PREDSEDA VLÁDY A MINISTER FINANCIÍ SA POCHVÁLILI ŠTÁTNYM DLHOM

0
50
Minister financií SR Peter Kažimír a predseda vlády SR Robert Fico (Foto: Úrad vlády SR)

Predseda vlády Róbert Fico a minister financií Peter Kažimír sa dnes prostredníctvom tlačovej konferencie podelili “o ďalšie dobré správy o Slovensku”.

“Dámy a páni, v roku 2014 sa nám podarilo znížiť verejný dlh o 1%” informoval počas svojho vystúpenia premiér Fico a ako dodal “náš dlh, dámy a páni, je najlacnejší v histórii”. Narážal tým na aktuálne podmienky požičiavania si peňazí na finančných trhoch.

Ako číselne dodal minister financií, jeho rezort odhaduje pre rok 2014 dlh na úrovni 53,7% HDP, pričom definitívne číslo prinesie Eurostat. Absolútna výška dlhu bola cez 40 miliíárd a náklady na obsluhu dlhu 1,4 miliardy, pričom v porovnaní s plánom sa ušetrilo 117 miliónov eur.

Plán nákladov na tohtoročnú obsluhu dlhu je 1,3 miliardy eur, čo je suma na úrovni 1,6% HDP. Priemerná splatnosť dlhu je 6,8 roka a durácia 6 rokov. Priemerný úrok v roku 2014 dosiahol úroveň 3,3 % p.a.

Hotovostná rezerva ku koncu minulého roku bola na úrovni 1,5 miliardy eur, po zaplatení deficitu a splnení záväzkov by mala byť hodnota rezervy k prvému februáru identická, „to znamená z pohľadu ľudí plné vrecká peňazí“ dodal minister.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na