REAKCIE NA PROVOKATÍVNY STATUS EMILA

5
3679
Obrázok šíriaci sa po sociálnej sieti Facebook (Zdroj foto: facebook.com)

Pred niekoľkými dňami množstvo ľudí na sociálnej sieti Facebook zdieľalo fotografiu provokatívneho statusu mladého študenta  a tak sme oslovili osoby resp. organizácie s ktorými sa ho ľudia v diskusiách na sociálnych sieťach vďaka jeho aktivitám snažili najčastejšie spájať s otázkou: „Ako vnímate a čo hovoríte na provokatívny status Emila, ktorého screenshot teraz zaplavil Facebook?“

Zuzana Čaputová

zatiaľ bez reakcie (otázka bola 19.3. 12:52 odoslaná na media@zuzanacaputova.sk)

Slovenská debatná asociácia

bez reakcie (otázka bola odoslaná na sda@sda.sk), ale neskôr zverejnili vyjadrenie na socialnej sieti Facebook:

„ČERVENÁ KARTA
V priebehu dňa ste nám viacerí písali o debatérovi, ktorý nazval členov a členky jednej facebookvej skupiny “opicami a antisemitmi,” ktorých budú “strieľať.” Napriek tomu, že sa ospravedlnil, a výrok zmazal, doteraz sa šíri internetom.

Takéto výroky sú proti hodnotám SDA, ktorá vznikla na zvyšovanie úrovne verejnej diskusie. Sme ale aj mládežnícka organizácia. Preto chceme byť prostredím, v ktorom sa mladí ľudia môžu poučiť z chýb a naďalej odstraňovať nedostatky v kritickom myslení, ktorého nebolo dosť ani v tomto prípade. Za primeranú reakciu sme zvolili udelenie červenej karty, teda zákaz účasti na našich podujatiach do konca debatnej sezóny 2018/2019.

Snáď aj ďalší členovia, členky, absolventi a absolventky SDA po tejto skúsenosti lepšie zvážia facebookové a iné vyjadrenia, ktorými vstupujú do verejného priestoru.

Zároveň vyzývame všetkých, ktorí spomínaný výrok šíria, dokonca s menom či fotkami, aby prestali. Škodia tým neplnoletému človeku a tému zneužívajú falošné účty a nenávistné médiá.“

Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium v Bratislave

„Vami spomínaný žiak – bývalý žiak SpMNDaG, študoval u nás vo veku, v ktorom ešte nemal rozvinuté politické vnímanie, a preto sa chceme dištancovať od tejto záležitosti. Žiadame, aby ste našu školu nespájali s touto záležitosťou, zároveň dopĺňame, že tento žiak u nás študoval len krátko, neabsolvoval náš študijný program v celej jeho kontinuite, čiže z 12 rokov nášho kontinuálneho programu, ale bol u nás iba tri roky. Odporúčame vypýtať si vyjadrenie od jeho zákonných zástupcov žiaka a jeho terajšej školy.“

PhDr. Jolana Laznibatová, CSc.
riaditeľka
Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium v Bratislave

CS Lewis Bilingual High School

„Obsah statusu nášho študenta nás hlboko pobúril, pretože nie je zlučiteľný s hodnotami, ktoré na Bilingválnom gymnáziu C.S. Lewisa vyznávame a ku ktorým našich študentov vedieme. V zmluve, ktorú so študentom a rodičmi na začiatku štúdia uzatvárame sa explicitne píše (v čl. VII. ODSTÚPENIE, ZRUŠENIE A ZÁNIK ZMLUVY O ŠTÚDIU): „Zriaďovateľ a riaditeľ Gymnázia môžu pred uplynutím dohodnutej doby odstúpiť od Zmluvy, ak: študent prejavuje alebo podnecuje rasovú, náboženskú, národnostnú alebo etnickú nenávisť alebo neznášanlivosť“.

Po konzultácii so študentom sme sa dozvedeli, že to napísal ako „satiru“. Krátko na to študent do FB skupiny napísal ospravedlnenie (uvádzame v plnom znení):

„Veľmi ma mrzí, že som nad svojim konaním nerozmýšľal a na satirický opis situácie, som volil jazyk neslušný, ofenzívny a nemiestny, skrátka nehodiaci sa do slušnej diskusie. Chcel by som sa týmto ospravedlniť za všetky nepríjemnosti, ktoré som mojím nezrelým chovaním spôsobil. Zároveň sa dištancujem od názorov ktoré som propagoval, verím že na Slovensku si musíme vážiť názory všetkých, či už kresťansky, liberálne alebo inak orientovaných a ich názory a postoje majú rovnakú hodnotu. Preto má často mrzí keď v tejto skupine vidím veci ktoré propagujú všemožnú diskrimináciu a dehonestujú názory iných a bola to práve táto frustrácia, ktorá ma podnietila k tomu napísať inkriminovaný komentár. Forma ale spôsobila rovnako škody a vyplodila rovnako nenávisti ako ten najhorší hoax alebo nenávistný prejav v tejto skupine. Preto dúfam, že si z mojej chyby vezmete práve toto posolstvo. Bez ohľadu na oponentovo presvedčenie, názor a jeho etnické pozadie, bezohľadu na to, ako nás to uráža a ako nám to ubližuje, je dôležité držať sa jedného z hlavných pilierov demokracie, otvorenej, spravodlivej a hlavne slušnej diskusie, ktorá nie je vedená medzi kráľom a poddaným, ale dvoma svojprávnimi, rovnocennými partnermi.“

Žiaľ, neodhadnutie kontextu a „literárneho štýlu“ bude mať svoje dôsledky. Veríme, že sa z toho poučí.

Dušan Jaura, PhD.
Principal
CS Lewis Bilingual High School

 

Dobro je to, čo treba v dnešnej dobe podporovať. Vidím aj to, čo iní vidieť nechcú.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
5
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
martinR

Emil si mysli, ze ked voli Caprtovu, tak je nadpriemer a ma vyhrane. Zabudol, ze vzdy bude volit len mensie zlo.
Politici=súdruhovia maju vlastne záujmy a zastupuju sponzorov a vlastnu klientelu, nie záujmy krajiny/obcanov! Treba byt skepticky voci kazdej politicke strane a politikom.

marian

na skole pre nadane deti bol 3roky, zrejme sa ukazalo ze nie je doststocne nadany aby udrzal krok s tymi skutocne nadanymi, no a teraz to potvrdil aj pisomne a sice ze skor patri na ce lewisa aKo na gympel pre nadanych, viem ze Jaura za to nemoze a jento nestastna udalost pre skolu, ale ten image drop co im vybavil, za to by som jeho rodicom fakturoval aspon 2500e mesacne ak nie raz tolko. blahozelam. …ozaj viete niekto cim tie prasata krmia ?

miro

Chlapče ti vieš „super“ uvažovať :-) Veď ti si ju vlaste poškodil namiesto toho, aby si jej pomohol :-) Kôli tebe možno nevyhrá voľby ? Ďakujeme, že si nám ju pomohol diskvalifikovať !

Maroš Tata

Znenie toho ospravedlnenia „určite“ písal ten nešťastník. xixixi A naviac: „Preto dúfam, že si z mojej chyby vezmete práve toto posolstvo.“ (v texte ospravedlnenia). To decko si nemusí vziať žiadne posolstvo z textu neznámeho autora?

PAVOL

TATO SKOLA NEUCI DETI MYSLIET ALE ICH UCI POLITIKU……………..