RUSKÁ REAKCIA NA ZOSTRELENIE LIETADLA – DO SÝRIE SMERUJE PROTIRAKETOVÝ SYSTÉM S-300

0
574
Protivzdušný systém S-300, zdroj: Wikimedia Commons

Rusko dodá Sýrii protivdušný raketový systém S-300 do dvoch týždňov, uviedol v pondelok ruský minister obrany Sergej Šojgu týždeň po tom, ako Rusko obvinilo Izrael, že nepriamo zapríčinil zostrelenie ruského vojenského lietadla v Sýrii.

Havária, ktorá zabila 15 ruských vojakov, donútila Moskvu, aby prijala “primerané odvetné opatrenia na zvýšenie bezpečnosti ruského boja proti medzinárodnému terorizmu v Sýrii”, povedal Šojgu v televíznom vysielaní.

“Moderný raketový systém S-300 bude dodaný sýrskym ozbrojeným silám do dvoch týždňov,” povedal minister. Tento systém “výrazne zvýši boja-schopnosť sýrskej armády,” povedal.

Rusko, ktoré bojuje v Sýrii na strane vlády, uviedlo, že Sýria zasiahla hliadkovacie lietadlo Il-20 omylom krátko na to, čo izraelské stíhačky zasiahli blízky cieľ. Rusko obvinilo Izrael za vytvorenie nebezpečných podmienok, ktoré zapríčinili haváriu lietadla.

Izrael, ktorý zaútočil na Sýriu počas sedemročnej vojny mnoho krát, povedal, že bude pracovať na zlepšení “dekonflikácie” svojich misií s ruskými silami, no nezastaví ich. Izrael v Moskve dlho loboval, aby Sýrii systémy S-300 neposkytla.

Šojgu povedal, že Rusko vybaví sýrske protiletecké jednotky ruskými systémami sledovania a navádzania s cieľom jasne identifikovať ruské lietadlá.

Rusko už v apríli naznačilo, že napriek izraelským námietkam prezidentovi Bašárovi Asadovi systémy S-300 poskytne.

Raketový systém, pôvodne vyvinutý sovietskym vojskom, no od jeho modernizácie a dostupnosti v niekoľkých verziách s výrazne odlišnými schopnosťami, vypúšťa rakety z nákladných automobilov a je navrhnutý k zostreleniu vojenských lietadiel a balistických striel krátkeho a stredného dosahu.

Izrael tvrdí, že jeho letecké útoky na Sýriu nepredstavujú hrozbu pre ruského spojenca Asada a musí ich uskutočňovať, aby zastavil dodávky zbraní libanonskej skupine Hizballáh podporovanej Iránom. Izrael sa opakovane snažil presvedčiť Moskvu, aby Sýrii S-300 nepredávala v obave, že by to obmedzí jej leteckú schopnosť.

ZDROJthemoscowtimes.com
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako turistika, cestovanie, fotografovanie, remeslá, tvorba webov a podpora rôznych projektov) aj spracúvaniu článkov a videí o ekológii a geopolitike, s dôrazom na vojenské intervencie (priame či zástupné) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Na jednej strane vnímame značnú dávku neobjektívnosti a s tým spojenú absenciu či dezinterpretáciu informácií v rámci slovenských médií hlavného prúdu, na druhej strane sa neubránime záplave množstva správ tzv. alternatívy, ktoré sú často a právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím však, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné, a môže dotvárať objektívny obrázok reality dneška. Záleží to však na nás spoločne - na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na