SLÁVNOSTNÉ PODPISOVANIE DOHODY O ZRIAĎOVANÍ ÁZIJSKEJ BANKY PRE INVESTÍCIE DO INFRAŠTRUKTÚRY

0
134

29. júna 2015 sa v súvislosti so  slávnostným podpisovaním stanov Dohody o Ázijskej banke pre investície do infraštruktúry (AIIB) konalo špeciálne stretnutie ministrov, ktorému predsedal čínsky minister financií Lou Jiwei.

Stretnutia sa zúčastnilo 57 zástupcov perspektívnych zakladajúcich členov banky. Účastníci boli prostredníctvom generálneho tajomníka mnohostranného dočasného sekretariátu o zriadení AIIB Jina Liquna informovaní  o stave príprav novej banky, ktorá by mala byť funkčná na konci roka 2015. Účastníci stretnutia prediskutovali pracovný program sekretariátu pre zvyšok roka 2015, finančné dojednania štartu AIIB, proces členstva a schválili postup pre výber predsedu.

Čínsky premiér Li Keqiang poslal účastníkom schôdzky písomné blahoželanie.[sociallocker id=2937][/sociallocker]

AIIB vyrástla na základe uznania významu infraštruktúry k rozvoju Ázie a na potrebe ďalšieho významného dlhodobého financovania infraštruktúry v regióne. Banka, ktorá bude mať sídlo v Pekingu, bude mať spočiatku základný kapitál vo výške 100 miliárd dolárov. Vzhľadom na regionálny charakter banky budú väčšinovými akcionármi jej regionálni členovia, pričom budú držiteľmi približne 75 percent akcií (podiel Číny bude 30,34 %). Založenie banky bude postavené na medzinárodne osvedčených postupoch a ponaučeniach a skúsenostiach existujúcich medzinárodných rozvojových bánk a súkromného sektora.

Na ceremoniáli 29. júna podpísali stanovy Dohody zástupcovia 50 perspektívnych zakladajúcich členov banky. Zostávajúcim perspektívnym zakladajúcim členom budú stanovy otvorené na podpis až do konca roka 2015.

Ďalšie informácie o AIIB vrátane jej stanov Dohody sú k dispozícii na adrese www.aiibank.org.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments