RUSKÚ KNIŽNICU S UNIKÁTNYMI DOKUMENTAMI A STARÝMI TEXTAMI ZACHVÁTIL OBROVSKÝ POŽIAR

0
116

Jedna z najväčších ruských akademických knižníc, ktorá obsahuje milióny unikátnych historických dokumentov, sa ocitla v plameňoch. Predtým ako sa desiatkam hasičov podarilo dostať požiar pod kontrolu sa zrútila aj časť strechy budovy v ktorej knižnica sídli.

Požiar prepukol okolo 22 hodiny miestneho času na treťom poschodí Ústavu vedeckých informácií pre spoločenské vedy Akadémie vied Ruskej federácie (INION). Podľa ministerstva pre mimoriadne situácie bolo v plameňoch asi 2000 m2 a plamene spôsobili aj prepadnutie sa strechy.

Ako informovala tlačová agentúra RIA Novosti, podľa predbežných údajov by mohla byť príčinou požiaru porucha elektrického systému. “Skrat v elektrickom systéme je v súčasnosti považovaný za primárnu príčinu” uviedol v sobotu agentúrou citovaný zdroj.

Celkom sa na likvidácii požiaru podľa ministerstva podieľalo 147 záchranárov a 38 kusov hasičskej techniky.

Podľa vyjadrenia úradníkov pri požiare nikto nezomrel a kvalita ovzdušia v okolí miesta požiaru je v prijateľných medziach.

So 49.000 čitateľmi a 330 zamestnancami je INION najväčšie výskumné centrum v oblasti spoločenských a humanitných vied v Rusku. Jeho kolekcia sa skladá zo 14,2 miliónov textov ako v dávnych, tak i v moderných európskych a ázijských jazykoch, vrátane vzácnych, až 400 rokov starých vydaní. Naviac má aj jednu z najväčších zbierok kníh v slovanských jazykoch v krajine.

Knižnica, ktorá bola založená v roku 1918 a môže sa pochváliť aj najucelenejšou ruskou zbierkou dokumentov Ligy národov, OSN a UNESCO, rovnako ako aj parlamentných správ Spojených štátov (od roku 1789), Veľkej Británie (od roku 1803), Talianska (od roku 1897) a mnohých ďalších.

INION má 874 partnerov v 69 krajinách sveta a zúčastňuje sa medzinárodných knižných výmenných programov. Je členom Medzinárodnej federácie knihovníckych asociácií.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments