ŽIJEME VO SVETE, KDE PROPAGANDA JE DÔLEŽITEJŠIA NEŽ REALITA, GITARISTA Z PINK FLOYD REAGUJE NA SÝRIU

0
2677

Roger Waters, britský hudobník a skladateľ, gitarista a zakladateľ skupiny Pink Floyd počas koncertu v Barcelone reagoval na údajný chemický útok v sýrskom meste Dumá a džihádistickú propagandu, ktorej protagonistami majú byť tzv. Biele prilby. Od divákov si vyslúžil hlasitý potlesk.

„Biele prilby sú falošná organizácia, ktorá existuje len na to, aby vytvárala propagandu pre džihádistov a teroristov. To je to, čomu verím ja,“ povedal Waters.

„Ak by sme načúvali propagande Bielych prilieb a ďalších, boli by sme povzbudzovaní k podpore našich vlád, aby išli a začali zhadzovať bomby na ľudí v Sýrii“.

„To by bolo chybou monumentálnych rozmerov. To, čo by sme mali urobiť je, apelovať na naše vlády, aby nezhadzovali bomby na ľudí. A určite nie pokiaľ nebude vykované potrebné vyšetrenie, aby bolo jasné, čo sa skutočne udialo. Pretože sa zdá, že žijeme vo svete, kde propaganda je dôležitejšia než realita toho, čo sa naozaj deje, “ dodal hudobník, ktorý je aj angažovaným mierovým aktivistom a zástancom ľudských práv Palestínčanov.

Waters reagoval na obvinenia organizácie Biele prilby, ktorá tvrdí, že v sýrskej Dúme, v poslednom teroristami okupovanom meste východnej Ghúty použila sýrska armáda chemické zbrane. Útok mal mať na svedomí život viac než stovky civilistov a tisíc ľudí malo byť zasiahnutých. Údajne humanitárna organizácia, pravidelne spájaná s radikálnymi islamistami, po boku ktorých výlučné pôsobí, neskôr počet obetí znížila na 40 a počet zasiahnutých ľudí na 500.

Sýrska vláda obvinenia z použitia chemických zbraní odmietla. Ruské ministerstvo uviedlo, že experti na mieste nenašli stopy po použití chemických zbraní a ani obete údajného útoku. Ten mali podľa ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova zinscenovať práve Biele prilby v spolupráci s britskými tajnými službami.

K údajnému útoku malo dôjsť 7. apríla 2018, teda len pár dní predtým ako aj posledná džihádistická skupina Jaysh al-Islam (Armáda Islamu) v Dúme pristúpila na prímerie a Východná Ghúta tak bola definitívne oslobodená. Obyvatelia Damašku oslavovali koniec ostreľovania teroristami a oslobodení rukojemníci, unesení džihádistami z mesta Adra v roku 2013, oslavovali návrat k svojim rodinám.

Dva týždne po Trumpovom prejave v americkom Ohio, v ktorom oznámil, že americké jednotky budú zo Sýrie stiahnuté „veľmi skoro“, Spojené štáty, Veľká Británia a Francúzsko zaútočili na Sýriu, konkrétne na vojenské ciele v Damasku a Homse, bez mandátu OSN a pred vyšetrením údajného chemického útoku medzinárodnými týmom OPWC, ktorý do oblasti dorazil na pozvanie sýrskej vlády.

Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre