DEZINFORMÁCIE A LŽI O VOJNE V SÝRII 1 (PRAVDA O “POSLEDNOM” DOKTOROVI)

0
ilustračný obrázok

Posledné mesiace minulého roka sa niesli nielen v znamení masívnych bojov o východné Aleppo, ale ešte v masívnejšej forme propagandy, ktorú vytrvalo vypúšťali do priestoru mainstreamové médiá. Príbehy, domnienky a obvinenia z najrôznejších zločinov sýrskej a ruskej armády šírili bez overenia nielen médiá, ktoré v teréne svojich spravodajcov nemali, ale našli sa aj vo vyhláseniach OSN či najvyšších predstaviteľov západných krajín. Zdrojom väčšiny šokujúcich informácií boli pritom “anonymné osoby”, “aktivisti” spolupracujúci s povstalcami, samotní povstalci a ich rodinní príslušníci, skompromitované Biele helmy a najrôznejší bloggeri podporujúci povstanie a často otvorene aj teroristické skupiny, ktoré východné Aleppo ovládali štyri roky.

Jedným z takýchto dôveryhodných zdrojov bol tiež “posledný doktor v sýrskom meste Aleppo, Dr. Hamza al-Khatib“. Toto zaujímavé, no z viacerých dôvodov nezmyselné označenie, použila vo svojom rozhovore americká CNN, britský Channel 4 v dojemnom dokumente, ktorý bol o prenášaní batoľaťa rebelmi z jedného miesta na iné či ďalšie spravodajské denníky a organizácie. Kto bol a s akým ľuďmi v skutočnosti doktor Hamza spolupracoval, médiá zrejme nijak nezaujímalo, napriek tomu, že to vypovedá o jeho charaktere, motiváciách aj objektívnosti.

Hamza Al Khatib, fotka pre CNN
Hamza Al Khatib, fotka pre CNN

Na sociálnych sieťach možno nájsť fotky doktora Hamza v spoločnosti teroristov, konkrétne táto je urobená v Idlibe, kam sa presunula značná časť teroristov, ich rodín a sympatizantov.

Hamza Al Khatib v spoločnosti teroristov v Idlibe
Hamza Al Khatib v spoločnosti teroristov v Idlibe

Osobou, s ktorou sa doktor Hamza priateľsky objíma je Mayof al Mayof (Abou Bahr), druhý veliteľ teroristickej skupiny Nour Al Din Zinki, ktorý sa osobne účastnil na veľkolepej poprave – odrezaní hlavy 12-ročného palestínskeho chlapca, Abdullaha Issa. Ten sa previnil podporou úhlavného nepriateľa – Sýrskej arabskej armády.

Doktor Hamza Al Khatib v náručí teroristov, ktorý popravili malého chlapca

Na tomto videu je vidieť ako v novej povstaleckej kolónii Idlibe, teroristi Nour Al Din Zinki spoločne s “posledným doktorom” tancujú a veselia sa. Video na tweetry zverejnila ďalšia známa “nezávislá” aktivistka a blogerka Lina Shamy, ktorá “zázračne” prežila oslobodzovanie východného Aleppa sýrskou armádou, napriek tomu, že ako jedna z “radových civilistov” sa pridala k vlne tzv. “posledných správ z východného Aleppa“. 

Kým názorov je nespočetne veľa, skutočnosť je len jedna. Pravdou sa všetci oháňajú, pravdu si privlastňujeme, pravdu deformujeme. A tak sa z pravdy stáva lož, z faktov nezmysly a zo súvislostí konšpirácie. Či je to jasný zámer, obyčajná nevedomosť či neschopnosť nahliadnuť na veci z inej perspektívy, výsledok je rovnaký - chaos vo všetkom a všetkých. Riešenie vidím v tom, žiť a robiť svoju prácu (svoje poslanie) ako najlepšie dokážeme, s rešpektom k odlišnosti, s pokorou i odhodlaním.

DISKUSIA K ČLÁNKU

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na