RUSKÝ POSLANEC ŽIADA VLÁDU, ABY V REAKCII NA SANKCIE ZAKÁZALA AMERICKÉ LIMONÁDY

0
691

Šéf Ruskej strany dôchodcov nalieha na sankcie proti spoločnostiam Coca-Cola a PepsiCo, keďže nápojoví giganti sú podľa neho hlavnými sponzormi anti-ruských politikov v USA a tento krok by zároveň napomohol rastu domácich výrobcov nealkoholických nápojov.

“Na podporu akcií prezidenta a vlády v súvislosti s protisankciami navrhujeme obmedziť dovoz výrobkov vyrobených spoločnosťami Coca-Cola a PepsiCo, ktoré sú hlavnými sponzormi Republikánskej a Demokratickej strany Spojených štátov, aktívnych podporovateľov predlžovania sankcií voči Ruskej federácii,” napísal podľa citácie denníka Izvestija Igor Zotov v liste ruskému premiérovi.

Zotov, ktorý je poslancom Štátnej dumy zastupujúcim stranu Spravodlívé Rusko poznamenal, že podľa informácií z verejne dostupných zdrojov je americká limonáda veľmi škodlivá pre ľudské zdravie a preto je jej dovážanie veľmi škodlivé pre zdravie ruského národa.

Dodal, že v rámci prebiehajúceho programu nahrádzania dovozu by bolo logické legislatívne zaviazať všetkých výrobcov nealkoholických nápojov predávajúcich svoje výrobky v Rusku, aby používali iba v Rusku vyrobené suroviny certifikované ruskými štátnymi orgánmi. Po splnení týchto podmienok by mohli americkí producenti limonád vo svojej činnosti na ruských trhoch pokračovať, napísal Zotov v liste.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Posledný návrh vyvolal rozpačitú reakciu šéfa Únie výrobcov nealkoholických nápojov Dmitrija Petrova, ktorý pre Izvestija uviedol, že nápoje Coca Cola a PepsiCo predávané v Rusku sú vyrobené z ruskej vody a cukru, ale hlavná príchuť pochádza z dovezených koncentrátov s tajným zložením.

Petrov dodal, že zákaz by mohol viesť k deficitu nealkoholických nápojov v Rusku, pretože Coca Cola a Pepsi spolu predali na ruskom trhu asi 40 percent výrobkov. Ďalším negatívnym vplyvom by bol pokles daňových príjmov a zvýšenie nezamestnanosti, povedal lobista.

Podľa Ruskej obchodnej databázy SPARK boli  v roku 2013 celkové príjmy ruskej pobočky spoločnsoti Coca-Cola vo výške 67 miliárd rubľov a spoločnosť z tejto sumy zaplatila dane z príjmu vo výške 404 miliónov rubľov (čo je pri súčasnom kurze 1,2 miliardy dolárov a 7,34 milióna dolárov). Údaje ruskej pobočky PepsiCo sú 80 miliárd a 158 miliónov rubľov (1,45 miliardy dolárov a 2,87 milióna dolárov). Coca-Cola zamestnáva v Rusku 11 000 pracovníkov a PepsiCo ich zamestnáva 23 000.

Na ruských trhoch sa objavila oveľa skôr PepsiCo ako Coca-Cola – v roku 1971, ešte v sovietskych časoch. Nápoje vyrobené touto spoločnosťou boli spočiatku zriedkavé, ale potom ako sa zvýšila výroba pred moskovskou olympiádou 1980 si získali väčšiu popularitu.

Coca-Cola prišla do Ruska pred olympijskými hrami 1980, ale do Perestrojky realizovanej Gorbačovom v neskorých 80. rokoch vyrábala a predávala iba svoj pomarančový nápoj Fanta.

Zahraniční výrobcovia sódy sa nestali terčom ruských politikov prvý krát. Komunistická strana v priebehu minulého augusta požiadala vládu, aby uvalila sankcie na tabak, alkohol a sýtené nápoje zo všetkých krajín, ktoré podporujú sankcie voči Rusku hovoriac, že podobný krok by bol v záujme národnej bezpečnosti. Ešte predtým hľadali komunisti možnosti pre dodatočnú daň z nápojov obsahujúcich cukor, pričom uvádzali znepokojenie nad národným zdravím.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments