RUSKÝ KOZMONAUT GENNADIJ PADALKA PREŽIL VO VESMÍRE TAKMER DVA A POL ROKA SVOJHO ŽIVOTA

0
878
Gennadij Padalka pred začiatkom svojej piatej vesmírnej misie (Zdroj foto: NASA/Bill Ingalls (CC BY-NC-ND 2.0))

Kozmická loď Sojuz s trojčlennou posádkou v zložení Gennadij Padalka, Andreas Mogensen a Aidyn Aimbetov sa 12. septembra bezpečne vrátila na Zem a pristála v stepiach Kazachstanu.

Kozmonaut Gennadij Padalka tak úspešne dokončil svoju 168 dní trvajúcu vesmírnu misiu započatú na konci marca a vytvoril tak nový rekord v celkom čase strávenom vo vesmíre. Ruský kozmonaut strávil vo vesmíre počas svojich 5 misií celkovo už 879 dní.

Držiteľom predchádzajúceho rekordu bol kozmonaut Sergej Krikaľov, ktorý strávil vo vesmíre 803 dní. K prekonaniu tejto hranice došlo už 28. júna.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Gennadij Ivanovič Padalka (rus. Геннадий Иванович Падалка, * 21. jún 1958, Krasnodar, RSFSR, ZSSR) je pôvodne vojenský letec, od apríla 1989 je sovietsky, po rozpade Sovietskeho zväzu ruský kozmonaut, člen oddielu kozmonautov Strediska prípravy kozmonautov J. A. Gagarina.

Na prelome rokov 1998/99 absolvoval polročný vesmírny let na stanicu Mir. V roku 2004 strávil pol roka na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Od marca 2009 do októbra 2009 bol vo vesmíre tretíkrát, opäť na šesťmesačnom pobyte na ISS. Od 15. mája do 17. septembra 2012 bol vo vesmíre štvrtý raz. Jeho piaty pobyt vo vesmíre skončil dnešným pristátím.

Rozlúčka s členmi posádky ISS, pristátie Sojuzu v Kazachstane

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments