ROK VO VESMÍRE

0
80
Americký astronaut Scott Kelly (NASA) a ruský kozmonaut Michail Kornienko (Roskosmos) (Foto: NASA/Bill Stafford (CC BY-NC 2.0))

Zatiaľ čo napätie medzi USA a Ruskom v posledných mesiacoch neustále narastá, dvaja ľudia, zástupcovia aktuálne znepriatelených krajín, sa spoločne chystajú na takmer 12 mesiacov so Zemou rozlúčiť.[sociallocker]

27. marca 2015 o 20:42  odštartuje americký astronaut Scott Kelly (NASA) spoločne s ruským kozmonautom Michailom Kornienkom (Roskosmos) ku Medzinárodnej vesmírnej stanici, aby začali svoju jednoročnú misiu vo vesmíre.

Počas tlačovej konferencie, ktorá sa uskutočnila koncom minulého roka v Paríži, 50-ročný americký astronaut Scott Kelly uviedol: “Sme veľmi dobrí priatelia a budeme ešte lepší priatelia po roku vo vesmíre, aspoň dúfam,”(49:40) a ako neskôr dodal “všetky politické problémy, ktoré existujú medzi našimi krajinami sú niečo, o čom ani nediskutujeme. Sme veľkí kamaráti, sme kolegovia, sme profesionáli. To je spôsob, ako to má byť.”(51:41)

Aj 54 ročný ruský kozmonaut Michail Kornienko zdôraznil: “Absolútne súhlasím so Scottom, vo vesmíre medzi nami neexistujú žiadne hranice a je to skvelý príklad ako spolupracovať, špeciálne pre politiku na Zemi.”(52:03)

Väčšina výprav na vesmírnu stanicu trvá štyri až šesť mesiacov. Zdvojnásobením dĺžky misie vedci dúfajú, že lepšie pochopia, ako ľudské telo reaguje a ako sa prispôsobuje dlhotrvajúcemu kozmickému letu.

Tieto poznatky sú dôležité pre prípadné misie s ľudskou posádkou, ktoré by lietali hlbšie do slnečnej sústavy, vrátane letu na Marsu, ktorý by mohol trvať aj viac ako 500 dní.

Dlhodobé vystavenie ľudského tela nulovej gravitácii  ho môže ovplyvňovať v mnohých smeroch. Niektoré fyzické príznaky môžu zahŕňať zmeny v očiach, svalovú atrofiu a úbytok kostnej hmoty.

Dôležitou oblasťou skúmania je aj ľudská psychológia, pretože pred budúcimi misiami na Mars je dôležité porozumieť aj psychologickým účinkom dlhodobého života v izolovaných a malých priestoroch.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments