PROPALESTÍNSKE DEMONŠTRANTKY PRERURŠILI KONGRES FIFA

0
84

Propalestínske demonštrantky v piatok prerušili 65. kongres FIFA vo švajčiarskom Zürichu, iba niekoľko hodín predtým, ako bolo naplánované hlasovanie o vylúčení Izraela zo sveta futbalu.

Dve protestujúce ženy narušili program po otváracom prejave prezidenta Seppa Blattera, mávali červenými kartami a skandovali “Izrael vylúčiť”. Po niekoľkých sekundách boli zo sály vyvedené bezpečnostnou službou.

https://www.youtube.com/watch?v=X0BvNMch2Gk

https://youtu.be/GnwrvlctMMs?t=30m26s

Izraelskí predstavitelia sa stretli s úradníkmi FIFA vo štvrtok v snahe vypracovať kompromisný návrh, ale Palestínčania sa držal toho, čo izraelské zdroje nazvali pevné a extrémne postoje.

Zdroj z izraelskej delegácie povedal, že Jibril Rajoub, predseda palestínskeho futbalového zväzu v stredu ako podmienku pre stiahnutie palestínskeho návrhu požadoval, aby Organizácia spojených národov rozhodla o statuse piatich izraelských futbalových tímov so sídlom na západnom brehu Jordánu.

Premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok novinárom povedal, že ak by bolo členstvo Izraela vo FIFA hlasovaním pozastavené, mohlo by to asociáciu zničiť. “Bola by to do očí bijúca politizácia športu a výsledkom bude kolaps FIFA,” povedal Netanjahu.

“Aténske zhromaždenie padlo pred tisíckami rokov potom, ako začalo vylučovať ľudí. Zrušili jeho univerzálnosť. To isté sa stane s FIFA. Budeme proti tomu bojovať.”

Predseda palestínskeho futbalového zväzu nakoniec vo svojom prejave oznámil stiahnutie návrhu o vylúčení Izraela, pričom vyzval na riešenie troch hlavných otázok: slobody pohybu, rasizmu a pôsobenia 5 izraelských tímov na okupovaných územiach.

Následne bolo 90% hlasov odhlasované zriadenie komisie FIFA, ktorá bude na sporné dianie v blízkovýchodnej oblasti dohliadať.

https://www.youtube.com/watch?v=TpiVLm6gxVo&feature=youtu.be&t=1h45m32s

[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments