PREHLIADANÁ RADIKALIZÁCIA IZRAELSKEJ SPOLOČNOSTI

0
504

V blízkovýchodnom svete sa extrémizmus a náboženský fanatizmus pripisuje výlučne moslimským krajinám, no v skutočnosti nie je vlastný len im. Aj v Izraeli – vojenskej a jadrovej mocnosti, ktorá je často kritizovaná ľudsko-právnymi organizáciami, známymi  osobnosťami i predstaviteľmi demokratických krajín za zločiny proti ľudskosti a diskriminačnú politiku, sa v časti spoločnosti prehlbujú podobné, nebezpečné ideológie spojené s náboženstvom a ultranacionalizmom.

Verejnosť je už dobre oboznámená a zvyknutá na propagandistické zábery „militantných“  prehliadok a predstavení z dielne palestínskych teroristických hnutí ako sú Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma (radikálne krídlo Hamasu) či Brigády mučeníkov al-Aksá. Na posilnenie svojej propagandy často využívajú aj malé deti, ktoré pózujúc v uniformách a so zbraňou v ruke, citujú slová proroka Mohameda a sľubujú odplatu Izraelu.

Už menej ale na verejnosť, prostredníctvom klasických médií preniknú informácie či zábery, ktoré poodhaľujú systematickú radikalizáciu izraelskej spoločnosti a teda hlavne mládeže. Ultranacionalizmus, rasizmus, náboženský fundamentalizmus a nenávisť mladých Izraelčanov je vážnou hrozbou, ktorá prispieva k prehlbovaniu problémov v spolunažívaní Izraelčanov a Palestínčanov na jednom území i vo vzťahu Izraela k ostatným krajinám.

Deti vo vojenskom múzeu v Itamar Rose. Televízny reportér sa najprv detí pýta, čo sa naučili o zbraniach a vojenskej technike a v akej jednotke by chceli slúžiť. Následne deti spovedá, čím a koho by chceli zabíjať. „Ja si predstavujem Arabov a robí ma to šťastným.“ Nasleduje otázka, kde by chceli slúžiť (Gaza, Východný breh, Libanon) a koľkých ľudí by zabili.

Radikálni izraelskí osadníci bežne napádajú Palestínčanov, no tentokrát si zobrali na mušku aj zahraničných aktivistov. Mladíci na palestínskom území aktivistov fyzicky a slovne napádajú: „Vy a vás posraný Ježiť mi bozajte zadok, ok?! … Zabili sme Ježiša a sme na to hrdí! Toto je naša zem, vypadnite odtiaľto! … Zabijeme vás a aj Palestínčanov, vy nacisti! Ty syn hovna! Toto je môj dom. Toto je moja zem. Boh mi ju dal!“

Reportáž o skupine mladých, radikálnych, izraelských osadníkoch na Západnom brehu, ktorí počas posledných rokov páchajú náhodné útoky a vandalizmus proti Palestínčanom a ich majetku. Mladá žena, ktorá sa vrátila z 3-mesačného väzenia za útoky: „Oni (Palestínčania) si myslia, že táto zem patrí im. Preto sú všetci za všetko (čo urobia jednotlivci) vinní. Do väzenia som sa dostala za hádzanie kameňov do áut. Nemyslím si, že je to niečo zlé, pretože odplata nepriateľom nie je zlá. Nenávidia nás a ak tu chceme ako Židia žiť, musíme ich odtiaľto dostať … Podľa Tóry toto je Izrael a patrí nám. Mier nie je možný. Začali vojnu s nami, nemajú právu tu ostať. Nie je možné, aby nežidia a židia jedli z jedného stola … Tóra je skutočnými ľudskými právami. Konečným cieľom je, zbaviť sa nežidov.“

Izraelčan provokuje skupinu nórskych turistov, ktorí v štvrti Sheikh Jarrah vo Východnom Jeruzaleme navštívili Nabila Al Kurda, ktorý dostal naspäť polku svojho domu, ktorí okupujú izraelskí extrémisti (bežná praktika podporovaná či prehliadaná izraelskými úradmi). „Toto nie je viac tvoje miesto. Toto všetko čo vidíš, patrí Izraelu. Nie Palestínčanom, s Palestínčanmi je koniec. Bibi je vo vláde. Fuck you!“ hovorí izraelskí radikál.

Pochod izraelských ultranacionalistov na Deň Jeruzalema. Znovuzvolením Netanjahuovej pravicovej vlády sa v Izraeli ešte viac udomácnili nekompromisné a radikálne názory a nastal boom náboženských fundamentalistov. „Každé jedno miesto, každý kút, všetko patrí Židom, ani jediný kúsok nepatrí iným, len nám. A my to nedáme nikomu inému, je to naše a v to veríme“ hovorí mladí Izraelčan v bojovej nálade.

Radikalizmus v Izraeli naberá naozaj rôzne formy. Nasledujúce video zobrazuje svadobnú oslavu izraelských radikálov, ktorí vo vytržení tancujú s nožmi a zbraňami v ruke a pritom bodajú do fotky batoľaťa menom Ali Dawabsheh, ktoré bolo spolu s rodičmi upálené izraelskými radikálmi minulý rok v ich dome.

Tak, ako sa zahalená tvár radikála so zelenou šatkou na hlave a s AK-47 či RPG v ruke zžila s obrazom priemerného Palestínčana, tak stereotypne sa väčšinou spája obraz Izraelčana s kultivovaným, demokraticky zmýšľajúcim človek „západného“ typu. Realita je však iná a extrémizmus nie je vlastný iba „moslimskej strane“. Na tej izraelskej je však (v porovnaní s Palestínčanmi) umocnený ešte aj obrovskou vojenskou silou, nevyčerpateľnými prostriedkami (vrátane zahraničnej pomoci, hlavne zo strany USA), politickou mocou spravovať celú krajinu (včetne vody, energie, pôdy, mora) a rozhodovať o pohybe a živote všetkých ľudí, ktorí v nej žijú.

Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre