PRESTAŇTE FŇUKAŤ. NECH ŽIJE NOVÁ A ÚPRIMNÁ IZRAELSKÁ VLÁDA

0
454

Nová izraelská vláda nechce trúsiť prázdne heslá o mieri, ľudských právach a spravodlivosti. Pravda bude naservírovaná rovno do tváre Izraelčanov – a sveta.

V poradí 34. vláda bude zaslúži Izraelu; a Izrael bude zaslúžiť 34. vláde. Toto je autentická a reprezentatívna vláda, pravé zosobnenie ducha doby a najhlbších pocitov väčšiny Izraelčanov. Bude to pravdivá vláda, bez pretvárky, bez make-upu a bez seba-ospravedlnenia. To, čo vidíme, je to, čo budeme mať. Vitajte vo štvrtej vláde Benjamina Netanjahua.

Nebudú hovoriť povýšenecky a nebudú trúsiť prázdne heslá. Nie o mieri a nie o ľudských právach; nie o dvoch štátov a nie o rokovaniach; ani nie o medzinárodnom práve, spravodlivosti alebo rovnosti. Pravda bude šplechnutá do tváre Izraelčanov a celého sveta. A pravdou je, že riešenie dvoch štátov je mŕtve (a nikdy nebolo živé), Palestínsky štát nevznikne, medzinárodné právo sa nebude týkať Izraela, okupácia bude aj naďalej rýchlo spieť k celkovej anexii, anexia bude aj naďalej rýchlo smerovať k štátu apartheidu; “Židovský” nahradí “demokratický”, nacionalizmus a rasizmus dostane vládne povolenie, oni sú už tu a boli tu po dlhú dobu.

Ani Netanjahu, ani predseda strany Habayit Hayehudi (The Jewish Home) MK Naftali Bennett ani členovia frakcie strany MK Ayelet Shaked a MK Eli Ben-Dahan, nezačali celú túto vec. Oni len veci urýchlili. Preto by nemal nastať šok či rozhorčenie, ani oplakávanie trpkosti osudu. Táto vláda je vláda pokračovania, nie vláda zmeny.

Pravda, niektorí z jej členov sú viac radikálni ako ich predchodcovia, ale v podstate ide len o rétorické rozdiely. Dokonca aj najviac poburujúce vymenovanie Ayelet Shaked za ministerku spravodlivosti, ktoré sa roznieslo cez víkend do celého sveta, je menej revolučné ako sa zdá. Shaked je tupá a agresívna, zatiaľ čo MK Tzipi Livni zo strany Sionistický zväz, jej predchodkyňa, bola jemná a slušná. No ministerka spravodlivosti Shaked nebude musieť tvrdo pracovať na prelomení otvorených trhlín v našej demokracii; tie sa otvorili už dávno.

Najlepší test na povahu režimu v Izraeli je test okupácie a vojnových zločinov: základy apartheidu sú už pevné a vojnové zločiny zostávajú nevyšetrené. Z jej kancelárie v srdci okupovaného Jeruzalema, Livni neurobila v tomto smere pre Izrael mnoho. Pravda, myšlienky Shaked sú viac nacionalistické a jej pochopenie podstaty demokracie je nulové. Je pravda, že mnohí vo svete boli šokovaní, že človek, ktorý sa identifikoval s jedným z najviac násilných textov, ktoré kedy boli napísané proti palestínskemu ľudu (jeho autor je Uri Elitzur, ktorý bol blízkym poradcom Netanjahua, v texte sa hovorí o celom palestínskom ľude ako nepriateľovi, čím sa odôvodňuje jeho zničenie, vrátanie ich miest, dedín, majetku, infraštruktúry, no i starých ľudí a žien, ktoré rodia malé hady. *pozn.prekladateľa), bol menovaný ministrom spravodlivosti Izraela. Tu ale niet miesto pre takúto pokryteckosť. Elitzur vyjadril len to, čo si mnohí Izraelčania naozaj myslia.

Vymenovanie ďalšieho rasistu, Eli Ben-Dahana, za ministra obrany, zodpovedného za Civilnú správu, by tiež nemalo otriasať krajinou. Je pravda, že Ben-Dahan uviedol, že “Palestínčania sú zvieratá, nie sú ľuďmi a nemajú právo žiť” – ale neodráža tento výrok skutočný postoj mnohých Izraelčanov? Ben-Dahan bude hovoriť práve za nich.  Veď takto Izraelčania uvažujú o Palestínčanoch takmer 50 rokov; Ben-Dahan hovorí iba veci otvorene. Teraz bude zodpovedný za Civilnú správu a celý systém “humanitárnych gest” bude na franforce. Ben-Dahan je ten správny muž na správnom mieste v správny čas. Excelentné vymenovanie.

Osoba, ktorá hrdo hovorí: “Zabil som masy Arabov” a nazýva ich “osinami v zadku” bude ministrom školstva – a kto v Izraeli si to vlastne nemyslí? Generál operácie Liate olovo, so svojimi zločinmi, muž, ktorý porušil stavebné obmedzenia, Yoav Galant, bude ministrom výstavby. No nie je to vhodné vymenovanie? A čo vymenovanie MK Uri Makleva zo strany Zjednotený Judaizmus Tóry do čela Knesetského vedeckého výboru? Neodráža to len správne postoj niektorých Izraelčanov k vede?

Prestaňte fňukať. Možno bude izraelská tieňová vláda viac osvietenejšia, no nie jeho skutočná vláda. Je to to, čo si Izraelčania vybrali, odraz ich skutočných postojov. A tak, nech žije nová vláda.

[sociallocker id=2937][/sociallocker]

ZDROJwww.haaretz.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na