SKUPINA PROMINENTNÝCH VEDCOV: „ĽUDSTVU OSTÁVAJÚ TRI ROKY NA ZÁCHRANU PLANÉTY, INAK NÁS ČAKÁ NENAPRAVITEĽNÁ DEŠTRUKCIA“

0
63

Planéta spustošená zmenou klímy sa nám dnes môže javiť ako hudba vzdialenej budúcnosti. Ale planéta Zem už dnes pociťuje jej dôsledky.

V globále sa za posledné dve desaťročia zdvihla hladina morí o 50%. Už v roku 2017 dosiahli teploty v niektorých oblastiach – od Kalifornie po Vietnam – svoje historické maximá. Navyše, posledné tri roky patria k najteplejším v histórii.

Novým otvoreným listom 6 prominentných vedcov a diplomatov, vrátane bývalého klimatického šéfa OSN, Christiana Figueresa a fyzika Stefana Rahmstorfa, šokovalo zdrvujúcou správou – planéta má približne 3 roky na zvrátenie tých najhroznejších dôsledkov klimatickej zmeny. Listom publikovaným 28. júna tohto roku tlačia na vlády, spoločnosti, vedcov a aj samotných občanov, aby začali rapídne znižovať globálne skleníkové plyny už dnes.

Ak sa nám podarí postupne znižovať emisie do roku 2020, globálne teploty pravdepodobne nedosiahnu nezvratné hodnoty, píše sa v správe. Výsledkom by bola rapídna deforestácia, záplavy kvôli zvýšenej hladine mora a nepredvídateľné poveternostné zmeny, ktoré by mohli zásadným spôsobom ohroziť poľnohospodárstvo a ovplyvniť život na pobreží, kde sídli drvivá väčšina populácie.

Ciele vypracovaného plánu na rok 2020:

  • Zvýšiť podiel elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov o 30%.
  • Plány návrhov pre mestá a štáty odkloniť sa od fosílnych palív do roku 2050 s ročným financovaním 300 miliárd dolárov.
  • Elektrické autá budú tvoriť 15% zo všetkých predaných áut.
  • Rapídne znížiť podiel emisií pri deforestácii.
  • Vydať plán zníženia emisií, ktoré vznikajú pri deforestácii, o polovicu ešte pred rokom 2050.
  • Podnietiť finančný sektor vydávať viac „zelených“ záväzkov na zmiernenie klimatických dôsledkov.

Ciele sú ale v plnom rozpore s prioritami Trumpovej administratívy, ktorá dala jasne najavo, že klimatická zmena nespadá do ich programu. Začiatkom júna prezident Trump ohlásil, že USA odstúpia v roku 2019 USA od Parížskej dohody, ktorá zavádza kritéria na obmedzenie skleníkových plynov a emisií.

Autori listu žiadajú od miest a podnikov, aby začali bojovať s emisiami a naplnili ciele Parížskej dohody, dokonca aj bez pomoci americkej vlády.

„Stojíme na križovatke, kedy sme ešte schopní znížením emisií do roku 2020 ovplyvniť emisnú krivku a zabrániť tak katastrofe. Aby sa tak stalo, no je výsostne žiadúce, aby sa naplnili ciele plánu, s ktorými prišiel klimatický panel OSN, a predovšetkým zamedziť tiež vzniku extrémnej chudoby,“ povedal Figueres na tlačovej konferencii.

„Táto monumentálna výzva je zhmotnením bezprecedentnej otvorenosti voči sebapoškodzovaniu zo strany subštátnych úradov či už na území USA, vlád na všetkých úrovniach mimo USA a súkromného sektora vo všeobecnosti. Príležitosť, ktorá sa nám dnes naskytá, je unikátnou v histórii.“

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments