PUTIN PREDLOŽIL NÁVRH ZÁKONA DEFINUJÚCI POSTUP ZBAVENIA SA OZNAČENIA “ZAHRANIČNÝ AGENT”

0
153
Vladimír Putin (Foto: kremlin.ru)

Návrh zákona, ktorý bol vo štvrtok predložený prezidentom Vladimírom Putinom do Štátnej dumy, môže neziskovým mimovládnym organizáciám, ktoré boli označená ako “zahraniční agenti”, ponúknuť šancu očistiť svoje meno.

Na základe kontroverzného zákona z roku 2012,  akákoľvek mimovládna organizácia, ktorá prijíma finančné prostriedky zo zahraničia a vykonáva politickú činnosť je povinná sa zaregistrovať na Ministerstve spravodlivosti ako “zahraničný agent”, v opačnom prípade jej hrozí pokuta a právne dôsledky.

Na zákon sa od nadobudnutia jeho účinnosti zniesla obrovská spŕška kritiky. Kritici okrem iného tvrdia, že zákon zasadil ranu ruskej občianskej spoločnosti a že jeho nejasne definovaný pojem “politickej činnosti” ho umožňuje prokurátorom používať ako politickú zbraň.

Štátna duma vo štvrtok oznámila, že Putin predložil návrh zákona, ktorý rieši niektoré z viacerých pripomienok kritikov.

Pred niekoľkými mesiacmi sa s Putinom stretla ombudsmanka pre ľudské práva Ella Pamfilová, ktorá hovorila o “paradoxnej situácii”. Zákon bol vytvorený na účely zaradenia organizácií do federálneho registra, ale nepopisloval mechanizmus pre ich odstránenie.

Pamfilová iniciovala návrh zákona, ktorý napísala v spolupráci s aktivistami v oblasti ľudských práv a zástupcami ministerstva spravodlivosti. Vysvetlivka, ktorá je súčasťou legislatívy uvádza, že návrh zákona bol vytvorený na nápravu paradoxu, s ktorým sa sťažovala u Putinova.

“S cieľom zaplnia prázdneho miesta [v súčasnej legislatíve] návrh zákona stanovuje, že organizácia musí za účelom vylúčenia z registra podať oprávnenéhmu federálnemu orgánu žiadosť na schválenie,” vyplýva z kópie zákona zverejnenej na internetových stránkach Štátnej dumy.

“Postup pre zaradenie do zoznamu je nedokonalý, mnohé organizácie sa domnievajú, že do neho boli zaradené bazdôvodne,” uviedla Pamfilová v stredajšom komentári zverejnenom spravodajským serverom Gazeta.ru. “Vyradenie zo zoznamu je v tomto prípade prinajmenšom nástroj, ktorý umožňuje [organizáciám] dokázať, že v niektorých prípadoch bolo začlenenie neopodstatnené.”

Návrh zákona stanovuje, že akonáhle organizácia podala žiadosť napadajúcu jej zaradenie na zoznam, musia štátni zástupcovia vykonať kontrolu organizácie na stanovenie, či povoliť jej vylúčenie z registra.

Toto vylúčenie by malo byť umožnené, ak organizácia preukáže, že v uplynulom roku neprijala financie zo zahraničných zdrojov, alebo nevyvíjala politické aktivity.

Recidivisti čelia prísnejším požiadavkám, musia preukázať, že neprijímajú zahraničné finančné prostriedky, alebo že sa nezaoberajú politickou aktivitu v obodbí posledných troch rokov.

Legislatíva ponúka ďalší zaujímavý návrh pre organizácie, ktoré nemôžu spĺňať tieto požiadavky. Ak v lehote troch mesiacov od okamihu zaradenia nielen že zastavia príjem financií zo zahraničných zdrojov, ale ich aj vrátia nazad, môžu byť vyradené zo zoznamu bez toho, aby museli čakať celý rok.

Sergej Lukaševskij, vedúci Centra pre rozvoj demokracie a ľudských práv Andreja Sacharova, ktoré je taktiež súčasťou zoznamu “zahraničných agentov” pre Gazeta.ru uviedol, že zmeny by nijako nevyriešili hlavný problém – aká je definícia “politickej činnosti”, je stále nejasné.

“Činnosť akejkoľvek verejnej organizácie, ktorá tak či onak pôsobí vo verejnom priestore, môže byť z hľadiska presadzovania práva považovaná za politickú” odznelo v citácii Lukaševského.

V súčasnej dobe obsahuje zoznam “zahraničných agentov” 36 organizácií.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments