ROPA VYNÁŠA – GLOBÁLNE OTEPĽOVANIE NA STREDNOM VÝCHODE ZMENU PRINÁŠA

0
115

Predstavte si, keby sa museli všetci obyvatelia Paríža (2 140 526) každé leto vysťahovať, pretože by horúčavy boli neznesiteľné.

Milióny obyvateľov v Saudskej Arábii a Spojených Arabských Emirátoch bude nútených opustiť svoje domovy do konca storočia, ak budú globálne teploty budú aj naďalej narastať takýmto tempom.

Klimatická zmena znamená vyššie teploty, predĺženie období sucha a deštruktívnejšie búrky v Texase (a nielen tam – búrka, ktorá sa prehnala Slovensko z 28. na 29.5. neostala tiež nič nikomu dlžná, a to najmä v Prešove), Stredný východ bude doslova neobývateľný. Teploty sa tu vyšplhajú až na 73,8°C (165 °F).

Iróniou je, že práve globálneho otepľovanie spôsobí, že najdôležitejšia oblasť, kde sa ťažia fosílne palivá, nebude schopná podpory ľudského života, čo vyvolá (určite) u mnohých škodoradosť. Ale pre kráľovské rodiny, ktoré vládnu v týchto krajinách, klimatická zmena predstavuje hrozbu pre ich samotnú existenciu a potenciálnu utečeneckú krízu pre nás ostatných.

Na HoustonChronicle.com: Svet už našiel všetku ropu, ktorú by mohol spáliť

Skleníkové plyny zachytávajú viac tepla v zemskej atmosfére a priemerné teploty dramaticky narastajú. Vyššie teploty odparujú viac vody, čo zvyšuje vlhkosť. Ľudia ťažšie znášajú horúce a vlhké počasie ako suché horúčavy, a preto rátame aj s indexom tepla, ktoré zahŕňa aj vlhkosť.

Ľudia neprežijú viac ako pár hodín v teplotách prekračujúcich 73°C, a navyše, vyžaduje si to nesmierne množstvo energie ochladzovať vzduch v takýchto horúčavách.

Ak globálne teploty budú aj naďalej narastať súčasným tempom, teploty na Strednom východe budú o 50% vyššie ako priemerné teploty v roku 2050. Potvrdzujú to aj výskumy Atmosférického výskumného centra v Taliansku a Inštitútu technológie v Karlsruhe, Nemecko.

Podľa štúdie, v roku 2070 bude celkom bežné, keď popoludňajšie teploty prekročia hranicu 78°C. Pritom už v roku 2003 Saudská Arábia zaznamenala najvyššie teploty vo svojej novodobej histórii, kedy sa ortuť teplomera vystúpila na 81°C.

„Saudi budú ako prví znášať dôsledky klimatickej zmeny,“ povedal Jim Krane, odborný asistent na Rice University Bakerovho inštitútu a autor novej knihy „Kráľovstvo energie: Ropa a politické prežitie v Perzskom zálive.“

Saudské úrady už viac nepopierajú, že za klimatickou zmenou stojí človek, a podporujú Parížsku klimatickú dohodu, aby predišli otepleniu o 2°C. Takéto kroky – zamedziť tomu najhoršiemu – budú pre ropný priemysel a krajiny profitujúce z ťažby a predaja ropy znamenať ohromný škrt cez rozpočet.

Krane tvrdí, že „kroky proti klimatickým zmenám zničia súčasnú podobu ekonomiky týchto štátov. Ak sa ale svet rozhodne vykročiť rovnakým smerom, t.j. odkloniť sa od fosílnych palív, je nevyhnutné, aby sa vypracoval akčný plán, ktorý ochráni životný štandard obyvateľov krajín závislých od fosílnych palív.“

Lídri krajín produkujúcich ropu chcú, aby sa ich ekonomiky diverzifikovali a vytvorili pracovné pozície mimo priemysel s produkciou fosílnych palív. Ale sami veľmi dobre vedia, že svet zriedka splnil sľuby, aby pomohol tým národom, ktoré trpeli globálnym oteplením.

Krajiny OPEC-u sa snažia zablokovať záväzné limity pre využívanie fosílnych palív a zároveň sa starajú o zmenu klímy. A čo je na tom všetkom najviac cynické je fakt, že autoritársk vládcovia vedia, že klimatické opatrenia si vyžiadajú okamžitú politickú a ekonomickú daň, no národy sa prehrejú dávno po tom, ako budú mŕtvi.

Hoci niektoré režimy sa sústreďujú na zachovanie moci, biznis lídri Stredného východu zatiaľ hľadajú nové východiská využitia ropy a zemného plynu.

„Dopyt po petrochemikáliách rastie rýchlejšie ako po palive, a takisto aj jeho zložke, ktorá sa nedá spáliť, ropa,“ dodal Krane. „Ak ide o uhlík, ten je uzamknutý v krmive.“

Národné ropné spoločnosti pumpujú peniaze do výskumov zachytávania uhlíka v atmosfére, presadzujúc pritom prísnejšie limity pre ďalšie skleníkové plyny, a znižujú uhlíkovú stopu ich uhlíka prostredníctvom zvyšovania energetickej účinnosti a kontroly emisií v ropných oblastiach.

„Ich emisie sú zlomkom tých, ktoré vyprodukujeme my (bohatý západ),“ vyjadril znepokojenie Krane. „Domáci chcú preto prejsť na obnoviteľné zdroje energie v každej domácnosti a zvýšiť ceny palív. Zároveň prijímajú normy pre spotrebiče, dokonca aj pre svoje autá.“

On HoustonChronicle.com: Skutoční vodcovia sa obávajú o svoje posolstvo a klimatickú zmenu

Takéto drobné kroky, však, žiaľ, nestačia. Región sa už zahrieva, morská hladina stúpa a čoskoro sa obyvatelia tamojších krajín začnú presúvať z oblasti, ktorá ešte dávno predtým, ako sa z nej bude technicky neobývateľná krajina.

Robotníci vonku už teraz nosia v lete špeciálne chladiace vesty a využívanie elektriny na klimatizáciu raketovo stúpa. Mŕtve more sa zmenšilo o tretinu za posledných 10 rokov kvôli vyšším teplotám, zatiaľ čo Perzský záliv sa zväčšil keďže polárne čiapky sa roztopili.

Chudobnejšie krajiny na Strednom východe ako Bahrajn, Jordán a Jemen budú trpieť najviac. Miestni obyvatelia majú primálo peňazí, aby si mohli ochladzovať svoje príbytky a kancelárie. Riziko masovej migrácie je preto vysoké.

Klimatická zmena predstavuje extrémne závažnú dilemu pre Stredný východ – taký, s ktorým ešte neboli konfrontovaní. Texasania, či Južania (v Európe), budú čeliť podobnej výzve a zatiaľ sme nespravili nič pre zlepšenie situácie.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments