SALEHI: 90% OTÁZOK Z AMERICKO-IRÁNSKYCH JADROVÝCH ROZHOVOROV JE VYRIEŠENÝCH

0
71
Ali Akbar Salehi (Foto: Dean Calma/IAEA CC BY-SA 2.0)

Predseda Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI – Atomic Energy Organisation of Iran) hovorí, že Teherán a Washington v rozhovoroch o jadrovom programe islamskej republiky vyriešili nezhody v 90 percentách otázok.[sociallocker]

“Dosiahli sme vzájomného porozumenia vo väčšine otázok [v rokovaniach], zostáva jediný problematický bod, ktorý je veľmi dôležitý,” povedal v utorok Ali Akbar Salehi pre  IRIB News.

Šéf AEOI dodal, že Teherán sa bude snažiť vyriešiť zostávajúce sporné veci na večernom zasadnutí počas rozhovorov, ktoré prebiehajú vo švajčiarskom meste Lausanne.

Salehi je súčasťou iránskeho vyjednávacieho tímu vedeného ministrom zahraničných vecí Mohammadom Džavádom Zarífom, ktorí v Lausanne rokuje s americkým tímom, na čele ktorého je americký minister zahraničných vecí John Kerry.

“Ak by sa v tomto jednom prípade podarilo dospieť k výsledku vyhovujúcemu pre obe strany, môžeme povedať, že technické problémy boli viac-menej objasnené v plnom rozsahu,” dodal Salehi.

Rokovania medzi USA a Iránom sú súčasťou širších rokovaní medzi Teheránom a skupinou krajín “P5 + 1” (menovite Rusko, Čína, USA, Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko), ktoré sa konajú s cieľom dosiahnutia komplexnej dohody o jadrovom programe Teheránu.

Pred rozhovormi v Lausanne absolvoval Salehi dve kolá rokovaní s americkým ministrom energetiky Ernestom Monizom. Tie sa sa konali v Ženeve a Montreux.

Bývalý iránsky minister zahraničných vecí sa pridal k tímu vyjednávačov v priebehu nedávnych rokovaní, s cieľom prerokovávania technických problémov a napomáhania pri ich riešení.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments