimo hranice mojej profesionálnej kariéry (je úžasné, kam a čo všetko dostanete, ak vás sprevádza filmový štáb) a osvojil si nové zručnosti, ktoré mi pomohli ako pri vyučovaní, tak aj počas výskumu.


Čas beží.

Film samotný bol naplnením a radosťou. Niekedy skúškou odolnosti nervov a na konci preteky s časom stihnúť deadline – takže niečo ako mikrokozmos civilizačnej klimatickej zmeny, ktorej dnes čelíme.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
1 Comment
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
View all comments
Veru nieje to tak...

“Švédsku aktivistku Gretu Thunberg obdivujú už po celom svete” …Ták určite! Túto systémom zneužitú chorú chuderu obdivujú len zmanipulované deti, naivní blbci a klimateroristi. https://www.hlavnespravy.sk/pribeh-grety/1842539 Príbeh Grety Tragický príbeh otca a matky, manželov, ktorí majú 2 deti s psychickými problémami, rodičov, ktorí v svojej slabosti, namiesto ich riešenia, dovolili im, aby nad nimi postupne prebrali kontrolu. 16 ročná dcéra začala ovládať najprv svojich rodičov, potom učiteľov a následne sa stala prostriedkom iných, podstatne mocnejších. Poznáte o koho ide? “Tzv. globálne otepľovanie je spôsobované dušami, ktoré horia pekle.” E. Gotti Tedeschi. Na snímke Greta Thurnbergová a jej podpora Gay Pridu v… Zobraziť viac >>