PRED 50 ROKMI SA USKUTOČNIL PRVÝ VÝSTUP ČLOVEKA DO OTVORENÉHO VESMÍRU

0
944
Znak misie

Presne pred päťdesiatimi rokmi, t.j. 18. marca 1965, zaznamenal človek významný krok v histórii prieskumu vesmíru. Sovietsky kozmonaut Alexej Leonov uskutočnil prvý výstup človeka do otvoreného vesmíru.[sociallocker]

Kozmická loď Voschod odštartovala z kazašského kozmodrómu Bajkonur. Na jej palube sa nachádzali dvaja kozmonauti, Pavel Beľajev a Alexej Leonov. Tí zostali počas celého 26 hodinového letu v skafandroch.

Alexej Leonov sa pri prvom oblete Zeme presunul do nafukovacej prechodovej komory (4), z ktorej sa po vypustení vzduchu dostal do otvoreného vesmíru, istený 5,35 metrovým lanom.

 

 

Leonov bol v otvorenom vesmíre 12 minút, pričom celý priebeh jeho výstupu bol nasledovný:

  • 08:28:13 UTC – Leonov spustil znižovanie tlaku v prechodovej komore.
  • 08:32:54 UTC – Leonov otvoril príklop na prechodovej komore.
  • 08:34:51 UTCzačiatok výstupu, Leonov vystúpil z prechodovej komory.
  • 08:47:00 UTCkoniec výstupu, Leonov sa vrátil do lode. 12-minútový výstup.
  • 08:48:40 UTC – Leonov zatvoril a zaistil príklop prechodovej komory.
  • 08:51:54 UTC – Leonov spustil zvyšovanie tlaku v prechodovej komore.

Kozmonauti misie Voschod 2, museli riešiť aj viacero neočakávaných problémov.

Alexejovi Leonovovi sa po vystúpení do otvoreného priestoru nafúkol skafander viac ako sa predpokladalo a to až do rozmerov väčších ako bol vstupný otvor. Z tohto dôvodu bol nútený si znižovať tlak v skafandri a nazad sa vracal úplne opačne, ako trénovali na Zemi t.j. nie nohami napred, ale hlavou.

Nazad do prechodovej komory sa mu podarilo dostať na siedmy pokus. V nej sa potom musel otočiť, aby mohol zatvoriť vstupný príklop, vyrovnať tlak a vrátiť sa do kabíny ku Belajevovi.

Ani tam sa však problémy misie neskončili. Neskôr museli bojovať s vysokým tlakom kyslíka a aj pri pristátí museli použiť ručné riadenie, keďže automatický systém návratového brzdenia zlyhal, nakoľko detektory orientácie nenašli Zem a Slnko.

Posádke sa nakoniec podarilo úspešne pristáť, hoci stovky kilometrov od plánovaného bodu, čo skomplikovalo situáciu záchranným tímom.

Dokumentárny film o misii (v ruštine):

[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments