PROJEKT N A ĎALŠÍ VÝSTREL DO PRÁZDNA (11/2014)

3
1313

Zdá sa, že či negatívne alebo pozitívne články, v ktorých titulkoch sa objaví ZEM&VEK alebo moje meno sa okamžite stávajú aspoň na krátke obdobie najsledovanejšími a spolu s nimi na ešte kratšie obdobie ich autori…

Takým je aj blog s titulkom Tibor E. Rostas šíri nebezpečné klamstvá o liečbe rakoviny na „nezávislom“ portáli projektu N. Opakujú tak len taktiku, akú osvojili v SME, kde vedeli, že najčítanejšími sa stávajú články o nás. Napokon aj nám prinášajú najviac nových čitateľov, za čo sa týmto ľuďom chceme srdečne poďakovať. Poďme teda k veci. Marian Janoš hneď v úvode článku, ktorým má odhaľovať nezmysly píše:

„Hlúpe tvrdenia si väčšinou nezaslúžia našu pozornosť. Ak však niekto zavádza tisícky čitateľov o liečbe zákerného ochorenia, ťukanie na čelo už nestačí. Tibor Eliot Rostas tvrdí, že oficiálna vojna proti rakovine je podvod.“

Veľmi sa bavím na tom, ako ľudia, čo nás kritizujú začínajú takmer každý jeden článok vetami o tom, ako nestojíme za pozornosť alebo jej nie sme vôbec hodní. Nuž ale omyl a faux pas hneď na úvod, pán Jánoš. Že je vojna proti rakovine obrovským podvodom netvrdí Rostas, ale niekto oveľa významnejší – Linus Pauling, laureát Nobelovej ceny. A keby bol autor dôslednejší a poctivejší, uviedol by to, pretože je to citát, ktorým článok začína.

Ďalším prešľapom je tvrdenie, že čitateľom „nehanebne podsúvame, že samotní onkológovia by chemoterapiu nepodstúpili.“ Robil si autor vlastný prieskum? Pýtal sa onkológov na Slovensku, či by chemoterapiu podstúpili? My sme sa pýtali jedného z najšpičkovejších odborníkov, doktora Jána Lakotu. Povedal nám, že by to záležalo od mnohých faktorov, najmä však od toho, či by mal chemosenzitívne alebo nechemosenzitívne ochorenie. V prípade ochorenia pozitívne reagujúceho na chemoterapiu by ju podstúpil, avšak záležalo by to od toho, kto by mu ju podal. Pýtal sa Janoš lekárov? Ak áno, zabudol to uviesť. Ak nie, má smolu, pretože nehanebne zavádza on.

Janoš ďalej píše: Rostas ďalej tvrdí, že konvenčnú liečbu rakoviny neprežije 95% – 97% pacientov. Tentokrát neuvádza žiadny zdroj. Samozrejme je to iba ďalší nezmysel kandidáta na trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy.“

Tak v tomto prípade opäť omyl a ešte aj nutkanie na zastrašovanie. Zdroj sme veľmi jasne uviedli– je ním štúdia The Contribution of Cytotoxic Chemotherapy to 5-year Survival in Adult Malignancies vedcov Graeme Morgana, asociovaného profesora rádioterapie v Royal North Shore Hospital v Sydney, Robyn Wardovej, špecialistky klinickej onkológie a asociovanej profesorky medicíny v St Vincent’s Hospital v Sydney, a Michaela Bartona, riaditeľa tímu pre výskum rakoviny v inštitúte Liverpool Health Service v Sydney. Výsledky svojej štúdie uverejnili v odbornom magazíne Journal of Clinical Oncology. Venovali sa v nej efektivite liečby rakoviny chemoterapiou. Celkový prínos chemoterapie na 5-ročnom prežití dospelých s rakovinou je 2,3 % v Austrálii a 2,1 % v USA. Tu je pdf:

https://www.burtongoldberg.com/home/burtongoldberg/contribution-of-chemotherapy-to-five-year-survival-rate-morgan.pdf

Poďme však k podstate toho, prečo u nás o týchto témach píšeme. Na Slovensku je približne 20 000 nových nádorových ochorení ročne, na ktoré zomiera okolo 18 000 ľudí – to je bez ohľadu na to, či si bude chcieť niekto ťukať na čelo alebo nie krutý a nemilosrdný fakt. Navyše onkologické ochorenia na Slovensku sú štatisticky jedny z najvyšších v Európe, a počet ochorení na rakovinu má vzostupnú tendenciu. My sme k téme mesiaca napísali:

„Plne si uvedomujeme, že rakovina je jednou z najvážnejších tém. Nie je možné, aby sme ju obsiahli v jednom čísle, rovnako ako nie je možné vyvodiť jednoznačné stanoviská a závery. Ľudský organizmus, život, choroba a smrť sú stále v mnohom veľkou neznámou tak pre odborníkov, ako aj pre ľudí hľadajúcich alternatívne spôsoby liečby. Každý tretí z nás tejto chorobe podľahne. Rakovina je však aj prosperujúce priemyselné odvetvie. Len na Slovensku ročné náklady na jej liečbu presiahli hranicu jednej miliardy eur, pričom tieto lieky a terapie majú vo väčšine najrozšírenejších typov rakoviny doslova nulovú úspešnosť liečby. Je mimoriadne dôležité, aby sme sa na túto závažnú chorobu dokázali pozrieť z viacerých uhlov pohľadu. Rakovina je v prevažnej miere smrteľná choroba, no aj preto – alebo práve preto – nás núti zamýšľať sa nad naším osudom a často krát aj prehodnotiť všetko, čo dovtedy tvorilo náš zdanlivo bezstarostný život.“

Aj preto by sme si nikdy ani ja, ani moji kolegovia nedovolili zámerne uvádzať lživé argumenty. Naopak, aj pre nás sú mnohé zistenia natoľko šokujúce, že sme im sami nemohli uveriť. Toto je vždy dôvodom, prečo sa na tieto otázky pýtame kompetentných, ktorí však majú len zriedka záujem na nepríjemné otázky reagovať. Našťastie sa aj tento krát našla svetlá výnimka – doktor Ján Lakota, priekopník v oblasti liečby rakoviny lymfatických uzlín a transplantácie krvotvorných kmeňových buniek z onkologického ústavu Sv. Alžbety a ústavu Experimentálnej onkológie. Je to práve tento špičkový odborník svetovej kategórie, s ktorým sme kľúčové fakty tohto článku prediskutovávali celé hodiny. A medzi ne patria okrem iného aj katastrofálne čísla zo štúdie The Contribution of Cytotoxic chemotherapy to 5-year survival in adult malignancies 1990 – 2004. V nej je väčšina typov najčastejších ochorení na rakovinu s nulovou mierou úspešnosti liečby. Pán doktor sa k nim vyjadril:

„Ja tieto čísla poznám. Dokonca som mal o nich separátku kľúčovú, je to šokujúce, naozaj sú tie čísla veľmi zlé a mne neostáva nič iné, len vo väčšine prípadov s nimi súhlasiť.“

Konvenčná medicína pracuje na lieku už viac ako 100 rokov, slovami doktora Jána Lakotu je faktom, „že ak zoberiete tie veľké čísla, tak napriek tomu, čo sa dosiahlo, sa v nádorovej terapii globálne nezmenilo prakticky nič. Ľudia stále zomierajú. Ale tento fenomén nevyplýva ani tak z farma biznisu, ten ktorý oni tlačia. Niektoré lieky sú extrémne účinné ale problém je v tom, že my pristupujeme k fenoménu, ktorému vôbec nerozumieme. Kým o mikróboch sme sa naučili za 70 rokov extrémne veľa, o rakovine doteraz nevieme skoro vôbec nič. A to je tá pointa.“

Jedným zo zaujímavých prípadov, ako sa konvencionalisti bránia je aj príklad, v ktorom opisujú správu Dr. Ulricha Abela z Univerzity v Heidelbergu. Mnohí publikovali správu, že „Abel, ktorý je renomovaný nemecký epidemiológ vykonal v roku 1990 veľmi komplexné skúmanie každej väčšej klinickej štúdie na chemoterapeutické lieky, aké sa robili. Abel kontaktoval 350 zdravotných stredísk, a požiadal ich, aby mu poslali všetko, čo sa vzťahovalo k chemoterapii. Revidoval a analyzoval tisíce vedeckých článkov publikovaných v najprestížnejších lekárskych časopisov. Abelovi trvalo niekoľko rokov, aby zozbieral a vyhodnotil dáta. Ábelova epidemiologická štúdia, ktorá bola zverejnená 10. augusta 1991 v časopise The Lancet, upozorňovala každého lekára a pacientov s rakovinou o rizikách jedného z najbežnejších spôsobov liečby používaných na liečbu rakoviny a ďalších chorôb. Vo svojom príspevku, dospel Abel k záveru, že celková miera úspešnosti chemoterapie je “otrasná.”

Nuž a kritici po preskúmaní tejto správy našli „dôkaz“, že to je celé nepravdivé a tí, čo šíria túto správu sú podvodníci. Fakt, na ktorom postavili svoje obvinenie bolo:

a)     Správa nie je z roku 1991 ale z roku 1992

b)     Nebola publikovaná v časopise Lancet, ale v časopise Biomedicine & Pharmacotherapy.

c)      Abelov výrok nie je pravdivý, nakoľko nezohľadňuje úspechy chemoterapie pri rôznych druhoch rakoviny lymfy, Hodgkinových chorobách a leukémii, ktoré môžu byť pri liečení v prvých štádiách a najmä u detí úspešné. (Hoci treba podotknúť, že predstavujú marginálne percento medzi typmi onkologických ochorení).

Dá sa dôvodiť, operovať, vzájomne napádať a ťukať si na čelo donekonečna.

To, čo by nám malo pomôcť pochopiť zámery jednej alebo druhej strany by mala byť motivácia. Tou našou nie je zisk, ako v prípade „nezávislých“ Projektov N s celostránkovou inzerciou reklamy pre VUB banku. Našou motiváciou je úprimné hľadanie pravdy. Aj naši blízki trpeli ale aj trpia touto zákernou chorobou. Domnievate sa, že pri tak katastrofálnych číslach neúspešnosti liečby klasickou medicínou nemajú mať ľudia pochybnosti? Že nehľadajú alternatívy? My sa pozeráme vždy na obe strany mince, rozhodnutie nechávame na čitateľovi. Na včerajšom predstavení Svet za oponou v bratislavskom divadle Malá scéna bol našim hosťom práve špičkový odborník, onkológ, Ján Lakota, s ktorým sme pred auditóriom túto problematiku rozoberali. Pozvali sme aj reprezentantky alternatívnej medicíny doktora Jonáša, ktoré mňa ani publikum nepresvedčili. A toto je slobodná diskusia, ktorej sa protistrana zo médií ako SME, týždeň a Projekt N zámerne vyhýba.

Doktor Lakota spomenul, že sme slobodní a vždy máme možnosť voľby. Ja však vravím, že naša slobodná voľba je dnes pod zásadným vplyvom médií a navádzania k rozhodnutiam, z ktorých môžu inzerenti v týchto médiách profitovať. A medzi takýmito inzerentmi sú veľmi často aj farmaceutické firmy s reklamou na voľno-predajné lieky. Naše slobodné rozhodnutie navyše celkom slobodným byť nemôže, pretože ak si vyberieme alternatívne spôsoby liečby, poisťovne vám ich rozhodne nepreplatia. „Slobodne“ sa teda môžete rozhodnúť pod tlakom lekára, paradigmy umocnenej médiami, ktoré alternatívu vylučujú a tiež pod ťarchou toho, že iné ako konvenčné liečenie s takmer nulovým výsledkom a viac ako 90% úmrtnosťou vám nikto nepreplatí, ale hradiť si ho musíte sám.

Toto sú fakty a tieto fakty sú problémami nielen v tematike onkologických ochorení, ale aj zdravotníctva v systéme profitu. Jeho závažným defektom je fakt, že farmaceutické firmy majú enormný vplyv na vlády a financovanie štátnych lekárskych výskumov. Ako príklad uveďme Spojené štáty, kde v období rokov 1998 – 2004 vynaložili farmaceutické spoločnosti a ich obchodné skupiny viac ako 900 miliónov dolárov na lobing, vrátane 90 miliónov dolárov pre dary politickým stranám a na ich predvolebné kampane. Najmenej v 1600 zaregistrovaných prípadoch vytvárali nátlak na tvorbu zákonov prostredníctvom 1200 zaregistrovaných lobistov vo Washingtone. Vo Veľkej Británii je oficiálna Agentúra pre lekárske a zdravotnícke produkty regulujúca farmaceutický priemysel sponzorovaná samotným farmaceutickým priemyslom. Takto si môžu dovoliť ignorovať obmedzenia viažuce sa na lieky, ktoré neboli riadne schválené. Firma AstraZeneca v roku 2003 takto mohla predávať Zoladex – podvodný liek na liečbu rakoviny prostaty.

Dr. Glenn Warner to popísal slovami: „Máme tu multimiliardový priemysel, ktorý zabíja ľudí široko-ďaleko len pre peniaze.“ Doktor Ján Lakota úprimne priznáva: „Rakovine nerozumieme. Nevieme, čo to je. Môžeme ju opísať, ale stále nevieme, prečo vznikla. Keby nebola celá problematika taká nechutne sprofanovaná farma biznisom, už by bol možno na spadnutie objav skutočného lieku na nádorové ochorenia.“

Opäť sa nám snaží druhá strana podsunúť, že si niečo vymýšľame a zavádzame, v skutočnosti s obrovskou mierou iluzionizmu nešetrí konvenčná medicína a farmakologický priemysel:

„V budúcej dekáde sa už budeme môcť tešiť niečomu ako penicilín proti rakovine“.

Cornelius Rhoads zo Sloan Kettering Cancer Center v roku 1953

„S miliónom dolárov môžeme za desať rokov liečiť rakovinu.“

Tumor Institute 1969

„V nasledujúcich 10 rokoch sa vynorí množstvo nových liekov.“

Lucien Israel, Conquering Cancer 1978

„Úmrtia spôsobené rakovinou môžu byť v roku 2000 na polovici.“

Peter Greenwald, M.D. The National Cancer Institute

„Rakovinu vyliečime do roku 2015.“

Kongresman Benjamin Cardin, 2006

Avšak konvenčnej línii sú už menej naklonení lekári, ktorých výroky by sa zrejme hedlajnami v médiách typu Projekt N s inzerciou od bánk asi nestali:

„Americkej verejnosti sa predáva nechutne veľký účet – v skutočnosti je len kopa exkrementov.“

Dr. James Watson, Nositeľ Nobelovej ceny sa vyjadril k tomu, čo si myslí Národnom rakovinovom programe na stretnutí National Cancer Advisory Board, 1975

„Tridsaťpäť ročné intenzívne úsilie zamerané na zlepšenie liečby musí byť hodnotené ako kvalifikované zlyhanie.“

John C. Bailard, M.D. The New England Journal of Medicine

„Pre väčšinu dnes známych rakovín spôsobujúcich 90% úmrtí nevykazuje chemoterapia žiadne výsledky.“

Urich Abel, M.D. z Univerzity v Heidelbergu

„Celkové percentuálne štatistiky smrti mnohých typov rakoviny zostávajú rovnaké alebo sú ešte vyššie ako keď začala vojna proti rakovine.“

E.Marshall, M.D. Science 1991

„Percento dlhodobo preživších sa od roku 1970 takmer nezmenilo.“

Fortune Magazine, 2004

Pointou celého príbehu je opäť to, že nám rozumy dáva ideológ. A taký ideológ sa dostáva k záveru: „Klamať čitateľov o väčšinovej neochote onkológov podstúpiť chemoterapiu, to nie je iba iný názor, to je nebezpečná lož. Klamať čitateľov o vysokej neúspešnosti chemoterapie a konvenčnej liečby, to nie je chvályhodné šírenie utajovaných skutočností, to je odsúdeniahodné ohlupovanie národa.“

My sme všetky uvedené fakty prediskutovávali s odborníkom, ktorý k nim zaujal postoj, ktorý sme uverejnili. My sa radi necháme poučiť a vyviesť z akéhokoľvek omylu, obávam sa, že „odborníci“ a klamári typu Hvorecký, či Šebej to zrejme nebudú.

Verím, že všetci vo vypredanej sále Malej scény ale aj naši čitatelia, si mohli zvyknúť na to, že ťukanie na čelo naozaj nestačí. My chceme diskutovať a učiť sa stále niečo nové. Nás neteší ani prehrávať ani vyhrávať v tomto boji, pretože nás neteší samotný boj. Hľadáme mier a porozumenie. A tak si môžu tí, ktorí sú na čele „nezávislých pravdoláskarov“ a snažia sa nás zastrašiť a očierniť slobodne ťukať na čelo. Vy ostatní si isto spravíte mienku aj bez nutkavej posadnutosti vytvárať vám ju politrukmi v „mienkotvorných médiách.“

http://www.youtube.com/watch?v=gdap4PbiwbY

http://www.youtube.com/watch?v=huJw94DEwFY

http://www.canceractive.com/cancer-active-page-link.aspx?n=3205

http://www.youtube.com/watch?v=c_MNty1Gk3Q

http://community.seattletimes.nwsource.com/archive/?date=20001114&slug=4052895

http://www.youtube.com/watch?v=iqJ_709pL5Y

http://health.centreforce.com/health/krebs.html

http://www.kroisscancercenter.com/main.html

http://www.martinus.sk/?uItem=80799

http://www.martinus.sk/?uItem=41960&z=badatel

https://www.youtube.com/watch?v=gWLrfNJICeM#t=3606

https://www.youtube.com/watch?v=09G2tvX2p5U

30.11.2014 18:35 | Komentáre Tibor Eliot Rostas

(Článok pochádza zo stránky mesačníka Zem a vek, z ktorej bol niekoľko hodín po zverejnení zmazaný)

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
3 Comments
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
View all comments
athelread

projektn.sk/6409/rostasov-mentalny-striptiz-bez-cenzury/ Tu máte všetko vysvetlené. už som šiel písať vlastnú reakciu, našťastie som na toto narazil relatívne skoro. V zásade vy ste vôbec nereagovali na fakty v Jánošovom debunku. Vy ste len zopakovali tvrdenia z článku predchádzajúceho, veriac že vaši čitatelia nepochopili rozdieli medzi tým čo je skutočne vo vašich zdrojoch a tým ako ich interpretujete. Viz napr. “Janoš ďalej píše: Rostas ďalej tvrdí, že konvenčnú liečbu rakoviny neprežije 95% – 97% pacientov. Tentokrát neuvádza žiadny zdroj. Samozrejme je to iba ďalší nezmysel kandidáta na trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy.“ Tak v tomto prípade opäť omyl a ešte aj… Zobraziť viac >>

athelread

Aha, ďakujem, v tom prípade záslužná práca :)