RAKÚSKO V LETE ČAKÁ PETÍCIA POŽADUJÚCA REFERENDUM O VYSTÚPENÍ KRAJINY Z EÚ

0
514

Rakúšania dostanú tesne pred letnými prázdninami šancu rozhodnúť o tom, či bude rakúsky parlament riešiť otázku referenda ktoré by rozhodlo o tom, či ich krajina aj naďalej zostane súčasťou Európskej únie. Súbežne s voľbami tam totiž prebehne aj petícia požadujúca referendum s otázkou o vystúpení z EÚ.[sociallocker]

Iniciátorom petície za vyhlásenie referenda je občianska iniciatíva Heimat & Umwelt (Domov & životné prostredie), ktorá tesne pred Vianocami doručila na rakúske ministerstvo vnútra 10074 podpisov a splnila tak zákonné podmienky pre usporiadanie takejto petície.

Takáto petícia v Rakúsku však nemá záväzný charakter. Ak sa proti členstvu v EÚ vysloví viac ako 100 tisíc ľudí, parlament musí kauzu prejednať, ale petícia má len odporúčací charakter.

Organizátori petície argumentujú, že sľuby, ktoré odznievali pred 20 rokmi a dopomohli k vstupu Rakúska do EÚ zostali nenaplnené.

K sľubovanému oživeniu podľa nich nedošlo, naopak došlo k obrovskému prepadu takmer vo všetkých oblastiach – rastúcej nezamestnanosti, rastúcemu štátnemu dlhu, strate kúpnej sily obyvateľstva, či zhoršovaniu stavu životného prostredia.

EÚ podľa nich ohrozuje aj politiku mieru a preto chcú “opäť slobodné a neutrálne Rakúsko a nie “kolóniu” Bruselu či Washingtonu.

K vyvíjaniu aktivity ohľadne vystúpenia z EÚ ich motivovali aj tajné rokovania o Transatlantickom obchodnom partnerstve (TTIP) s USA.[/sociallocker]

Aktualizované 2.7.2015: referendum bolo v článku nahradené petíciou požadujúcou referendum.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments