RUSKO CEZ VÍKEND EVAKUOVALO Z JEMENU STOVKY OSÔB

0
132

Ako cez víkend uviedol hovorca ruského ministerstva obrany, ruská  vojenská loď evakuovala z vojnou zničeného Jemenu 308 ľudí rôznych národností.[sociallocker]

Evakuovaní boli v nedeľu na ceste do Džibuti, pričom medzi nimi bolo 45 Rusov, 18 Američanov, 5 britských štátnych príslušníkov, 159 Jemenčanov a ďalší občania krajín bývalého Sovietskeho zväzu a Blízkeho východu.

“Všetky evakuované osoby sú v bezpečí na palube ruskej lode, ktorá ich prepraví do Džibuti,” uviedol pre ruské agentúry hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Rusko evakuuje svojich vlastných a ostatných občanov letecky z hlavného mesta Sanaa a po mori z Adenu, pretože 29. marca bol zasiahnutý jeho konzulát.

Minulý mesiac začala koalícia vedená Saudskou Arábiou útočiť na šiitských povstalcov podporovaných Iránom.

V sobotu ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že do pondelka sa pokúsi evakuovať viac ľudí, no pokračujúce letecké útoky podľa neho zabraňujú vstupu lietadiel do jemenského vzdušného priestoru.

Ďalší pokus bol v závislosti na ruskom veľvyslanectve v Jemene plánovaný na nedeľu.

Ruské médiá citovali zdroj z letiska v Sanaa ako hovorí, že koalícia vedená Saudskou Arábiou, ktorá uskutočňuje letecké útoky, lietadlám prelety nad konfliktom sužovanou krajinou zakázala.

Zo Sanaa odleteli dve lietadlá, na ktorých palube bolo spolu cez 300 osôb. Lietadlá pred zamierením do cieľovej stanice, ktorou bola Moskva, najskôr zamierili do egyptského mesta Káhira.

Na palube každého z nich bolo okolo 150 cestujúcich a okrem Rusov boli aj medzi nimi cudzí štátni príslušníci. “Celá cesta trvala okolo 13 hodín” uviedla reportérka, ktorá bola na palube jedného z lietadiel.

[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments