SENÁTOR JOHN MCCAIN VYZÝVA PENTAGON, ABY NEDOVOLIL LIETADLOVEJ LODI NAVŠTÍVIŤ ČÍNU

0
88
John McCain (Foto: Gage Skidmore)

Senátor John McCain, ktorý je zároveň predsedom senátneho výboru pre ozbrojené sily, vyzval ministerstvo obrany, prostredníctvom listu adresovaného na ministra obrany Chucka Hagela a námestník ministra obrany Roberta Worka, aby ministerstvo odmietlo návrh na historickú návštevu americkej lietadlovej lode v čínskom prístave..

McCain uviedol, že prijatie čínskeho pozvania na návštevu pre jedno z amerických plavidiel by bolo politickou a symbolickou chybou, pričom plavidlá námorníctva triedy Nimitz nazval “jednými z najviac sofistikovaných a smrtiacich vojenských prostriedkov svetových dejín.”

Vyslanie lode na návštevu Číny by bolo podľa McCaina medzinárodným prejavom uznania Číny a jej námorníctva a to aj napriek nedávno zaznamenaným prejavom agresívneho správania sa Pekingu na východe a juhu Čínskeho mora.

“Myslím, že by to taktiež vyslalo zlý signál voči spojencom a partnerom v celom regióne, vrátane Japonska, Filipín, Taiwanu a Vietnamu, ktorí očakávajú od Spojených štátov vedúce postavenie v boji proti pokračujúcemu čínskemu nátlaku, ktorý Čína používa pri presadzovaní svojich územných nárokov.”

Pentagon sa snaží zblížiť vojenské vzťahy s Čínou, napríklad prostredníctvom častejších vojenských výmen, mnohostranných cvičení a návštev vodcov,  hoci sa obe krajiny snažia získať v Ázii väčší vplyv.

Vzťahy krajín sa od januára 2010 postupne zlepšovali. Peking vtedy na protest proti americkému predaju zbraní Taiwanu, pozastavil vojenské návštevy a výmeny s Washingtonom.

Avšak vznik turbulentných situácií, ako napríklad zvyšujúci sa počet nebezpečných vzdušných stretnutí amerických a čínskych lietadiel spôsobil, že si niektorí zákonodarcovia začali klásť otázku, či Pentagon až príliš netúži po spriatelení sa s Čínskou Ľudovou oslobodzovacou armádou.

V decembri poslal republikán J. Randy Forbes ministrovi Hagelovi list, v ktorom vyjadril narastajúce znepokojenie ohľadom smerovania vojenských vzťahov s Čínou, pričom kládol otázku, či sa snaha zlepšovania vzťahov vyplatila a požiadal Hagela o formálne preskúmanie politiky Pentagonu.

Šéf čínskeho námorníctva, admirál Wu Shengli, v júli navrhol jeho americkému náprotivku admirálovi Jonathanovi Greenertovi, aby zvážil návštevu americkej lietadlovej lode v čínskom prístave. Návrh mal byť vo vnútri Pentagonu zamietnutý, avšak úradníci uviedli, že nebolo urobené žiadne rozhodnutie.

Jedným z dôvodov, prečo sa Čína zaujíma o možnú návštevu môže byť skutočnosť, že sa snaží vytvoriť svoju vlastnú flotilu lietadlových lodí. Jej prvá loď Liaoning uskutočnila v priebehu minulého roka svoje prvé skúšobné plavby a Hagel sa zúčastnil prehliadky lode počas jeho aprílovej oficiálnej návštevy prístavu Čching-tao.

Prednedávnom bola taktiež zverejnená informácia, že Čína buduje druhú lietadlovú, avšak samotná Čína sa k tejto informácii nevyjadrila.

Americké námorníctvo má 11 lietadlových lodí, čo je o deväť viac, ako má ktorákoľvek iná krajina na svete.

2.5.2015 McCain to SecDef DepSecDef RE China

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments