PRIESKUM: 85% GRÉKOV VERÍ, ŽE ŽIDIA MAJÚ PRÍLIŠ VEĽKÚ MOC NA MEDZINÁRODNÝCH FINANČNÝCH TRHOCH

0
323

Nový prieskum Anti-Defamation League (ADL) zistil, že väčšina Grékov naďalej zastáva svoje antisemitské názory ohľadom židovskej kontroly financií a globálnej ekonomiky a to aj napriek nedávnemu poklesu protižidovských postojov v iných častiach Európy.

Grécko – ktoré opäť čelilo hrozbe ekonomického kolapsu – v percentách svojich obyvateľov, ktorí sa stotožňujú s antisemitskými názormi, prevyšuje Irán a mierne zaostáva za Tureckom.

S väčšinou zo zoznamu antisemitských vyhlásení zahrnutých do prieskumu súhlasilo celkovo 67 percent gréckych respondentov. Ostatné európske krajiny, najmä Francúzsko a Nemecko zaznamenali v dôsledku nedávnych útokov na Židov pokles celkových antisemitských postojov.

Podľa prieskumu ADL 90 percent Grékov súhlasilo s tvrdením, že “Židia majú príliš veľkú moc vo svete biznisu” a 85 percent súhlasilo s tvrdením, že “Židia majú príliš veľkú moc na medzinárodných finančných trhoch.”

Navyše 70 percent uviedlo, že “Židia stále príliš veľa hovoria o tom, čo sa im stalo počas holokaustu” a 51 percent uviedlo, že: “Židia sa nestarajú o to, čo sa stane každému, ale ich vlastnému druhu.”

Viac ako jedna štvrtina respondentov tiež uviedla, že verí, že počet Židov uvádzaných ako obete holokaustu bol “prehnaný.” Jedna tretina odpovedala, že Židia sú “zodpovední za väčšinu svetových vojen” a 41 percent sa zhodlo na tom, že “ľudia nenávidia Židov kvôli spôsobu, akým sa Židia správajú.”[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Aktuálny ADL prieskum nadväzuje na prieskum 2014 Global 100 z dielne tej istej organizácie. Percento ľudí, ktorí zastávajú antisemitské pohľady vo Francúzsku, Nemecku a Belgicku sa od roku 2014 znížil. V každej z týchto krajín bol v nedávnej dobe útokov na Židov.

Francúzsko zaznamenalo najvýraznejší pokles. V minulom roku súhlasilo s väčšinou anti-židovských vyhlásení zo zoznamu zahrnutých do prieskumu 37 percent respondentov.  V poslednom prieskume roku 2015 súhlasí s väčšinou vyhlásení len 17 percent.

Prieskum tiež zistil rozsiahly antisemitizmus medzi moslimami v celej Európe. Päťdesiat päť percent z nich súhlasí s väčšinou anti-židovských vyhlásení zahrnutých do prieskumu.

Avšak pri európskych moslimoch sú antisemitské názory menej pravdepodobné, než pri moslimoch na Blízkom východe a podstatne menej pravdepodobné než u bežnej populácie Grécka.

Prieskum ADL sa uskutočnil na vzorke 10 000 dospelých a tolerancia chýb bola plus alebo mínus 4,4 percenta.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments