RUSKÁ REAKCIA NA ZOSTRELENIE LIETADLA – DO SÝRIE SMERUJE PROTIRAKETOVÝ SYSTÉM S-300

0
Protivzdušný systém S-300, zdroj: Wikimedia Commons

Rusko dodá Sýrii protivdušný raketový systém S-300 do dvoch týždňov, uviedol v pondelok ruský minister obrany Sergej Šojgu týždeň po tom, ako Rusko obvinilo Izrael, že nepriamo zapríčinil zostrelenie ruského vojenského lietadla v Sýrii.

Havária, ktorá zabila 15 ruských vojakov, donútila Moskvu, aby prijala “primerané odvetné opatrenia na zvýšenie bezpečnosti ruského boja proti medzinárodnému terorizmu v Sýrii”, povedal Šojgu v televíznom vysielaní.

“Moderný raketový systém S-300 bude dodaný sýrskym ozbrojeným silám do dvoch týždňov,” povedal minister. Tento systém “výrazne zvýši boja-schopnosť sýrskej armády,” povedal.

Rusko, ktoré bojuje v Sýrii na strane vlády, uviedlo, že Sýria zasiahla hliadkovacie lietadlo Il-20 omylom krátko na to, čo izraelské stíhačky zasiahli blízky cieľ. Rusko obvinilo Izrael za vytvorenie nebezpečných podmienok, ktoré zapríčinili haváriu lietadla.

Izrael, ktorý zaútočil na Sýriu počas sedemročnej vojny mnoho krát, povedal, že bude pracovať na zlepšení “dekonflikácie” svojich misií s ruskými silami, no nezastaví ich. Izrael v Moskve dlho loboval, aby Sýrii systémy S-300 neposkytla.

Šojgu povedal, že Rusko vybaví sýrske protiletecké jednotky ruskými systémami sledovania a navádzania s cieľom jasne identifikovať ruské lietadlá.

Rusko už v apríli naznačilo, že napriek izraelským námietkam prezidentovi Bašárovi Asadovi systémy S-300 poskytne.

Raketový systém, pôvodne vyvinutý sovietskym vojskom, no od jeho modernizácie a dostupnosti v niekoľkých verziách s výrazne odlišnými schopnosťami, vypúšťa rakety z nákladných automobilov a je navrhnutý k zostreleniu vojenských lietadiel a balistických striel krátkeho a stredného dosahu.

Izrael tvrdí, že jeho letecké útoky na Sýriu nepredstavujú hrozbu pre ruského spojenca Asada a musí ich uskutočňovať, aby zastavil dodávky zbraní libanonskej skupine Hizballáh podporovanej Iránom. Izrael sa opakovane snažil presvedčiť Moskvu, aby Sýrii S-300 nepredávala v obave, že by to obmedzí jej leteckú schopnosť.

ZDROJthemoscowtimes.com
Kým názorov je nespočetne veľa, skutočnosť je len jedna. Pravdou sa všetci oháňajú, pravdu si privlastňujeme, pravdu deformujeme. A tak sa z pravdy stáva lož, z faktov nezmysly a zo súvislostí konšpirácie. Či je to jasný zámer, obyčajná nevedomosť či neschopnosť nahliadnuť na veci z inej perspektívy, výsledok je rovnaký - chaos vo všetkom a všetkých. Riešenie vidím v tom, žiť a robiť svoju prácu (svoje poslanie) ako najlepšie dokážeme, s rešpektom k odlišnosti, s pokorou i odhodlaním.

DISKUSIA K ČLÁNKU

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na