ŽIJEME VO SVETE, KDE PROPAGANDA JE DÔLEŽITEJŠIA NEŽ REALITA, GITARISTA Z PINK FLOYD REAGUJE NA SÝRIU

0
2539
Roger Waters, zdroj: flickr.com

Roger Waters, britský hudobník a skladateľ, gitarista a zakladateľ skupiny Pink Floyd počas koncertu v Barcelone reagoval na údajný chemický útok v sýrskom meste Dumá a džihádistickú propagandu, ktorej protagonistami majú byť tzv. Biele prilby. Od divákov si vyslúžil hlasitý potlesk.

“Biele prilby sú falošná organizácia, ktorá existuje len na to, aby vytvárala propagandu pre džihádistov a teroristov. To je to, čomu verím ja,” povedal Waters.

“Ak by sme načúvali propagande Bielych prilieb a ďalších, boli by sme povzbudzovaní k podpore našich vlád, aby išli a začali zhadzovať bomby na ľudí v Sýrii”.

“To by bolo chybou monumentálnych rozmerov. To, čo by sme mali urobiť je, apelovať na naše vlády, aby nezhadzovali bomby na ľudí. A určite nie pokiaľ nebude vykované potrebné vyšetrenie, aby bolo jasné, čo sa skutočne udialo. Pretože sa zdá, že žijeme vo svete, kde propaganda je dôležitejšia než realita toho, čo sa naozaj deje, ” dodal hudobník, ktorý je aj angažovaným mierovým aktivistom a zástancom ľudských práv Palestínčanov.

Waters reagoval na obvinenia organizácie Biele prilby, ktorá tvrdí, že v sýrskej Dúme, v poslednom teroristami okupovanom meste východnej Ghúty použila sýrska armáda chemické zbrane. Útok mal mať na svedomí život viac než stovky civilistov a tisíc ľudí malo byť zasiahnutých. Údajne humanitárna organizácia, pravidelne spájaná s radikálnymi islamistami, po boku ktorých výlučné pôsobí, neskôr počet obetí znížila na 40 a počet zasiahnutých ľudí na 500.

Sýrska vláda obvinenia z použitia chemických zbraní odmietla. Ruské ministerstvo uviedlo, že experti na mieste nenašli stopy po použití chemických zbraní a ani obete údajného útoku. Ten mali podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova zinscenovať práve Biele prilby v spolupráci s britskými tajnými službami.

K údajnému útoku malo dôjsť 7. apríla 2018, teda len pár dní predtým ako aj posledná džihádistická skupina Jaysh al-Islam (Armáda Islamu) v Dúme pristúpila na prímerie a Východná Ghúta tak bola definitívne oslobodená. Obyvatelia Damašku oslavovali koniec ostreľovania teroristami a oslobodení rukojemníci, unesení džihádistami z mesta Adra v roku 2013, oslavovali návrat k svojim rodinám.

Dva týždne po Trumpovom prejave v americkom Ohio, v ktorom oznámil, že americké jednotky budú zo Sýrie stiahnuté “veľmi skoro”, Spojené štáty, Veľká Británia a Francúzsko zaútočili na Sýriu, konkrétne na vojenské ciele v Damasku a Homse, bez mandátu OSN a pred vyšetrením údajného chemického útoku medzinárodnými týmom OPWC, ktorý do oblasti dorazil na pozvanie sýrskej vlády.

Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako turistika, cestovanie, fotografovanie, remeslá, tvorba webov a podpora rôznych projektov) aj spracúvaniu článkov a videí o ekológii a geopolitike, s dôrazom na vojenské intervencie (priame či zástupné) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Na jednej strane vnímame značnú dávku neobjektívnosti a s tým spojenú absenciu či dezinterpretáciu informácií v rámci slovenských médií hlavného prúdu, na druhej strane sa neubránime záplave množstva správ tzv. alternatívy, ktoré sú často a právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím však, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné, a môže dotvárať objektívny obrázok reality dneška. Záleží to však na nás spoločne - na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na