PROTI TTIP V EURÓPSKOM PARLAMENTE NEZAHLASOVAL ANI JEDEN SLOVENSKÝ EUROPOSLANEC

2
1761
Zdroj foto: europarl.europa.eu

8. júla sa v Európskom parlamente hlasovalo o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými. Európsky parlament nakoniec odporúčania pre vyjednávačov Európskej komisie k TTIP schválil.

Hlasovania sa zúčastnilo 709 poslancov. Za predložený návrh hlasovalo 436 poslacov, čo predstavuje 61%. Proti návrhu sa vyslovilo 241 poslancov, čo predstavuje 34%. 32 poslancov (5%) sa hlasovania zdržalo.

TTIP je značnou časťou populácie vnímaná kontroverzne. Jednou z príčin je chýbajúca transparentnosť, keďže veľká časť rokovaní prebieha za zatvorenými dverami.

V septembri minulého roku europoslanec Richard Sulík napísal “Každý, kto má ruky a nohy už rok veselo rokuje, ale text zmluvy, lepšie povedané návrh textu je utajený. Áno, čítate správne, text zmluvy je prísne utajený. Len niekoľko vybraných ľudí (všetci s previerkou a s prísnym záväzkom mlčania) má prístup k samotnému textu, ktorý sa nachádza v Bruseli v takzvanom „Reading Room“, samozrejme odovzdanie mobilov je povinné a kopírovanie či fotenie zmluvy zakázané.”

[sociallocker id=2937][/sociallocker]

“Dokonca nie len samotná zmluva, ale aj splnomocnenie na vyjednávanie je utajené a teda verejnosť nevie, k čomu všetkému môže hlavný vyjednávač Slovensko zaviazať. Nechcem tým spochybniť odbornú spôsobilosť pána Rozkopála, ale považujem za nehorázne, že návrh textu zmluvy a plná moc k vyjednávaniu nie sú k dispozícii komukoľvek.”

O niekoľko mesiacov neskôr europoslanec Richard Sulík uviedol “Považujem však za hrubú chybu, že doteraz nebol zverejnený text tejto dohody. Najmä zo strany Ameriky je toto hrubá chyba, lebo za takýchto okolností sa veľmi dobre darí rôznym klebetám. Ťažko mi je teda povedať, či som naozaj za, keď neviem, čo je v dohode napísané.”

Zo slovenských 13 europoslancov sa nakoniec proti návrhu nepostavil ani jeden. Svoje hlasy odovzdávali nasledovne:

Pál Csáky (SMK) – ZDRŽAL SAMonika Flašíková Beňová (SMER-SD) – HLASOVALA ZAEduard Kukan (SDKÚ-DS) – HLASOVAL ZAVladimír Maňka (SMER-SD) – HLASOVAL ZAMiroslav Mikolášik (KDH) – ZDRŽAL SAJózsef Nagy (Most-Híd) – HLASOVAL ZABranislav Škripek (OĽaNO) – HLASOVAL ZAMonika Smolková (SMER-SD) – ZDRŽALA SAIvan Štefanec (SDKÚ-DS) – HLASOVAL ZARichard Sulík (SAS) – HLASOVAL ZAAnna Záborská (KDH) – ZDRŽALA SABoris Zala (SMER-SD) – HLASOVAL ZAJana Žitňanská (NOVA) – HLASOVALA ZA

Európsku občiansku iniciatívu, ktorá žiada ukončenie vyjednávaní o obchodnej dohode TTIP, podpísalo 2,3 milióna Európanov. Rovnako sa proti nej uskutočnili už stovky protestov, ktoré podporili tisícky ľudí.

2
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
2 Diskusné vlákna
0 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
2 Autori komentárov
Julo Uhlármako Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
Julo Uhlár
Nezareg.
Julo Uhlár

Nikdy som nemal rád našeho aktuálneho prezidenta KISKU. Nehlasoval som za neho, v prvom kole som dal hlas JUDr. Čarnogurskému a v druhom kole JUDr. Ficovi. Fica tiež nijako zvlášť nemusím a nemusel som, no oproti Kiskovi by bol ako hlava štátu oveľa menšie zlo ako KISKA. Ten pán…… KISKA ma dnes veľmi urazil svojim výrokom – prečo nepozval pána KOTLEBU na minimálne formálny rozhovor o výsledku volieb do NR SR zo soboty 05.03.2016. Ako prezident je verejný činiteľ a je povinný strpieť kritiku a názory občanov – ktorých urazil. Keď Kotlebu a jeho stranu volilo cca 200.- tisíc občanov… Zobraziť viac >>

mako
Nezareg.
mako

sulik muti vodu, je nedoveryhodny ako vsetci ti ostatni tajtrlici