ROZTOPENIE ĽADOVCOV NA SEVERNOM PÓLE NÁS BUDE STÁŤ 62,5 BILIÓNA EUR

0
232

Destabilizovaný prírodný systém umocní človekom vytvorený problém, píše sa v najnovšom výskume

Uvoľnený metán a oxid uhličitý z permafrostu urýchli globálne otepľovanie a prispeje ďalšími 62,5 biliónmi eur (70 biliónov dolárov) na svetový klimatický účet, píše sa v najaktuálnejšej a najmodernejšej štúdie ekonomických následkov roztopenia Arktídy.

Ak krajiny nezmenia a nezlepšia svoj postoj k záväzkom Parížskej klimatickej dohody, spätný mechanizmus v kombinácii so stratou tepla, ktoré odráža od ľadu, vyústi do takmer 5%-ného zosilnenia globálneho otepľovania a s ním súvisiacich nákladov, tvrdí výskumná štúdia, ktorá bola zverejnená v utorok v Nature Communication.

Autori štúdie tvrdia, že ide o prvú štúdiu kalkulácie ekonomických dopadov roztopenia permafrostu a zníženia odrazovej plochy (albedo) – výpočet miery množstva svetla, ktoré  sa odrazí od povrchu Zeme a nie je pohltené (planétou ) – svoju druhu založené na výpočtoch tými najvýkonnejšími počítačovými modelmi toho, čo sa pravdepodobne stane v Arktíde, keď stúpnu teploty.

Vedci hodnotili známe zásoby zmrazenej organickej hmoty v zemi do hĺbky 3 metrov na viacerých miestach v Arktíde. Hodnoty spracoval najvýkonnejší superpočítač na Zemi v USA a vo Spojenom Kráľovstve Met Office, aby vyhodnotil, koľko plynu sa uvoľní v budúcnosti v rôznych štádiách otepľovania. Dokonca aj superpočítač pracoval na výpočtoch niekoľko týždňov – dôvodom boli rozsiahle územie a komplexnosť klimatických vzájomných vzťahov, ktoré vyvolali viacero premenných. Výskumníci potom použili predchádzajúce modely ekonomických vplyvov, aby posúdili množstvo nákladov.

Najväčšiu hrozbu predstavuje roztopenie permafrostu. Skleníkové plyny – ktoré sa uvoľnia po roztopení organickej hmoty, ktorá bola zmrznutá celé stáročia pod pôdou – už začali unikať pri súčasnom globálnom oteplení o 1°C. Zatiaľ sú dôsledky malé a ťažko badateľné. Čo sa týka uhlíka, spod permafrostu ho zatiaľ uniklo desať gigaton, ale len čo teploty prekročia oteplenie o 1,5°C, objem uhlíka výrazne vzrastie.

Aktuálne smerujeme k otepleniu o 3°C do konca storočia a očakáva sa, že roztopený permafrost uvoľní závratných 280 gigaton oxidu uhličitého a 3 gigatony metánu, ktorý ako je 10 – 20-krát agresívnejši ako CO2.

Tým by sa zvýšili náklady súvisiace s následkami spôsobených zmenou klímy medzi súčasnosťou a rokom 2300 až o 62,5 bilióna €. To je 10-násobok predpokladaných ziskov z roztopenia ľadovcov, medzi ktoré patrí, okrem iného, aj jednoduchšia navigácia lodí a prístup k minerálom, píše sa v štúdii.

Prispelo by to však aj ku globálnej nerovnosti, pretože väčšinu ekonomického zaťaženia – rovnajúceho sa takmer celému súčasnému svetovému ročnému HDP – budú niesť prevažne krajiny v teplejších chudobnejších regiónoch ako India a Afrika, krajiny najviac ohrozené nárastom teplôt.

„Je na zaplakanie, že musíme niečomu takémuto čeliť,“ povedal Dmitrij Yumashev z Lancester University. „Dokonca aj pri náraste teploty o 1,5°C – 2°C nám hrozí, že dlh bude ohromný. Ale tieto scenáre sú avšak podstatne nižšie v porovnaní s bežným podnikaním. Máme technologické a politické nástroje na boj s otepľovaním, ale nerobíme toho dosť a rýchlo.“

Nové projekcie ale prišli aj dobrými správami: vplyv taveniny pôdneho permafrostu sa ukázal byť nižší, ako sa sa vedci pôvodne obávali. Predchádzajúce odhady hovorili o tom, že bod zvratu pre Arktídu by nás vyšiel na viac ako 10% z klimatických nákladov. Niektorí vedci sa obávali toho, že metán by sa mohol prejaviť ako katastrofálny, ale nové údaje vyvrátili tieto podozrenia a odhalili, že CO2 zostáva najväčším problémom.

„[Globálne otepľovanie] je stále časovaná bomba, ale dôsledky jej aktivácie nemusia byť také hrozivé, ako sme si doposiaľ mysleli,“ ale varuje, hoci štúdia v sebe nesie istý stupeň neistoty a náklady niektorých ďalších potenciálnych bodov zvratu bude ešte treba zahrnúť, aby sme sa neradovali predčasne, pretože aj pri slabšom oteplení, škody bude nedozerné.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments