RUSKO VYKONÁ V RÁMCI MEDZINÁRODNEJ DOHODY POZOROVACÍ LET NAD TURECKOM

0
184
Pozorovacie lietadlo Tupolev Tu-154M LK-1, zdroj: flickr.com (CC BY-SA 2.0)

MOSKVA, 24. februára. Ruskí inšpektori vykonajú pozorovací let nad Tureckom v rámci Zmluvy o otvorenom nebi, uviedol šéf ruského Národného strediska pre zníženie jadrového rizika Sergej Ryzhkov.

„Pozorovací let nad územím Turecka sa uskutoční 25. – 28. februára 2020 z letiska Eskišehir. Maximálny dosah letu bude 1 900 km,“ uviedol Ryzhkov. Let vykoná ruské pozorovacie lietadlo Tu-154M-LK-1.

Lietadlo bude prísne dodržiavať trasu predtým schválenú Tureckom a tureckí špecialisti na palube lietadla budú kontrolovať použitie sledovacieho zariadenia a dodržiavanie ustanovení zmluvy, uviedol ruský vojenský predstaviteľ.

Lety sa na základe zmluvy vykonávajú s cieľom zabezpečiť väčšiu transparentnosť vo vojenských činnostiach členských štátov a zvýšiť bezpečnosť prostredníctvom opatrení na budovanie dôvery.

Zmluva o otvorenom nebi bola podpísaná v roku 1992 a má 34 členských štátov. Do platnosti vstúpila v roku 2002. Kontrolné lety sa vykonávajú nad Ruskom, Spojenými štátmi, Kanadou a európskymi krajinami.

Kľúčovými úlohami zmluvy sú rozvoj transparentnosti, monitorovanie plnenia dohôd o kontrole zbrojenia a rozširovanie kapacít na predchádzanie krízam v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a iných medzinárodných organizácií.

ZDROJtass.com
FOTOMiguel Correia (flickr.com)
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre