SKUTOČNÍ LÍDRI SA BOJA O SVOJ ODKAZ, A KLIMATICKEJ ZMENY

0
47

Vodcovia sú súdení podľa toho, čo za sebou zanechajú, pretože sa rozhodli vystúpiť z davu a prevziať zodpovednosť.

Miera dedičstva je to, čo odlišuje vodcu od manažéra. Manažéri udržiavajú loď v danom kurze, v danom smere, zachovávajú status quo a zaoberajú sa prevažne taktickými otázkami. Nie je to jednoduchá úloha, ale nejde ani o niečo, čo by nám pomohlo pri systémovej transformácii.

Veľkí lídri vyvažujú potreby dnešku s potrebami zajtrajšku. Líderstvo je schopnosť presvedčiť druhých, aby podstúpili okamžité obete, aby dosiahli výhody zajtrajších dní.

V dobe radikálnej zmeny, akou je tá naša, svet nevyhnutne potrebuje silných vodcov. Zmena totiž môže negatívne ovplyvňovať našu spoločnosť a vydesení kritici sa môžu dožadovať návratu k idylickým časom minulosti, ktoré však existujú len v ich predstavách.


Politicko-ekonomické prostredie, napätie medzi regresívnymi impulzmi, aktuálnymi potrebami a dlhodobými záväzkami sú v súčasnosti top témami v takmer každej debate. Všetky problémy však nesú spoločný faktor: klimatickú zmenu.

Podľa Svetovej meteorologickej organizácie (World Meteorological Organization), rok 2019 bude zaznamenaný ako štvrtý najteplejší rok, pričom 20 najteplejších rokov sa vyskytlo v priebehu posledných 22 rokov.

Svet je už dnes svedkom vplyvov teplejšej planéty. Búrky sú čoraz silnejšie, lesné požiare sa vyskytujú s vyššou intenzitou a morská hladina stúpa. Živočíchy vymierajú závratnou rýchlosťou a rodí sa menšia úroda kvôli posunu poveternostných vzorov a klímy. A milióny ľudí sa dávajú do pohybu, aby unikli týmto zmenám.

Tieto fakty sú neodškriepiteľné. A nikto by nemal ani spochybňovať fakt, že klíma sa mení rýchlejšie ako kedy predtým v histórii našej Zeme. Načasovanie a rozsah totiž jasne zodpovedajú narastajúcemu množstvu emisií a ľuďmi produkovanými skleníkovými plynmi.Nové Národné klimatické hodnotenie (National Climate Assessment) federálnej vlády dokumentuje tieto fakty dôkladnými a vedcami overenými detailmi. Nejde však o predikcie budúcnosti. Tieto veci sa už dejú. Možno im nechceme veriť, ale „fakty hovoria jasne a neprestanú platiť, ak ich budeme ignorovať,“ ako už poznamenal aj Aldous Huxley.

Obchodníci a investori sa musia rozhodnúť, či budú tieto fakty ignorovať, alebo prídu so stratégiami, ktoré sa budú venovať klimatickej zmene. Prejavia sa ako dobrí manažéri alebo skvelí vodcovia?

Ak svet nebude urýchlene konať, ak ľudia budú spotrebovávať viac energie a podcenia závažnosť situácie, priemerné teploty do roku 2090 vzrastú o viac ak 2° C (už dnes sa odhaduje nárast teplôt o 4° C pri zachovaní súčasného tempa rastu, pričom len na Slovensku by sa do doku 2075 oteplilo o 2-4 °C). Intenzívnejšie búrky spôsobia väčšie škody, čo prinúti poisťovne zvýšiť sadzby. Rastúca morská hladina vyženie 15 miliónov Američanov z pobrežných oblastí a vyššia hladina zaplaví rafinérie a petrochemické elektrárne pozdĺž Mexického zálivu.

Globálne otepľovanie bude stáť americkú ekonomiku najmenej 280 miliárd dolárov ročne do roku 2090 – k čomu dôjde ešte v priebehu života dnešných novorodencov. To sa vyrovná stratám z Veľkej recesie z roku 2007 – ale pozor, bude to tak každý jeden rok. Aspoň tak tvrdí správa desiatok vedcov z 13 federálnych agentúr.Senátori Republikánov kritizovali predpovede správy a argumentovali s tým, že podnikanie a biznis dozaista príde s nepredvídateľnými technologickými riešeniami. Problém je však v tom, že spoločnosti, ktoré zarábajú tým, že produkujú skleníkové plyny, s ich politickými spojencami, bojujú proti snahám kontrolovať vypúšťanie emisií.

Ropný a plynárenský priemysel presvedčil vlády, aby stiahli svoje návrhy na obmedzenie emisií metánu – jeden z najškodlivejších skleníkových plynov (písali sme o tom tu). Uhoľný priemysel chce, aby jeho podnikanie bolo podporované. Petrochemické závody vyrábajúce aj plasty takisto odmietajú znižovanie emisií.

Pre týchto manažérov krátkodobé finančné návraty prevyšujú riziká, ktorým je vystavená budúcnosť ľudstva.

Masívne investície do výskumu a vývoja by ale mohli niečo zmeniť. A podľa Nadácie informačných technológií a inovácií (Information Technology and Innovation Foundation) by súkromný sektor mohol stáť na čele snáh o znižovanie emisií v leteckom i lodnom odvetví, v cementárskej a oceliarskej produkcii.

Spoločnosti, ktoré ale vyvinú pokročilú nukleárnu energiu, dlhodobé uskladňovanie energie, zachytávanie a uskladňovanie uhlíka a zdroje energie s nulovými emisiami, očakávajú ohromne vysoké zisky. Ale aby sa tak stalo, je nutné, aby podnikatelia investovali do výskumu a nákupu takýchto technológií.
A ešte jedna praktická zmienka: Naši potomkovia už dnes potrebujú lídrov, ktorí investujú o niečo viac do systémov na zníženie spotreby energie, ktorí budú využívať čisté zdroje energie a ujmú sa znižovania emisií a odpadu.

Krátkodobé náklady budú síce vyššie, ale z dlhodobého hľadiska sa tieto kroky vyplatia. Naše vnúčatá ocenia lídrov, ktorí pomôžu zmierniť dopady klimatickej zmeny a budú ich vnímať ako hrdinov.

Ale ak sa neurobí viac, dokonca aj pri náhlej technologickej zmene, energetický konzultant Wood Mackenzie predpokladá, že planéta sa oteplí o viac ako 2 °C.

„Pohyb na politickej scéne je kľúčový, ale v súčasnosti nám chýbajú klimatickí lídri,“ píše vedúci analytik David Brown.

Len nadmerne privilegovaných 72-ročných ľudí možno ospravedlniť za ich vyhlásenia, ak neveria tomu, čo drvivá väčšina svetových lídrov a vedcov vníma ako fakt. A iba niekto posadnutý okamžitým uspokojením a žiadnou túžbou zanechať odkaz sa správa tak necitlivo.


Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments