AK USA PLÁNUJE VOJENSKÝ ZÁSAH, SEVERNÁ KÓREA ODPOVIE JADROVÝMI ZBRAŇAMI

0
387
Vojenská prehliadka Ľudovej armády KĽDR k Dňu víťazstva, zdroj: wikipedia

Severokórejský minister zahraničných vecí vyslal Spojeným štátom a ich spojencom jasný odkaz. Testy rakiet budú pokračovať a odpoveďou na vojenský zásah bude použitie jadrových zbraní.

“Keď Spojené štáty využívajú svoju armádu ľahostajne, znamená to, mohlo by to znamenať každým dňom totálnu vojnu. Naše jadrové zbrane nás pred touto hrozbou chránia. Preto budeme pokračovať v testovaní rakiet na týždennej, mesačnej a ročnej báze,” odôvodnil pokračujúci vývoj jadrového arzenálu minister Han Song-ryol pre BBC.

Americký prezident Donald Trump vyhlásili, že éra “strategickej trpezlivosti” s KĽDR sa skončila a minister zahraničných vecí Rex Tillerson neskôr dodal, že “na stole” je aj vojenské riešenie. Po tvrdých slovách nasledovali aj ukážka vojenskej sily vo forme doteraz najväčších manévrov Američanov a ich spojencov v Južnej Kórei. Severokorejského vodcu Kim Čong-una mala odradiť od ďalších raketových skúšok aj vyslaná americká lietadlová loď Carl Vinson, doprevádzaná ďalšími útočnými plavidlami, ku ktorým sa pripojili aj japonské bojové lode. Ako sa neskôr ukázalo, americké lode nesmerovali ku Kórejskému poloostrovu, ale k austrálskym brehom.

Podľa niektorých expertov však určite nebol náhodný, nečakaný a odsudzovaný útok na sýrsku leteckú základňu Šajrát, ako aj vôbec prvé použitie najväčšej americkej nejadrovej bomby MOAB v Afganistane proti Daešu. Tie mali totiž údajne za cieľ vyslať jasný odkaz práve predstaviteľom Severnej Kórei, ale aj Iránu, že úradujúci americký prezident je odhodlaný vojenskú silu použiť.

“Ak budú Spojené štáty zasahovať do našej suverenity, potom to vyvolá okamžitú protireakciu. Ak USA plánujú proti nám vojenský zásah, zareagujeme preventívnym jadrovým útokom našim vlastným štýlom a metódami,” odkázal severokórejský minister zahraničia americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Po jeho slovách nasledovala ďalšia raketová skúška, ktorá podľa pozorovateľov dopadla neúspešne.

Americký viceprezident Mike Pence, ktorý práve v tom čase pricestoval na návštevu Južnej Kórey, označil testy za provokáciu a neskôr uviedol, že “Severná Kórea je najnebezpečnejšou a najnaliehavejšou hrozbou pre mier a bezpečnosť”.

“Taktiež žijete v nejakej krajine a v istom systéme. Ak by vás nútili prevziať spôsob života inej krajiny, tiež by ste sa proti tomu postavili,” dodal v rozhovore s britským novinárom Han Song-ryol.
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na