RAINBOW GATHERING KYSUCE

0
1369
Ilustračné foto: en.wikipedia

Na Slovensku prebiehala v čase od 14. augusta do 13. septembra veľmi zaujímavá akcia, ktorú by sme mohli nazvať Neo-Hippie stretnutím. Na dva dni som sa ho sám zúčastnil a ak by niektorí, predovšetkým starší a konzervatívnejší ľudia, očakávali Sodomu a Gomoru, boli by sklamaní.

Rainbow Gathering je definovaný ako medzinárodná komunita bez členstva, ktorá sa stretáva v priebehu roka na rôznych miestach po celom svete. Je to svojim spôsobom aj protest proti komercii, konzumu, egoizmu a médiám. Témy teda nadmieru aktuálne. Komunita vychádza prirodzene zo 60-tych rokov USA, z pôvodného hnutia Hippie. Nosnými hodnotami sú enviromentalizmus, dobrovoľníctvo, sloboda, multi-kultúrnosť, mier, láska.

V pravidlách jasne stojí – žiaden alkohol, žiadna elektronika, žiadne drogy. Ak ich porušíte, budete okamžite upozornený. Ja môžem dodať aj ďalšie špecifiká – žiaden neporiadok, žiadne väčšie problémy. Alkohol sa síce pil, v malých množstvách, ale mimo miesta stretnutia. „Tráva“ sa pochopiteľne „vyhulovala“, ale v rozumných množstvách a zloženiach.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Stovky ľudí, stany, indiánske týpí, krásna príroda, číra voda a vzduch, spoločné obedy a večere zo surovín, ktorými prispel ktokoľvek chcel, otvorenosť, snaha pomôcť si. Američania, Angličania, Rakúšania, Nemci, Poliaci, Česi, atď. a samozrejme aj my, Slováci z celého štátu. Milí ľudia nastavení uvažovať inak. Spoločné tance, piesne, príbehy, objímanie, úsmevy, pozdravy, kvietka vo vlasoch a veľa pozitívnej energie. Rodičia s deťmi, pochopiteľne predovšetkým mladšie ročníky. A samozrejme aj nejakí tí naháči. „Nahotinky“ však na takomto mieste a s takými ľuďmi nikomu nie sú divné, skôr prirodzené. Kto by sa tešil na „voľnú lásku“ a iste sú takí medzi nami, nech rovno zabudne.

Neobťažovali účastníci Rainbowu miestnych obyvateľov? Nemali s nimi nejaké ťažkosti? Podľa mojich skúseností a informácií nie. Domáci sa na nás síce dívali troška cez prsty, pochopiteľne vzhľadom na oblečenie, či cudzincov, ale mieste pohostinstvá sa stali neutrálnou pôdou. Na malých obciach, minimálne na Kysuciach ešte stále žije určitý duch „krčmovej atmosféry a pohostinnosti“. Keď ľudia pijú a jedia za rovnakými stolmi, nakupujú na rovnakých miestach, tak sa začnú rozprávať a keď sa začnú rozprávať, tak pochopia, že sú rovnakí. Obavy z neznámeho a odlišného sa stratia.

Väčšie Rainbow Gatheringy, v štátoch s dlhšou tradíciou, majú pevnejšie pravidlá a vlastné zvyklosti, na Slovensku sme pochopiteľne ešte stále v začiatkoch. Neexistuje nejaký marketing, či propagácia, informácie sa šíria tak povediac od človeka ku človeku, skoro až ústnym podaním. K akcii sa teda každý dostal nejakou svojou nenapodobiteľnou cestičkou.

Niektorí ju pochopia ako exotickú stanovačku, iní ako stretávku, či dokonca terapiu v lone matky prírody. Každopádne na vás zanechá určitý dopad a tak to má byť, netreba akciu chápať iba ako dočasné stretnutie s milými ľuďmi. Väčšina vyznáva a presadzuje v určitej miere vyššie spomenuté hodnoty, ktoré komunitu držia pokope. Ak ste niekomu pomohli, rád vás pohostil, rád sa s vami podelil, rád vás aspoň objal, či porozprával sa s vami. Prídete na to veľmi rýchlo. Miestom teda boli tento rok aj Kysuce, Nová Bystrica, Výchylovka.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre