RUSKÁ NÁKLADNÁ LOĎ PROGRESS SA PRAVDEPODOBNE ZRÚTI NA ZEM

0
243
Ilustračné foto (Foto: NASA (CC BY-NC 2.0))

Ruskému kontrolnému stredisku sa ani po viacerých pokusoch nepodarilo získať kontrolu nad zásobovacou vesmírnou loďou Progress, ktorá mala dopraviť viac ako dve tony zásob na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.

“Špecialisti sa zhodli, že situácia Progressu je beznádejná. Jeho riadený zostup z orbity je nemožný,” uviedol zdroj z ruského kozmického programu, ktorý citovala Agentúra TASS.

Progress M-27M odštartoval z kozmodrómu Bajkonuru v utorok ráno. Po jeho oddelení sa od nosnej rakety boli hlásené problémy s dvomi anténami a dokovacím systémom Kurs.

Neskôr sa ukázalo, že sa kozmická sonda nenachádza na určenej obežnej dráhe a nevypočítateľne rotuje. Všetky pokusy kontaktovať kozmickú loď boli neúspešné.

Ak Progress zostane aj naďalej mimo kontrolu, môže postupne opustiť obežnú dráhu a zrútiť sa na Zem, pričom zhorí v atmosfére.

Záber z kamery, ktorá sa nachádza na zásobovacej lodi:

Aktualizované 21:58

Neúspech misie potvrdili na tlačovej konferencii aj predstavitelia ruskej vesmírnej agetnúry Roskosmos, pričom zostúpenie a následné zhorenie vesmírnej lode v atmosfére sa očakáva v období 5. až 7. mája.

[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments