SLOVENSKÉ OZBROJENÉ SILY SA ZAČNÚ PRIPRAVOVAŤ NA NOVÚ LETECKÚ TECHNIKU

0
84

Minister obrany SR Martin Glváč na spoločnom rokovaní s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Milanom Maximom a veliteľom Vzdušných síl Ozbrojených síl SR brigádnym generálom Miroslavom Korbom stanovili na spoločnom stretnutí úlohy pre ozbrojené sily na zadefinovanie kritérií výberu posádok, obslužného personálu, ako aj  požiadavky v súvislosti dislokáciou novej leteckej techniky.[sociallocker]

Ako uviedol minister obrany “preškolenie personálu je dlhodobý proces, preto je nevyhnutné, aby sme sa touto problematikou začali zaoberať už teraz“. Podľa veliteľ vzdušných síl  „pre vzdušné sily začína  nová etapa v histórii slovenského letectva“.

Vojaci by už v priebehu tohto roka mali dostať dva nové vrtuľníky. Ministerstvo ich celkovo plánuje nakúpiť v prvej fáze 9. Konkrétnu značku ešte oficiálne nepotvrdilo, avšak najčastejšie sa spomínajú americké vrtuľníky Sikorsky UH-60 Black Hawk. Ich kúpa by sa mala realizovať prostredníctvom amerického fondu Foreign Military Sales, ktorý by mal podľa ministra zaručiť nižšiu cenu, ako keby sa nakupujú priamo od výrobcu. Cena vrtuľníkov vrátane výcviku a údržby by mala atakovať hranicu 300 miliónov eur.

V roku 2016 by mali vojaci od talianskej spoločnosti Alenia Aermacchi obdržať prvé z dvojice nových dopravných lietadiel C-27J SPARTAN, za ktoré štát zaplatí 69 miliónov eur. Ďalších 25 miliónov nás bude stáť výcvik posádky a logistiku počas obdobia piatich rokov.

Okrem nákupu vyššie spomínanej leteckej techniky prebiehajú aj rokovania o možnom prenájme stíhacích lietadiel JAS – Gripen, ktoré sú vyvinuté a vyrábané švédskou firmou Saab.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments