POZVÁNKA NA DISKUSIU: PRÍDU PO KOTLEBOVI HORŠÍ?

3
697
Logo Nadácie otvorenej spoločnosti

Nadácia otvorenej spoločnosti pozýva na projekciu dokumentárneho filmu Dominika Jursu s názvom „Toto nie je hra“ a následnú diskusiu o extrémizme na Slovensku. Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 21. apríla 2016 o 18:00 v Open Gallery v Bratislave.

„Uprostred slovenských lesov prebieha intenzívny výcvik partie mladíkov, ktorí si hovoria Slovenskí branci. S maketami samopalov na ramenách a s nacionalistickými heslami na perách sa cvičia pre boj so zatiaľ neznámym nepriateľom. Je to len hra na vojnu príťažlivá pre pár mladíkov, ktorí z toho vyrastú, alebo spôsob myslenia, ktorý silnejšie rezonuje našou spoločnosťou?“ Týmito slovami usporiadatelia akcie predstavujú film, ktorý sa bude premietať.

Ukážka z filmu (zdroj: oneworld.cz)

Po filmovej projekcii bude nasledovať diskusia o extrémistickej scéne na Slovensku. Na diskusiu organizátori pozývajú slovami:

„Po parlamentných voľbách verejnosť premýšľa, kde sa stala chyba, že sa časti reprezentantov slovenskej krajnej pravice podarilo dostať do zákonodarného zboru. Ich najvýraznejšou tvárou je Marian Kotleba, niekdajší vodca rozpustenej Pospolitosti – národnej strany, z ktorej v roku 2010 vzišla Ľudová strana – Naše Slovensko.

Kotlebova strana však nie je na scéne jediná. Vládna koncepcia boja proti extrémizmu dnes rozlišuje niekoľko extrémne pravicových (i ľavicových) subjektov a popri nich si všíma športovo-branné organizácie ako Vzdor Kysuce, Oddiel Dobrovoľník a Slovenských brancov.“ 

Hosťami vystupujúcimi v diskusii budú:
Irena Biháriová, právnička a aktivistka, Ľudia proti rasizmu
Radovan Bránik, bloger, zakladateľ Modrého anjela
Andrej Findor, politológ, FSEV UK

Podujatie sa realizuje s podporou Veľvyslanectva USA v Bratislave. Vstup je voľný.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

3
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Zuza

Idete sa baviť o kotlebovcoch a vôbec ich do diskusie nepozvete. Veľmi zvláštna predstava o diskusii. Zdieľam tento internetový názor. „Preto to za diskusiu veľmi ani nemožno považovať, skôr za akési vyjadrovanie postojov a hodnotení. Ak by to bola diskusia, viedla by k vyjasneniu postojov a k pochopeniu, aspoň tak ja chápem význam a zmysel diskusie. To sa tu ale nedeje, deju sa tu vyjadrenia na adresu toho alebo onoho jednotlivca ( Kotleba) a hodnotenie resp. posudzovanie ich postojov z hľadiska „morálky“. Nuž, komu ale dáme právo posudzovať morálku iných? Hod kameňom, kto si bez viny…. „

Peter

Diskutovať na rôzne témy predsa môžu aj ľudia s plus mínus rovnakým názorom na určité otázky. Inak ten internetový názor si sám sebe protirečí, pretože na jednej strane tvrdí že to predsa nie je diskusia iba nejaké „VYJADROVANIE POSTOJOV a hodnotení“ a zároveň tvrdí, že diskusia by predsa mala viesť k „VYJASNENIU POSTOJOV a k pochopeniu“… Trojica účinkujúcich si určite svoje postoje vyjasní aj sa pochopí ;)

prezident Barack

Tandem sorosovci – US ambasáda sa číní